I. Kabaretowe Zapusty - CKSiT w Żegocinie - 22.02.2014 r.I. "KABARETOWE ZAPUSTY" W ŻEGOCINIE - 22.02.2014

    "Kabaretowe Zapusty" - to nowa propozycja kulturalna CKSiT w Żegocinie - i jak powiedział podczas powitania widzów i przedstawiania wykonawców dyrektor tej placówki - Mieczysław Kędra - ma nadzieję, że zostanie ona dobrze przyjęta przez żegocińską publiczność, ale w następnych latach odbywana będzie raczej w niedzielne, nie sobotnie popołudnia. Pomysł tej imprezy narodził się jednak nie w CKSiT, ale w Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie, które było współorganizatorem pierwszej edycji "Kabaretowych Zapustów".
    Publiczność nie zawiodła organizatorów i w sobotni wieczór 22 lutego 2014 roku licznie stawiła się w sali widowiskowej CKST w Żegocinie. Zobaczyła urozmaicony program. W jego części pierwszej wystąpiła Grupa Teatralna KGW z Laskowej, która przedstawiła satyryczna sztukę "Trza by łobyjść do doktora" -  wielokrotnie już nagradzaną na różnych konkursach, m. in. I nagrodą w "Posiadach Teatralnych" na Orawie. Sztukę oglądał m. in. Prezydent RP, gdyż była prezentowana podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Panie i panowie z Grupy Teatralnej KGW w Laskowej są też dumni z Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.
   Starsza publiczność zgromadzona w sali, oglądając spektakl, z pewnością z rozrzewnieniem wspominała lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte, gdy takie grupy teatralne były prawie w każdej wsi obecnej gminy Żegocina. Może pora na reaktywowanie tego rodzaju działalności ? Przykład sąsiedniej Kamionnej, w której od 2 lat z wielkim powodzeniem prowadzony jest Teatr Amatorski "Rozmaitości" dopinguje i pokazuje, że warto o tym pomyśleć i spróbować taki teatr utworzyć także w Żegocinie.
   Druga część "Kabaretowych Zapustów" należała do młodych zespołów kabaretowych, prowadzonych przez instruktora Piotra Musiała w Świetlicy Gminnej w Trzcianie (Kabaret "Zgred"I i Łapanowie (kabarety "Zez" i "Kropka na Ś". Zaprezentowały one swoje wersje popularnych skeczów z repertuaru m. in. takich formacji kabaretowych, jak: "Limo" ("Spowiedź"), "Hrabi" (skecz pt. "W obronie kobiety"), czy "Potem" ("W sypialni").
   Uzupełnieniem słownych popisów młodych kabareciarzy, wśród których przeważały dziewczęta (odtwarzające w wielu przypadkach role męskie), był taneczne popisy dziewczęcej grupy tańca nowoczesnego "Digi-Digi", działającego w Domu Kultury w Łapanowie od stycznia 2012 roku.
   Wszystkie występujące grupy zostały nagrodzone brawami, a ich kierownicy otrzymali z rąk Dyrektora CKSiT w Żegocinie Mieczysława Kędry dyplomy z podziękowaniami za występy. Otrzymali je: Pani Michalina Piechura z KGW Laskowa oraz Pan Piotr Musiał z Domu Kultury w Łapanowie.
      W pierwszej edycji imprezy wystąpiły zespoły z gmin Laskowa, Łapanów i Trzciana. Nie było żadnej grupy z Gminy Żegocina, gdyż ten rodzaj działalności kulturalnej tutaj obecnie nie występuje. Kilka lat temu działała w Łąkcie Górnej grupa kabaretowa "Apsik", ale niestety już nie funkcjonuje.

Dyrektor - Mieczysław Kędra.

I. Kabaretowe Zapusty - CKSiT w Żegocinie - 22.02.2014 r.

Grupa Teatralna KGW z Laskowej. Grupa Teatralna KGW z Laskowej.
Grupa Teatralna KGW z Laskowej. Grupa Teatralna KGW z Laskowej.
Grupa Taneczna "Digi Digi". Grupa Taneczna "Digi Digi".
Kabaret "Zgred".  Kabaret "Zgred".
Skecz kabaretu "Zez" z Lapanowa. 1kabzap12.jpg (20468 bytes)
Skecz "W obronie kobiety". I. Kabaretowe Zapusty - CKSiT w Żegocinie - 22.02.2014 r.
I. Kabaretowe Zapusty - CKSiT w Żegocinie - 22.02.2014 r. Podziękowanie dla Piotra Musiała i jego grup.

I. Kabaretowe Zapusty - CKSiT w Żegocinie - 22.02.2014 r.

[wstecz]