I. Rajd Rowerowy "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej" - 27.09.2014

RAJD ROWEROWY "SZLAKIEM CMENTARZY I WOJNY ŚWIATOWEJ" - 27.09.2014 - RELACJA

    Pierwszy Rajd Rowerowy "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej gmin: Łapanów, Nowy Wiśnicz, Trzciana, Żegocina", który odbył się w sobotę - 27 września 2014 roku, pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych (dżdżysta pogoda), zgromadził wielu uczestników. Były to głównie grupy zorganizowane ze szkół Gminy Żegocina, a także osoby prywatne, jadące w niewielkich grupkach lub indywidualnie. Najmłodszym uczestnikiem tego historycznego Rajdu byli: 8-letnia Karolina Skórnóg oraz 10-letni Michał Krzyżak. Najstarszy uczestnik Rajdu ma 51 lat.
    Najdłuższą trasę (łącznie ponad 40 km) przejechała grupa kolarska startująca z cmentarza nr 344 w Tarnawie (gmina Łapanów). Ich trasę można prześledzić tutaj ====>>>. Większość uczestników startowała jednak z cmentarza nr 304 w Łąkcie Górnej. Niektórzy jechali prosto do Żegociny, inny wybrali dłuższe trasy odwiedzając cmentarze:  308 w Królówce, nr 309 w Trzcianie, 310 w Leszczynie, 308 w Królówce.
    Każdą osobę i grupę w miejscu startu witali przedstawiciele organizatorów: Tadeusz Olszewski, Karolina Madej-Kaczmarczyk, Justyna Grabiarz, Marta Sajdak i Agnieszka Frączek. Każdy rajdowicz otrzymał materiały informacyjne (folder, mapkę "Szlaku") oraz kanapki. Po krótkiej prelecji o danym cmentarzu, odmówieniu modlitwy, zapaleniu zniczy rowerzyści udawali się na kolejny cmentarz.  
    Przedostatnim punktem na trasie były dwa cmentarze w Żegocinie (nr 301 i 302); ostatnim parking przy CKSiT w Żegocinie. Tutaj złożono rowery, po czym udano się do sali klubowej CKSiT, gdzie podano posiłek i napoje.
    Ostatnią częścią Rajdu było spotkanie w sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie, w której zainstalowano wystawę historyczną "Wielka Wojna w Małopolsce - ludzie - miejsca - bitwy". Zebrani tutaj uczestnicy Rajdy zostali powitani przez głównego organizatora Rajdu - Wójta Gminy Żegocina - Jerzego Błoniarza, a następnie wysłuchali krótkiej prelekcji o I wojnie światowej w okolicach Żegociny, wygłoszonej przez Tadeusza Olszewskiego. Zaprezentował on także wystawę, na której zgromadzono prawie 30 tablic z archiwalnymi mapkami, zdjęciami oraz tekstowymi informacjami historycznymi.  
    Udany i bezproblemowy przebieg pierwszej edycji Rajdu (jest szansa na jego kontynuację w latach następnych) - to zasługa pracy wielu ludzi. Kierował nią Komandor Rajdu - Sekretarz Gminy Żegocina Zbigniew Nożkiewicz, a oprócz już wymienionych współpracowali z nim: Mieczysław Kędra, Małgorzata Waligóra, Wanda Kłusek, Maria Gajewska, Anna Gawłowicz oraz nauczyciele - opiekunowie grup szkolnych z Bytomska, Rozdziela, Łąkty Górnej i Żegociny.
   Trud poniesiony zarówno przez uczestników, jak i organizatorów Rajdu - to ich osobisty wkład w oddanie hołdu poległym na wszystkich frontach I wojny światowej, w tym 400 tysiącom Polaków.
   Wójt Gminy Żegocina dziękuje bardzo wszystkich uczestnikom Rajdu oraz osobom i instytucjom współdziałającym przy organizacji imprezy.

I. Rajd Rowerowy "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej" - 27.09.2014

I. Rajd Rowerowy "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej" - 27.09.2014

ZAPROSZENIE NA RAJD >>> RELACJA WIDEO >>>
FOTOGALERIA >>> FILM UCZESTNIKA RAJDU Z TRASY >>>

Zaproszenie na uroczystość.

[wstecz]

www.zegocina.pl