Wycieczka łąkieckich gimnazjalistów do Włoch - 7-14.12.2013 r.
NAGRODOWA WYCIECZKA ŁĄKIECKICH GIMNAZJALISTÓW DO WŁOCH - 07-14.12.2013

   14 grudnia 2013 roku grupa młodzieży z Gimnazjum Jana Pawła II z Łąkty Górnej wraz z opiekunka - Panią Wiesławą Kruczyńską-Stary wróciła z ośmiodniowej wycieczki - pielgrzymki do Włoch i grobu Ojca Świętego. Była to nagroda główna siódmej  edycji projektu "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia", w której realizowali projekt pt "Popatrz i otwórz serce." Poniżej relacja opiekunki łąkieckiej grupy.
    Wyjazd rozpoczął się 7 grudnia 2014 roku spod Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Po kilkunastogodzinnej podróży autokarem oraz noclegu w alpejskim hotelu uczestnicy przybyli do pierwszego miejsca w programie wycieczki - miasta Loreto, w którym znajduje się domek Najświętszej Marii Panny z Nazaretu. W pobliżu sanktuarium odwiedzili cmentarz żołnierzy polskich z II Korpusu Polskiego Władysława Andersa, którzy podczas II wojny światowej walczyli na terenach Loreto i Ankony, a po modlitwie delegacja młodzieży złożyła tu kwiaty i zapaliła znicze. Następnego dnia wyruszyliśmy do Asyżu - rodzinnych stron Świętego Franciszka. Przepiękną architekturę miasta położonego na wzgórzu mogliśmy już podziwiać z okien autokaru. W mieście odwiedziliśmy miejsca związane z osobą Świętego. Po opuszczeniu Asyżu udaliśmy się do miejscowości Cascia. Najbardziej znanym miejscem jest tu Sanktuarium Świętej Rity.
    Wieczorem dotarliśmy do Rzymu, czyli głównego celu naszej podróży. Zamieszkaliśmy w Polskim Domu Pielgrzyma "Sursum Corda", a rano wyruszyliśmy na podbój Wiecznego Miasta. Najpierw odbyliśmy spacer najstarszą drogą rzymską, czyli słynną Via Appia Antica oraz odwiedziliśmy kościół Quo vadis Domine. Następnie udaliśmy się do katakumb Św. Kaliksta - miejsca pochówku pierwszych chrześcijan. W godzinach popołudniowych nawiedziliśmy kolejną Świątynię. Była to Bazylika Pawła za Murami.
    W środę miało miejsce najważniejsze wydarzenie całego pobytu we Włoszech. Mianowicie wzięliśmy udział w audiencji generalnej z Ojcem Świętym - Papieżem Franciszkiem . Miała ona miejsce na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Papież Franciszek modlił się z zebranymi na placu wiernymi oraz udzielił wszystkim błogosławieństwa. Po południu tego samego czekał na nas Rzym starożytny. Zwiedzanie zaczęło się od Koloseum, czyli amfiteatru Flawiuszów, wybudowanego na przełomie VIII i XIX wieku naszej ery. Następnie zobaczyliśmy Forum Romanum, najstarszy plac rzymski pochodzący z VIII w. p.n.e. Wspięliśmy się także na wzgórze Kapitol - dawne miejsce obronne oraz miejsce kultu religijnego. Następnie nawiedziliśmy najsłynniejsze miejsca kultu religii chrześcijańskiej. Mieliśmy okazję podziwiać bazyliki rzymskie .Pierwszą na naszej trasie wędrówki była Bazylika Matki Bożej Większej. Zatrzymaliśmy się na Lateranie, w Bazylice Świętego Jana, gdzie uczestniczyliśmy w Mszy świętej. Po wschodniej stronie od wejścia nawiedziliśmy Sanktuarium Świętych Schodów. Schody, zgodnie z tradycją, pochodzą z pałacu Poncjusza Piłata i mógł po nich stąpać Chrystus.
    Kolejnego dnia powróciliśmy do Watykanu, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Watykańskie, w którym mogliśmy podziwiać bogate zbiory świata starożytnego i chrześcijańskiego. Do muzeum włączone są także pomieszczenia z freskami Rafaela i Kaplicą Sykstyńską. Ponadto nawiedziliśmy najbardziej znaną bazylikę tj. Bazylikę Świętego Piotra. Położona jest na miejscu cyrku Nerona, gdzie został ukrzyżowany Święty Piotr i dokładnie nad grobem Apostoła. Bogato zdobione wnętrze zawiera między innymi Pietę Michała Anioła, nagrobki i posągi papieży, posągi świętych, freski oraz mozaiki sufitowe. W kaplicy Świętego Sebastiana, zatrzymaliśmy się dłużej, bowiem dotarli do celu pielgrzymki miejsca spoczynku ciała patrona naszej szkoły - Błogosławionego Jana Pawła II. Grób Papieża - Polaka odwiedzany jest przez rzesze pielgrzymów z całego świata . Uczestnicy pielgrzymki modlili się w intencjach, z którymi tam przybyli. Po ich zwiedzeniu wspięliśmy się na Kopułę Bazyliki, skąd roztaczał się wspaniały widok na Rzym.
    Tego dnia mieliśmy także okazję nadal podziwiać architekturę Wiecznego Miasta, w tym liczne place, pomniki, fontanny oraz piękne mosty na rzece Tybr. Wrzuciliśmy monety do Fontanny di Trevi (żeby kiedyś tu wrócić ) oraz zrobiliśmy wspólne zdjęcie na Schodach Hiszpańskich.
    W drodze powrotnej do Polski odwiedziliśmy Padwę - miasto Świętego Antoniego. Nawiedziliśmy Bazylikę pod wezwaniem Świętego oraz uczestniczyliśmy w Mszy Świętej. W czasie spaceru po mieście mieliśmy także okazję podziwiać wnętrza jednego z najstarszych uniwersytetów europejskich oraz Plac Prato della Valle - jeden z największych placów Europy i świata.
    Pobyt we Włoszech, to nie tylko zwiedzanie, ale także spotkania modlitewne, wspólne biesiadowanie oraz zwykłe radości dnia codziennego. Do Krakowa powróciliśmy szczęśliwie w późnych godzinach wieczornych zmęczeni, ale pełni wrażeń i szczęśliwi.

Na cmentarzu polskich żołnierzy w Loreto. Na cmentarzu polskich żołnierzy w Loreto.
Na cmentarzu polskich żołnierzy w Loreto. Na cmentarzu polskich żołnierzy w Loreto.

Na cmentarzu polskich żołnierzy w Loreto.

Zwiedzanie Loreto. Zwiedzanie Loreto.

Zwiedzanie Loreto.

Przy pomniku rodziców Św. Franciszka w Asyżu. Przed Sanktuarium Św. Rity w Cascia.

Przy pomniku rodziców Św. Franciszka w Asyżu.

Przed Sanktuarium Św. Rity w Cascia.

Przed Koleseum w Rzymie.

Przed Koleseum w Rzymie.

Przed Koleseum w Rzymie.

Na Placu Świętego Piotra. Papież Franciszek - audiencja generalna.

Watykan - Plac Świętego Piotra - audiencja generalna.

Na Schodach Hiszpańskich. W Ogrodach Watykańskich.

Na Schodach Hiszpańskich w Rzymie.

W Ogrodach Watykańskich.

Przed grobem Jana Pawła II. Przed Bazyliką Świętego Piotra.

Przed grobem Jana Pawła II.

Przed Bazyliką Świętego Piotra.

Materiał nadesłany: WK-S

[wstecz]