Turystyczny projekt gimnazjalistów z Żegociny  - 02 - 04.2014 roku.

TURYSTYCZNY PROJEKT ŻEGOCIŃSKIEGO GIMNAZJUM - 06.2014

   Grupa 12 uczniów Publicznego Gim,nazjum w Żegocinie wraz z trojgiem nauczycieli - opiekunów zrealizowała w okresie od lutego do kwietnia 2014 roku projekt gimnazjalny pt. "Poznanie walorów turystyczno - krajoznawczych Beskidu Wyspowego poprzez nordic walking". Pomysłodawcą projektu oraz kierownikiem wypraw był Pan Wojciech Wrona. Pomagali mu: Pani Agnieszka Grzybowska oraz Pan Marek Kaszuba. Wszyscy sa nauczycielami wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Żegocinie. Projekt zakładał naukę techniki marszu nordic walking, a następnie zdobycie dziesięciu najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego.
    Swoją górską przygodę grupa rozpoczęła od zdobycia rodzimej Kamionnej (801 m n.p.m.). Mimo, iż Kamionna nie mieści się w 10-tce najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego, to jednak warto zobaczyć ciekawe miejsca; m. in. rezerwat, jak również sprawdzić sprzęt, czyli głównie kijki nordic walking oraz obuwie. Niestety na szczycie góry nie ma oznakowania, w którym miejscu dokładnie znajduje się szczyt. Jedyną wskazówką zdobytej góry, jest wkopany w ziemię kamień. Wspaniały widok z Kamionnej w kierunku południowym pokazuje piękno całego Beskidu Wyspowego z Mogielicą na czele.
   Dziesiątym szczytem pod względem wysokości w Beskidzie Wyspowym jest Łopień (961 m n.p.m.). To rozległy masyw górski, ograniczony od północy doliną rzeki Łososiny, od wschodu doliną Słopnicy, od południa Czarną Rzeką, a od Zachodu rzeką Jurkówką. Na wszystkie strony opada stromymi stokami, porośniętymi jest vwspaniałymi lasami.
   Kolejny szczyt to Lubogoszcz (968 m n.p.m.). Nazywany także Libogosc, wyniosły, w kształcie wielkiego trapezu szczyt na północ od Mszany Dolnej, oddzielony od sąsiedniej Wierzbanowskiej Góry dolinami potoków Kasinka i Węglówka, a od Szczebla biegiem Raby i wsią Kasinka Mała. Rzut poziomy góry ma kształt elipsy. Zbocza o spadku 20-30% pocięte są licznymi dolinami. Lubogoszcz posiada trzy szczyty: zachodni (935 m n.p.m.), trudno odróżnialny środkowy, zwany Kozią Brodą (955 m n.p.m.) oraz najwyższy w całym masywie - 968 metrów po stronie wschodniej.
   Następną w kolejności górą był Szczebel (976 m n.p.m.) - piękny i wyniosły szczyt, dźwigający się zalesionymi zboczami nad głęboką doliną Raby. Ma niezwykle strome stoki wschodnie, tam też rośnie wspaniały las bukowy, mający w wielu miejscach charakter pierwotnej puszczy karpackiej. Na Szczeblu spotykamy sporą ilość wychodni piaskowcowych i pod tym względem może się z nim równać tylko jego najbliższy sąsiad Luboń Wielki. Najwięcej skalnych ambonek znajduje się przy szlaku czarnym z Kasinki Małej (jest to najbardziej stromy szlak w Beskidzie Wyspowym), sporo jest również skałek przy zejściu do Lubnia.
   Śnieżnica (1007 m n.p.m.) - jest kolejną piękna górą, zdobyta przez gimnazjalistów z Żegociny. Swoją wycieczkę na ten szczyt rozpoczęli od przełęczy Gruszowiec. Śnieżnica to również znany stok narciarski w centralnej części Beskidu Wyspowego, gdzie panują doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Nie tylko z powodu znajdującego się tam wyciągu narciarskiego. Jak sama nazwa góry wskazuje śniegu tutaj musi być dużo. Nazwa góry wywodzi się od płatów śniegu zalegających do późnej wiosny w zagłębieniu pod najwyższym z jej trzech szczytów.
   Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) - to kolejna górą, którą zdobyli młodzi turyści z Żegociny. To wyniosły szczyt w zachodniej części Beskidu Wyspowego, potężnie wypiętrzony nad doliną Raby i Potoku Tenczyńskiego. Ma strome stoki północne i południowe, natomiast z zachodu na wschód ciągnie się długim grzbietem od Jordanowa aż po Rabę Niżną.  Z racji swego położenia w pobliżu Rabki i sympatycznego schroniska na szczycie jest chyba najczęściej odwiedzanym wzniesieniem w okolicy. Charakterystycznym elementem jego zalesionej sylwetki jest wieża przekaźnikowa na szczycie.
   Modyń (1029 m n.p.m.) - to jeden z najwyższych szczytów w Beskidzie Wyspowym, potężnie wypiętrzony nad otaczającymi dolinami potoków Zbludza i Jastrzębik. Okazale prezentuje się od strony zachodniej, jego czarna i zalesiona sylwetka przypomina bowiem grzbiet wieloryba, zwłaszcza kiedy w dole zalega charakterystyczne "morze mgieł".  Szczyt jest zwornikiem dla trzech długich grzbietów: Jasieńczyka, Piechówki i Okręgu dochodzących aż do doliny Dunajca.
   Kolejna zdobylą górą był Ćwilin (1072 m n.p.m.). To klasyczny wyspowy szczyt w centralnej części Beskidu Wyspowego, o pięknej niemal stożkowej formie. Północne stoki są niezwykle strome. Na południowe opada grzbiet Małego Ćwilinka, którym wiodą dróżki różańcowe. Nazwa Ćwilin powstała prawdopodobnie jako zniekształcenie niemieckiej nazwy Zwilling - bliźniak , jest to pozostałość po sprowadzonych na te ziemie przez Króla Kazimierza Wielkiego osadnikach niemieckich (Tymbark) dla zasiedlenia ziem polskich i doprowadzeniu stanu ludności do "normy" po wyniszczającej wojnie polsko-tatarskiej. Na drugim co do wysokości szczycie Beskidu Wyspowego znajduje się jedna z najpiękniejszych polan tej grupy górskiej charakteryzująca szczyt Ćwilina. Jest to jeden z lepszych punktów widokowych w Beskidach. Ze szczytowej polany rozciąga się wspaniały widok na południe, zachód i nieco ograniczony na wschód. Widać stąd Tatry, pasma górskie Słowacji (Mała i Wielka Fatra, Wielki Chocz). Możemy podziwiać najwyższy szczyt Beskidów, Babią Górę, jak na dłoni mamy całe pasmo Gorców.
   Ostatnia wyprawa - to zdobycie trzech szczytów leżących w paśmie Mogielicy. Są to: Jasień (1062 m n.p.m.), Krzystonów (1012 m n.p.m.) oraz Mogielica (1170 m n.p.m.). Ponad 15 km wędrówkę gimnazjaliści wraz z opiekunami rozpoczęli w miejscowości Wilczyce. Idąc szlakiem zielonym w pierwszej kolejności zdobyli Jasień. Szczyt tej góry znajduje się na przepięknej polanie zwanej polaną Skalną, na której znajduje się dobrze utrzymany szałas po Wołosach - pasterzach wypasających owce na terenie całych Karpat. Następnie skierowali się w kierunku Krzystonowa. To zalesiony szczyt w centralnej części Beskidu Wyspowego, którego długi grzbiet rozciąga się od Jasienia do przełęczy Przysłopek (885 m n.p.m) pod Mogielicą. Jego wschodnie stoki opływa burzliwa Kamienica, ze zboczy zachodnich wypływa Półrzeczka, która jest źródliskowym potokiem Łososiny.
   Ostatnim punktem poznawania Beskidu Wyspowego było zdobycie Mogielicy (zwana też mylnie Mogielnicą - 1170 m n.p.m.). To najwyższy i chyba najładniejszy szczyt Beskidu Wyspowego o charakterystycznej "garbatej sylwetce". Położony prawie w centrum tej grupy górskiej, oferuje dziką przyrodę i wspaniałe panoramy. Mogielica zbudowana jest ze skał fliszu karpackiego (piękne przykłady bloków piaskowca możemy podziwiać pod szczytem podchodząc od strony północnej). Zbocza zachodnie strome, opadają ku dolinie rzeki Łososiny, która ma tu swoje źródła (różnica wzniesień 770 - 670 m), podobnie jak i stoki północne i północno - wschodnie, schodzące spadziście ku przełęczy Rydza Śmigłego (przełęcz Chyszówki); tu różnica poziomów wynosi około 500 m. Turystów urzekają wspaniałe panoramy z rozległej Hali pod Mogielicą nazywanej dawniej Polaną Stumorgową. Niegdyś wypasano tu duże stada owiec, dzisiaj po gospodarce pasterskiej nie ma już śladu z wyjątkiem nikłych śladów "podmurówki" nieistniejącej bacówki którą można znaleźć zarośniętą w wysokiej trawie. Na zalesionym szczycie stoi wieża triangulacyjna. Można na nią wyjść i oglądać panoramę 360 stopni.
    W turystycznych wyprawach brali udział uczniowie: Bożek Bartłomiej, Duch Damian, Kłusek Grzegorz, Czapeczka Iwona, Gomułka Jakub, Lech Jakub, Piwowarczyk Justyna, Kępa Kamil, Krawczyk Krzysztof, Sądel Magdalena, Kanownik Mateusz, Pietrzyk Sabina.
   Skończyła się piękna przygoda gimnazjalistów z Beskidem Wyspowym. Ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że na pewno tu wrócą, bo piękno tego niedocenianego pasma górskiego jest naprawdę imponujące. Stanowi to także wspaniałą alternatywę na zbliżające się wakacje, gdyż można świetnie zorganizować sobie "wypady" w Beskid Wyspowy za stosunkowo niewielkie koszty.
   Dodatkowym efektem turystycznych wypraw jest filmik ze wszystkich 10 wypraw, który został zaprezentowany wszystkim uczniów Gimnazjum w Żegocinie, podczas uroczystej prezentacji projektów gimnazjalnych.
   Dodajmy, że w okresie wakacji prowadzona jest akcja "Odkryj Beskid Wyspowy", podczas któej w sposób zorganizowany można zdobywać kolejne szczyty. Gmina Żegocina już po raz drugi włączy się w organizację przedsięwzięcia pod nazwą "Lato w Beskidzie Wyspowym 2014". W samej Żegocinie
19 lipca 2014 r. zorganizowany zostanie "Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego", a 24 sierpnia impreza turystyczna pod szczytem Kamionnej.

Zdobywcy Łopienia. Na szczycie Śnieżnicy.
Turystyczny projekt gimnazjalistów z Żegociny  - 02 - 04.2014 roku.

Materiał nadesłany: WW

RELACJA WIDEO >>> FOTOGALERIA >>>

[wstecz]