Skutki wichury na Patrówce w Żegocinie.

Skutki wichury na Patrówce w Żegocinie.

ORKAN KSAWERY DOTARŁ TAKŻE DO ŻEGOCINY - 05-07.12.2013

   Orkany, czyli wiatry, których prędkość przekracza 33 m/s (odmiana huraganu), dawniej występowały w Polsce sporadycznie. Powodują bardzo duże zniszczenia (pozrywane dachy domów, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne). Są skutkiem dużej różnicy temperatur, powodującej ogromne różnice ciśnienia, między Oceanem Atlantyckim i Eurazją.
   W ostatnim dziesięcioleciu odnotowano nad Polską ponad 10 orkanów. Jedenastym był orkan, którego nazwano imieniem Ksawery. Pustoszył kilka krajów europejskich w tym m.in. Wielką Brytanię, Holandię, Niemcy, Polskę. Do Polski dotarł o północy z 5 na 6 grudnia z kierunku północno-zachodniego. Najbardziej dał się odczuć na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, gdzie zrywał dachy z domów, łamał drzewa i zrywał linie energetyczne. Dodatkowe straty spowodowało rozpoczęcie się kilka godzin wcześniej opadów śniegu. Zginęło 5 osób, a 28 jest rannych.
   Orkan Ksawery dotarł także do Małopolski, w tym Żegociny, ale tu szybkość wiatru była mniejsza i wynosiła 70 - 80 km na godzinę. Nie było też większych opadów śniegu. Liczba interwencji związanych z wichurami, które od czwartku przetaczały się przez województwo, przekroczyła 700. Stwierdzono 59 uszkodzonych dachów, 41 uszkodzonych linii energetycznych i telefonicznych, 3 uszkodzone samochody.
   W powiecie bocheńskim odnotowano 36 interwencji strażackich. W Gminie Żegocina było w miarę spokojnie, choć w dniu 6 grudnia przez kilka godzin nie było prądu w południowej części gminy, a wichura poczyniła trochę zniszczeń w drzewostanie, w. in. przysiółku Patrówka, gdzie - jak widać na przesłanych zdjęciach - przewróceniu uległy dwa 10 - metrowe świerki. Do akcji ratowniczej wyjeżdżali natomiast strażacy z OSP w Łąkcie Górnej.
   W sobotę 7 grudnia, po południu, wichura ucichła.

Skutki wichury na Patrówce w Żegocinie.

Skutki wichury na Patrówce w Żegocinie.

Orkan Ksawery dotarł także do Żegociny.

[wstecz]