Przed Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wykład.

MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE - WYKŁAD O JAKUBIE JUSZCZYKU - 08.09.2014

    We wtorkowy wieczór - 8 kwietnia 2014 roku, w sali "U Samurajów" w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przy Al. 3 Maja 1 historyk sztuki, kuratorka wystaw, adiunkt w MNK, opiekująca się zbiorami rzeźby polskiej - Pani Agata Małodobry - wygłosiła wykład "Włodzimierz Konieczny i Jakub Juszczyk: o różnych drogach rzeźbiarzy - legionistów". Był to kolejny wykład z cyklu "Twarze sztuki polskiej XX wieku", przybliżający twórczość rzeźbiarzy, których dzieła znajdują się w Muzeum Narodowym  na tle czasów, w jakich tworzyli. 
   Bohaterami wtorkowego wykładu byli rzeźbiarze legioniści: Włodzimierz Konieczny urodzony 26 lutego 1886 w Jarosławiu, poległy 5 lipca 1916 podczas bitwy o Polską Górę na Wołyniu i pochodzący z Żegociny Jakub Juszczyk, urodzony 24 lipca 1893 roku w Żegocinie i tu zmarły 14 kwietnia 1945 roku - żołnierz Legionów Polskich, rzeźbiarz, twórca wielu monumentalnych rzeźb patriotycznych, jak również ołtarza dla żegocińskiego kościoła.
   Pani Agata Małodobry  przedstawiła biogramy obu twórców legionowych, ilustrując je posiadanymi fotografiami dzieł obu rzeźbiarzy oraz fragmentami archiwalnych tekstów z listów, katalogów wystaw, napisanych książek. - Te skrajnie różne biografie, odmienne drogi do twórczej dojrzałości, inne inspiracje pozostawały w kontraście, lecz artystów łączyła ogromna wrażliwość i niepoprawny idealizm - to końcowe podsumowanie tego interesującego wykładu.
   Wśród słuchaczy bardzo dużą grupę stanowili członkowie Rodziny Juszczyków na czele z siostrzenicą Jakuba - Panią Marią Juszczyk oraz członkowie Żegocińskiego Klubu Seniora, którzy dzięki wsparciu Wójta Gminy Żegocina, pojechali na wycieczkę do Krakowa. Tam zwiedzili szykowany do Świąt Wielkanocnych Rynek, oglądnęli w kinie Ars Reduta film amerykański pt. "Noe: Wybrany przez Boga", a następnie udali się do Muzeum Narodowego na wykład. Pełne artystycznych wrażeń wtorkowe popołudnie zakończyli spotkaniem z Rodziną Juszczyków w jednej z wielickich restauracji.
   Być może wykładu Pani adiunkt Agaty Małodobry będzie można posłuchać także w Żegocinie, albowiem wyraziła ona chęć przyjazdu do Żegociny i obiecała opowiedzieć raz jeszcze o najwybitniejszym z żegocińskich artystów. Znakomita okazja do przypomnienia Jakuba Juszczyka - najsłynniejszego artysty - rzeźbiarza z Żegociny będzie w kwietniu 2015 roku, w 70. rocznicę Jego śmierci.

Na krakowskim Rynku.

Przed kinem Ars Reduta (dawniej Sztuka").

Wykład w MNK.

Wykład w MNK.

Wykład Małodobry w MNK.

Wykład w MNK.

Wykład w MNK.

Kwiatr dla M. Juszczyk.

Wykład w MNK.

Wykład w MNK.

Spotkanie z rodziną Juszczyków. Wykład w MNK.

Członkowie Żegocińskiego Klubu Seniora w Krakowie - 08.04.2014 r.

[wstecz]