"Z kolędą do Żegociny" - 01.02.2014 r.

"Z KOLĘDĄ DO ŻEGOCINY" - 01.02.2014 - RELACJA

   Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie, GBP w Żegocinie, Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie oraz społeczność wsi Żegocina zorganizowały w dniu 1 lutego 2014 roku imprezę pod nazwą "Z kolędą do Żegociny", będącą ostatnim elementem realizacji projektu "Rok obrzędowy w tradycji religijnej i ludowej Ziemi Żegocińskiej wpleciony w cztery pory roku", dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.
   Sala CKSiT w Żegocinie nie zdołała pomieścić wszystkich zainteresowanych udziałem w tym wydarzeniu kulturalnym, które składało się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza poświęcona była podsumowaniu zrealizowanego projektu, połączonego z promocją książki, napisanej przez Teresę Mrugacz oraz filmu dokumentalnego, zrealizowanego przez Tadeusza Olszewskiego. Cześć druga - to widowisko "Z kolędą do Żegociny", przygotowane przez społeczność wsi Żegocina, w które włączyły się grupy kolędnicze z wszystkich sołectw Gminy Żegocina. Po tradycyjnym kolędowaniu rozpoczęła się biesiada, w czasie której wszyscy mogli skosztować produktów regionalnych przygotowanych przez mieszkanki wsi Żegocina, głównie panie, choć   nie brakło także nalewki przygotowanej specjalnie na tę kolędę przez Franciszka Koszyka.
   Część pierwszą poprowadzili wspólnie: Przemysław Szewczyk oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie - Jan Marcinek, część drugą - Teresa Mrugacz. Zasadnicze elementy części drugiej to kolędy przybywające od sąsiadów do dawnej żegocińskiej chaty. Jako pierwsi pojawili się kolędnicy z Rozdziela, prowadzeni przez Żyda. Liczna grupa śpiewała kolędy z akompaniamentem akordeonu i bębna. Kolędę z Bytomska przyprowadził gwiazdor. Podobnie było z pozostałymi grupami kolędników. Każda z grup odgrywała w żegocińskiej izbie kolędową scenkę, przeważnie z turoniem. Z akompaniamentem zespołów muzycznych śpiewano dawne kolędy, a na zakończenie składano gospodarzom życzenia. Mieszkańcy żegocińskiej izby częstowali kolędników ciastami, wędlinami, nalewkami. Po zakończeniu kolędy w izbie przez ostatnią grupę Prezes Zarządu SRGiWP Jan Marcinek zaprosił wszystkich uczestników imprezy na kolędową biesiadę. Częstowano się wszystkim, co przygotowały żegocińskie gospodynie, śpiewano kolędy, przygrywał zespół z żegocińskiej grupy kolędniczej.
   Wszyscy chwalili pomysł i organizację imprezy, która trwała kilka godzin. Satysfakcję mogły mieć wszystkie osoby, które ochoczo zgodziły się społecznie pracować nad przygotowaniem programu, scenografii, poczęstunku. Jeszcze raz okazało się, że mieszkańców żegocińskiej gminy łatwo można zaktywizować do różnorodnych działań integracyjnych i kulturalnych.
  Stowarzyszenie osiągnęło więc wszystkie zakładane w projekcie cele. Pozostały miłe wspomnienia, satysfakcja oraz dwa trwałe materiały (książka i film), ratujące przed zapomnieniem dawną regionalną kulturę, w jej różnych wymiarach: języka gwarowego, strojach, kuchni, zwyczajach i obyczajach zarówno religijnych, jak i ludowych. Przy okazji udało się także uratować trochę dawnych sprzętów. Dla młodzieży, która także włączyła się w realizację projektu była to autentyczna lekcja historii przedstawiająca dorobek kulturalny
ich ojców i dziadków.

"Z kolędą do Żegociny" - 01.02.2014 r. "Z kolędą do Żegociny" - 01.02.2014 r.
"Z kolędą do Żegociny" - 01.02.2014 r. "Z kolędą do Żegociny" - 01.02.2014 r.

"Z kolędą do Żegociny" - 01.02.2014 r.

Projekt jest realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.
Projekt jest realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.
LINKI
ZAPROSZENIE FOTOGALERIA PODZIĘKOWANIA RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]