Spotkanie w sprawie projektu "60+ Nowy Wiek Kultury - Żegocina - 18.03.2014 r.

SPOTKANIE W SPRAWIE PROJEKTU "60+ NOWY WIEK KULTURY" - 18.03.2014

   W dniu 18. marca 2014 roku w Klubie "Relaks" CKSiT w Żegocinie odbyło się spotkanie w sprawie realizacji w Żegocinie projektu pt. "60+ Nowy Wiek Kultury". Spotkali się tu przedstawiciele realizatora projektu: Pani Danuta Bień oraz Pan Tomasz Kireńczuk oraz przedstawiciele seniorów gminy Żegocina i Dyrektor CKSiT w Żegocinie Mieczysław Kędra.
   Jak poinformowali goście ze Stowarzyszenia Teatr Nowy w Krakowie (realizatora projektu) "60+ Nowy Wiek Kultury" jest przedsięwzięciem unikatowym w skali kraju. Ma na celu aktywizację społeczną osób po 60-tym roku życia na rzecz lokalnych środowisk, w których żyją. Oferta udziału w tym projekcie skierowana jest do osób, które nie godzą się na swoją, spowodowaną wiekiem marginalizację i wierzą , że mogą być jeszcze komuś potrzebni. Bezpłatny udział w projekcie może być pierwszym krokiem w powracaniu do społecznej aktywności.
   Wspominany projekt realizowany był już w kilku gminach Małopolski (Tymbark, Rzepiennik Strzyżewski, Szczawnica, Żabno, Czchów itd.) i wszędzie zakończył się dużym sukcesem, a jego uczestnicy - jak można przeczytać w materiałach promocyjnych - są bardzo zadowoleni. - Ja jestem zszokowana tym projektem. Na co dzień, z nami starymi, to już jest tylko Bóg i ZUS. A wam się chce z nami coś jeszcze robić ? Moje wnuki myślą, że zwariowałam, a ja wreszcie czuję, że żyję - napisała 77-letnia Bożena, uczestniczka projektu. - Gdyby ktoś mi kiedys powiedział, że w życiu spotka mnie jeszcze tak cudowne doświadczenie, to bym w życiu nie uwierzyła. A teraz wiem, że może mi się przydarzyć jeszcze mnóstwo i będę o to walczyć - to słowa 75-letniej Wandy. O 6 lat starszy Jan pisze: - Dopiero teraz mam czas, aby cieszyć się życiem. Dobrze, że mi o tym przypominacie i uczycie, jak to robić.
   Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz środków własnych Stowarzyszenia Teatr Nowy. Składa się z kilku etapów. Pierwszym jest rekrutacja uczestników projektu, których musi być 20. Trwać będzie w okresie marzec - maj 2014 roku. Drugim sa cykle 4-dniowych, aktywnych szkoleń w Pałacu w Janowicach koło Zakliczyna, które realizowane będą w okresie maj - lipiec 2014 roku. Etap trzeci (sierpień - grudzień) - to prace lokalne w gminie. Pod kierunkiem animatora grupa realizuje własne, wypracowane wcześniej działanie. Jest też jednodniowy finał, podczas którego grupa prezentuje efekty swojej pracy.
   Tegoroczna edycja projektu "60+ Nowy Wiek Kultury" realizowana będzie w trzech gminach: Piwniczna Zdrój, Wietrzychowice i Żegocina. Należy dodać, że do realizacji projektu włączają się szeroko znane z radia, prasy i telewizji osoby, np. Anna Dymna, Robert Makłowicz, Piotr Cyrwus, Andrzej Grabowski itd. Także na finałowej prezentacji pojawili Urszula Dudziak, się uznani artyści estrady: Edward Linde-Lubaszenko, Trebunie  Tutki itd.
   Żegocińscy uczestnicy spotkania wykazali żywe zainteresowanie propozycją udziału w projekcie i rozważali w jaki sposób można dotrzeć z informacją - propozycją do szerszej grupy seniorów. Wszyscy wyrażali przekonanie, że uda się w gminie zebrać grupę 20 - osób w wieku +60 i zrealizować ten projekt. Niektórzy żegocińscy seniorzy wykazali się już dużą aktywnością, działając w Żegocińskim Klubie Seniora i zespole śpiewaczym "Melodia". Ale jak podkreślali goście z Krakowa, oferta skierowana jest przede wszystkim do tych, którzy spełniają oba kryteria (wiek i miejsce zamieszkania) i do tej pory nie chcieli lub nie mieli okazji pokazać, że czują się jeszcze potrzebni, maja wiele pomysłów i chcą - jak to napisał wspomniany wyżej Pan Jan  - cieszyć się jeszcze życiem.
  Prosimy osoby czytające ten tekst o przekazanie informacji o projekcie swoim babciom i dziadkom, sąsiadom, znajomym. Już niebawem odbędzie się w Żegocinie impreza połączona z koncertem, promująca ten projekt, podczas której będzie można poznać szczegóły przedsięwzięcia, otrzymać materiały promocyjne i dowiedzieć się znacznie więcej. Już teraz zapraszamy osoby zainteresowane do udziału w tym koncercie, po którym będzie można zgłosić swój udział w projekcie. Informacje będą podawane także na zebraniach wiejskich.
   O dokładnym miejscu i terminie koncertu i rekrutacji poinformujemy w naszym serwisie.

Spotkanie w sprawie projektu "60+ Nowy Wiek Kultury - Żegocina - 18.03.2014 r. Spotkanie w sprawie projektu "60+ Nowy Wiek Kultury - Żegocina - 18.03.2014 r.
Spotkanie w sprawie projektu "60+ Nowy Wiek Kultury - Żegocina - 18.03.2014 r. Spotkanie w sprawie projektu "60+ Nowy Wiek Kultury - Żegocina - 18.03.2014 r.

Spotkanie w sprawie projektu "60+ Nowy Wiek Kultury - Żegocina - 18.03.2014 r.

[wstecz]