Uczestnicy II Złazu Turystycznego na Kamionnej - 24.08.2014

II. ZŁAZ TURYSTYCZNY NA KAMIONNEJ - 24.08.2014

   15 czerwca 2014 roku wyjściem na Grodzisko zainaugurowano piątą edycję akcji "Odkryj Beskid Wyspowy". Po raz drugi uczestniczy w niej Gmina Żegocina, która wspólnie z Gminą Laskowa zorganizowała "II. Złaz Turystyczny na Kamionnej". Pomimo nie najlepszej pogody (mgła, siąpiący deszcz) na górną stację wyciągu narciarskiego usytuowaną pod szczytem Kamionnej (801 m n.p.m.) przybyło ponad dwustu miłośników górskiej wędrówki.
   15-osobowa grupa uczestników II Złazu, prowadzona przez przewodnika beskidzkiego Jarosława Orła, wyruszyła żółtym szlakiem sprzed budynku CKSiT w Żegocinie w kierunku góry Kamionna kilka minut po godzinie dziewiątej. W tej grupie maszerował pomysłodawca tej imprezy Czesław Szynalik. Byli tu także turyści z Limanowej, Krakowa, a nawet Rabki. Nie było natomiast nikogo (poza przewodnikiem) z samej Gminy Żegocina. Jak się potem okazało kilka osób z Gminy Żegocina dotarło jednak pod Kamionną.
   Kilka minut przed godziną jedenastą grupa ta dotarła pod stację wyciągu narciarskiego. Z każdą minutą przybywało turystów, którzy dochodzili tu także od strony Laskowej. Wśród nich była także wyróżniająca się od reszty uczestników grupa strażaków  z Powiatu Gostyń w Wielkopolsce, która przyjechała w gościnne progi strażaków OSP Tymbark i wybrała się w galowych mundurach na Złaz na Kamionnej. Docierających pod szczyt witali Stanisław Przybylski występujący w roli spikera imprezy oraz Parafialna Orkiestra Dęta z Laskowej, grająca pod batutą Romana Kogutowicza.
    Spiker informował o przebiegu spotkania, wskazywał, gdzie można było otrzymać materiały promocyjne, podbić książeczką do zaliczenia punktów GOT, przedstawiał przybyłych gości, a właściwie współorganizatorów Złazu - wójtów: Laskowej - Stanisławę Niebylską oraz Żegociny - Jerzego Błoniarza.
   Gospodarze obu gmin serdecznie powitali turystów i życzyli udanego spędzenia czasu wolnego na tej imprezie. Wkrótce rozpoczęła się koncelebrowana msza święta, która odprawili: ks. Andrzej Wanat - Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Imienia Maryi w Laskowej oraz ks. Michał Kulig z Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu (kapelan strażaków powiatu gostyńskiego). Ksiądz proboszcz w swoim kazaniu podkreślał wartości, także religijne, wędrówek po górach i zachęcał do poznawania Boga poprzed poznawanie przyrody. Oprawę muzyczną oraz czytanie tekstów liturgicznych zapewnili członkowie
działającej od 1935 roku Parafialnej Orkiestry Dętej z Laskowej.
   Po zakończeniu nabożeństwa wykonano wspólną fotografię i zaproszono wszystkich na pyszne i wyjątkowo dobrze smakujące w tym miejscu gorące dania: bigos i gulasz. Rozstrzygnięto w dogrywce konkurs wiedzy i Beskidzie Wyspowym i gminach organizujących Złaz na Kamionnej. Niebawem rozpoczęła się ceremonia wręczania nagród - upominków, ufundowanych przez Gminę Laskowa dla zwycięzców tradycyjnych konkursów towarzyszących imprezom organizowanym w ramach cyklu "Odkryj Beskid Wyspowy". Nagrody dla najmłodszej uczestniczki tego złazu otrzymała 22-miesieczna Zosia Szewczyk z Krakowa, która razem z tatą zdobyła Kamionną. Z kolei upominki dla najstarszego uczestnika zostały wręczone Stanisławowi Cholewie z Lubnia. Uczestnik z najdalszego zakątka świata, który dotarł na imprezę - to Maria Budacz z Manchesteru (Anglia), a z najdalszego zakątka Polski - to Kacper Wojtyczka z Godurowa k. Gostynia. Goście z Wielkopolski: młoda para małżeńska Zuzanna i Wojciech Duda z miejscowości Piaski k. Gostynia, zostali natomiast wyróznieni tytułami "Najmilszy" i "Najmilsza". W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym I miejsce zajęła Alfreda Brzeń z Rabki, która w dogrywce wyprzedziła Małgorzatę Koza i Konrada Koza z Dobrej.
    W końcowej części turystycznego spotkania we mgle na Kamionnej miała miejsce seria podziękowań, które złożono na ręce
Bogdana Chwastka - właściciela Stacji Narciarskiej Laskowa - Kamionna Ski, Zdzisława Pajora - Dyrektora Centrum Kultury w Laskowej, Mieczysława Kędry - Dyrektora Centrum Kultury Turystyki i Sportu w Żegocinie, Jarosława Orła - przewodnika PTTK, wójtów obu gmin, orkiestry dętej, kapłanów i wszystkich pozostałych, którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy.   
  Zaproszeniem do udziału w kolejnej wyprawie na szczyt, tym razem na Królową Beskidu Wyspowego - Mogielicę (31 sierpnia) oraz zachętą do głosowania w plebiscycie "Wielkie Odkrywanie Małopolski" na
Czesława Szynalika - inicjatora i głównego pomysłodawcę akcji "Odkryj Beskid Wyspowy" (kategoria - Małopolska Osobowość Turystyki - szczegóły ===> tutaj) Stanisław Przybylski zakończył, pomimo złej pogody, udany  i sprawnie przeprowadzony "II. Złaz Turystyczny na Kamionnej".
   Już teraz zapraszamy do udziału w III edycji tej znakomitej imprezy.

W drodze na Kamionną.

Nabożeństwo pod Kamionną.

W drodze na Kamionną.

Nabożeństwo dla uczestników Złazu.

II ZŁAZ NA KAMIONNEJ - FOTOGALERIA >>>

II ZŁAZ NA KAMIONNEJ - RELACJA WIDEO >>>
LINK DO SERWISU "ODKRYJ BESKID WYSPOWY" >>> RELACJA Z I ZŁAZU NA KAMIONNEJ>>>

[wstecz]