Zabawa karnawałowa w PSP w Żegocinie.

ZAPUSTY 2014 W GMINIE ŻEGOCINA

   Tegoroczny karnawał, rozpoczęty w dniu Trzech Króli, dobiega końca. Zakończy we wtorek przed Środą Popielcową (w tym roku 4 marca), która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc. Ostatni jego okres, od "tłustego czwartku" do wtorkowego "śledzika" - to czas urządzania hucznych zabaw, zwany w tradycji ludowej zapustami.
   W minionych wiekach był to czas szczególnie huczny. W XVII wieku śpiewano, że na zapusty "nie chcą państwo kapusty; wolą sarny, jelenie i żubrowe pieczenie". Faktycznie od jadła i napitków uginały się stoły. Urządzano kuligi z pochodniami, odwiedzano się wzajemnie wśród sąsiadów. Tańce trwały przez całe noce do białego rana, czego echa przetrwały w znanej do dziś w piosence pt. "Jeszcze jeden mazur dzisiaj, choć poranek świta". W ostatnie dni zapustne, zwane diabelskimi lub ostatkami, zabawom i jedzeniu nie było umiaru. Raczono się tłustymi słodkościami - racuchami, blinami i pampuchami oraz ciastem nadziewanym słoniną i smażonym na smalcu. Stąd pochodzi tradycja "tłustego czwartku", który rozpoczynał "tłusty tydzień", wieńczący karnawał.
    Dziś z bogactwa dawnych polskich obyczajów pozostał właściwie tylko "tłusty czwartek", w którym na naszych stołach królują pączki i faworki, czyli chrust. Czasem zdarzają się zabawy, ale balów przebierańców prawie w ogóle nie ma.
   Jak wyglądają zapusty 2014 roku w Gminie Żegocina ? Do tradycji balu karnawałowego nawiązują "Karnawałowe Bale Dzieci" organizowane przez Wójta Gminy i Gminna Bibliotekę Publiczną. Bal w dniu 23 lutego zgromadził w tym roku wyjątkowo dużo przebranych w różne stroje dzieci.
   W dniu 27. lutego 2014 r. / tłusty czwartek/ w żegocińskiej podstawówce uczniowie brali udział w zapustnej zabawie karnawałowej, którą prowadził Pan Tomasz Cudejko - tato dwóch uczniów z klasy II. Dzieci bawiły się świetnie. Brały udział w szeregu konkursach za co otrzymały drobne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Rodzice przygotowali dla wszystkich pączki - bowiem " tłusty czwartek" bez tego nie może się obejść. Smakowały znakomicie (fotorelacja poniżej). W ostatnią sobotę tegorocznego karnawału zabawy odbyły się także w świetlicach Łąkty Górnej i Bytomska. Zapusty 2014 roku były więc skromne, ale zachowano niektóre elementy nawiązujące do dawnej tradycji.

ZABAWA KARNAWAŁOWA W PSP W ŻEGOCINIE

 Zabawa karnawałowa w PSP w Żegocinie. Zabawa karnawałowa w PSP w Żegocinie.
Zabawa karnawałowa w PSP w Żegocinie. Zabawa karnawałowa w PSP w Żegocinie.
Zabawa karnawałowa w PSP w Żegocinie. Zabawa karnawałowa w PSP w Żegocinie.

Zabawa karnawałowa w PSP w Żegocinie.

[wstecz]