Uczestniacy Finału Festiwalu - Anna German.

SUKCES KATARZYNY SZPILKI W MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU - 8.11.2014

     Największy - jak do tej pory - sukces artystyczny odniosła 8 listopada 2014 roku młoda, utalentowana piosenkarka z Żegociny - Katarzyna Szpilka. Po przejściu kilkuetapowych eliminacji otrzymała wyróżnienie za najlepiej wykonaną piosenkę w języku rosyjskim ("Gari gari maja zwiezda") w finale I Międzynarodowego Konkursu Anna German, który odbył się w Operze Kameralnej w Warszawie.
   Organizatorem tego Festiwalu jest Liga Polskich Kobiet - ogólnopolska organizacja z ponad 100-letnią tradycją, działająca na rzecz kobiet i ich rodzin. Partnerem rosyjskim Festiwalu jest Związek Kobiet Rosji. Przedsięwzięcie artystyczne zostało uznane jako program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra.
   Droga Katarzyny Szpilki do finału rozpoczęła się od udziału w eliminacjach, które rozegrane zostały 3 października br. w Teatrze "Maska" w Rzeszowie. Komisja konkursowa spośród wielu uczestników w rejonu Polski Południowej wyłoniła 5 osób do półfinału w Ciechocinku. Była wśród nich także nasza reprezentantka.
  Półfinałowe zmagania w Ciechocinku odbyły się 25 października br. w Teatrze Letnim. Jury pod przewodnictwem Katarzyny Gaertner spośród 20 półfinalistów z całej Polski wyłoniono 10 finalistów. Znalazła się wśród nich najmłodsza spośród finalistek - Katarzyna Szpilka.
   Równicześnie prowadzone były eliminacje w  Rosji. Także tam wyłoniono 10 finalistów, którzy przyjechali do Warszawy na Galowy Koncert Finałowy. Występy wszystkich finalistów poprzedzone były próbami z orkiestrą i choreografem. Odbywały się w Rosyjskim Ośrodku Kultury i były prowadzone przez Ludmiłę Małecką i Artura Rucińskiego - dyrygenta orkiestry.
   W piątek 7. listopada 2014 r. odbył się próbny koncert w Operze Kameralnej w Warszawie, a 8. listopada wspomniany Koncert Finałowy, uważnie obserwowany przez 8-osobowe, międzynarodowe Jury, z Przewodniczącą - prof. dr hab. Ewą Iżykowską-Kłosiewicz (Prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina) - na czele. Honorową Przewodniczącą Jury Festiwalu była Katarzyna Gärtner - słynna polska kompozytorka, autorka kilkuset przebojów, w tym muzyki do piosenki "Eurydyki tańczące", którą po raz pierwszy zaśpiewała Anna German 50 lat temu w Opolu i w Sopocie, zdobywając nagrody. 
   Wspomniane jury przyznało dwa pierwsze miejsca: dla Polki - Małgorzaty Nakoniecznej (za wykonanie piosenki "Eurydyki tańczące") oraz Rosjanki - Olesyi Efremovej (za piosenkę "Echa miłości"). Nagrody specjalne: za najlepiej wykonaną piosenkę w języku rosyjskim przez finalistę z Polski otrzymała Katarzyna Szpilka ("Gari, gari maja zwiezda"), a za najlepiej wykonaną piosenkę w języku polskim przez finalistę z Rosji otrzymała Polina Kanina ("Deszcz na szybie").
   Gratulujemy naszej reprezentantce, przypominając, że nie jest to jej pierwsze osiągnięcie artystyczne. W maju 2014 roku w I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Zbigniewa Noskowskiego w Brzesku Kasia Szpilka zajęła II miejsce a wykonanie "Śnieżycy'' Z. Noskowskiego i arii "Voi che sapete'' z opery ,,Wesele Figara''.
   Dodać należy, że wyjazd Katarzyny Szpilki wraz z rodzicami do Warszawy został wsparty przez posłankę Elżbietę Jadwigę Achinger, Wójta Gminy Żegocina Jerzego Błoniarza oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie.

Festiwal Piosenki - Anna German - półfinał. Półfinał w Ciechocinku.
Półfinał w Ciechocinku. Półfinał w Ciechocinku.

Półfinał w Ciechocinku.

W drodze na próbę. W garderobie przed koncertem.
Katarzyna Szpilka. Katarzyna Szpilka.

Finał w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE

Źródło: http://festiwalpiosenki.pl, foto: M. Szczurek, współpraca L. Szpilka

[wstecz]