Młodzi uczestnicy balu w Łakcie Górnej.

ŻEGOCIŃSKI KARNAWAŁ 2014

    Rozpoczęty w dniu Trzech Króli, a kończący się we wtorek przed popielcem  okres zimowych balów, maskarad, zabaw nazywany jest karnawałem. Największe i bardzo widowiskowe bale karnawałowe odbywają się w Rio de Janeiro, w Wenecji, Londynie oraz na Wyspach Kanaryjskich i mają formę ulicznych radosnych, pełnych tańca i muzyki pochodów dużych, zorganizowanych grup charakterystycznych dla każdego z tych miejsc.
   Już od dawnych czasów polski karnawał, nazywany zapustami, obfitował w dobrą zabawę i mnogość wydarzeń. Okres ten był czasem poczęstunków, dużej ilości tańca i szeroko rozumianej zabawy. Zwłaszcza jeżeli chodzi o ówczesne polskie miasta zabawy były bardzo huczne i wystawne. Panował czas ucztowania przed mającym nastąpić postem. Także do nas zawędrował zwyczaj organizacji balów maskowych, nazywanych redutami. Także wieś bawiła się w czasie karnawału. Jeżeli chodzi o szlachtę, to ulubioną rozrywką były wielkie kuligi, które zmierzały od dworu do dworu oraz oczywiście późniejsze bale z ucztami i parkietem do tańca. Także ludność wiejska celebrowała nastanie karnawału. W granicach możliwości jedzono, pito i tańczono przez cały okres trwania karnawału. Wszystkie osoby, które przebierały się, były chętnie przyjmowane w domach. Goszczono ich i oglądano przedstawiane występy, wierząc że wieszczą one rychłe nadejście wiosny i obudzenie się przyrody do życia.
   W Gminie Żegocina o hucznych karnawałowych balach, kuligach jakby zapomniano. Zabawy organizowane są właściwie tylko dla małych dzieci. Każda szkoła ma swój bal, różnie zresztą nazywany (zabawa choinkowa, noworoczna), jest też Karnawałowy Bal dla Dzieci, organizowany w CKSiT w Żegocinie. Są koncerty oraz "Ostatki Kolędowe". Dla dorosłych karnawałowej oferty brak. Ideę zabaw i obrzędów związanych z karnawałem próbowało przypomnieć Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie organiując wspólnie z mieszkańcami Bytomska "Spotkanie zapustowe" (zobacz >>>).
  Poniżej linki do informacji o zabawach i balach karnawału 2014 r.

RELACJE

Bal Karnawałowy w PSP w Bytomsku - 23.01.2014 r.

Zabawa choinkowa w ZS w Łąkcie Górnej - 23.01.2014 r.

Bal Karnawałowy w PSP w Bytomsku - 23.01.2014 r.

Zabawa choinkowa w ZS w Łąkcie Górnej - 23.01.2014 r.

[wstecz]