Akademia w PSP w Żegocinie.

PAMIĘĆ O ROCZNICY KATYŃSKO - SMOLEŃSKIEJ - IV.2014

   Kwiecień jest powszechnie nazywany Miesiącem Pamięci Narodowej. Jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy ginęli za wolność i niepodległość Polski. Czym wyróżnił się w historii narodu polskiego, że takie właśnie miano otrzymał. Co szczególnego wydarzyło się w kwietniu, że pamięć przywołuje przeszłość?
    W życiu człowieka, społeczeństwa, narodu istnieją wydarzenia, które w sposób szczególny kształtują pamięć o nich i stają się punktem odniesienia, symbolem i źródłem w nauce i wychowaniu. Budują tożsamość narodu.
    Kwiecień łączony jest z wojenną okupacją, wywózkami Polaków na Sybir i tragedią polskich oficerów, jeńców obozów sowieckich zamordowanych w Katyniu i w innych miejscach na nieludzkiej ziemi. W kwietniu 1943 r. Niemcy odkryli groby katyńskie, a znalezione przy nich ostatnie notatki, listy pochodziły z początku kwietnia 1940 r. Dzień 13 kwietnia stał się Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
     W 2010 roku do listy kwietniowych tragedii narodowych doszła jeszcze jedna - katastrofa polskiego samolotu rządowego, do której doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41:06. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.
    Obu tym rocznicom poświęca się kościelne nabożeństwa, uroczystości w miejscach pamięci narodowej, apele poległych, a także szkolne akademie, popularyzujące wiedzę o tamtych wydarzeniach. Takie uroczystości odbywają się także na terenie Gminy Żegocina. W tym roku nie będzie jednej, centralnej uroczystości przy Pomniku w Żegocinie, ale tradycyjnie już odbywają się uroczyste akademie w szkołach.

Akademia w PSP w Żegocinie - 07.04.2014 r.

Akademia w PSP w Żegocinie - 07.04.2014 r.

AKADEMIA W PSP W ŻEGOCINIE

   74. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 4. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej poświęcona była uroczysta akademia, zorganizowana w dniu 7. kwietnia 2014 r.  w Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętej Kingi w Żegocinie. Została przygotowana przez uczniów klasy czwartej pod kierunkiem Pani Marleny Surma - Bursztyn oraz Pana Dariusza Badyli.
   Zebrani w auli szkolnej uczniowie mogli wysłuchać informacji o faktach historycznych związanych ze Zbrodnią Katyńską oraz Katastrofą Smoleńską, a także pięknych wierszy i pieśni patriotycznych. Obejrzeli także fragmenty filmu pt. "Katyń" oraz prezentację sylwetek poległych w katastrofie samolotu.
   Wszyscy w głębokiej zadumie i skupieniu wsłuchiwali się w przytaczane teksty i oglądali materiały filmowe. Na zakończenie akademii głos zabrała pani dyrektor Anna Rogala. - Musimy pamiętać o tych Wielkich Polakach, którzy z miłości do Ojczyzny oddali w 1940 i 2010 roku to co mieli najcenniejszego - życie - powiedziała i podziękowała za przygotowanie akademii.

Akademia w PSP w Żegocinie - 07.04.2014 r. Akademia w PSP w Żegocinie - 07.04.2014 r.
Akademia w PSP w Żegocinie - 07.04.2014 r. Akademia w PSP w Żegocinie - 07.04.2014 r.

Akademia w PSP w Żegocinie - 07.04.2014 r.

[wstecz]