Mammobus w Żegocinie - 04.04.2014 r.

Mammobus w Żegocinie - 04.04.2014 r.

BEZPŁATNE BADANIA MAMMOGRAFICZNE W ŻEGOCINIE - 04.04.2014

  Badanie mammograficzne pozwala wykryć raka piersi - najczęstszy i najgroźniejszy nowotwór występujący u kobiet. Jest na pierwszym miejscu zachorowań na nowotwory wśród Polek - jest także najczęstszą przyczyną zgonów. Rokowanie w raku piersi zależy od stopnia zaawansowania. Rak piersi objawia się po latach utajonego wzrostu, a rokowanie zależy od stopnia zaawansowania. Rak wykryty we wczesnym okresie wzrostu (poniżej 10 mm) najczęściej nie daje przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych i rokuje wieloletnie przeżycie, a nawet wyleczenie w około 90% przypadków. Tylko badanie mammograficzne jest w stanie wykryć tak małą zmianę. Dlatego, im wcześniej pacjentka zgłosi się na badanie tym jej szansa na wyleczenie jest większa.
  
    4 kwietnia 2014 roku, w ramach programu profilaktycznego Narodowego Funduszu Zdrowia i Centrum Medycznego Maszachaba, przy Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Żegocinie zorganizowane zostało badanie mammograficzne dla pań od 50 do 69 roku życia. Kobiety, których wiek nie mieścił się w wyznaczonych granicach, mogły zrealizować takie badanie odpłatnie, w kwocie 60 zł.
   Na badanie mammograficzne można było zgłosić się w godzinach 9:00 - 16:00. Z zaproszenia skorzystało jednak niewiele chętnych, bo około dwudziestu pań.
   Co było przyczyną niskiej frekwencji? Dobra pogoda sprzyjająca pracom rolnym? Inne zajęcia niepozwalające na piętnastominutową diagnostykę? Brak zaufania do rzetelności obrazowania wykonanego przez niestacjonarny sprzęt medyczny? A może często słyszana w poczekalniach lekarskich opinia, że „w moim wieku to już nie trzeba robić badań, bo jestem za stara, a co ma być, to i będzie”?
   Z informacji Urzędu Stanu Cywilnego w Żegocinie wynika, że w gminie Żegocina mieszka 495 kobiet powyżej sześćdziesiątego roku życia. W poszczególnych wsiach liczba mieszkanek 60+ wynosi kolejno: Bełdno - 34, Bytomsko - 60, Łąkta Górna - 144, Rozdziele - 85, Żegocina razem z osiedlem Przybyszówka - 172. Ile z nich skorzystało z bezpłatnej opcji profilaktycznego badania mammograficznego? Ile z nich skorzysta z badania diagnostycznego, niestety, za późno?

Joanna Pastuszak

INFORMACJA O BADANIU >>>

[wstecz]