Żegociński finał projektu "60+ Nowy Wiek Kultury".

ŻEGOCIŃSKI FINAŁ PROJEKTU "60+ NOWY WIEK KULTURY" - 28.12.2014

    W przypadku Żegociny ta historia rozpoczęła się 18 marca 2014 roku, gdy do Klubu "Relaks" Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie przyjechali: Danuta Bień i Tomasz Kireńczuk, proponując zebranym tu seniorom z terenu gminy udział w realizowanym przez "Teatr Nowy" z Krakowa projekcie "60+ Nowy Wiek Kultury". Już wtedy zgłosili się pierwsi chętni do udziału w tym projekcie. Kolejni zapisali się po spektaklu pt. "Wysocki" odegranym w Żegocinie 13 lipca 2014 roku.
    Chętnych wystarczyło do udziału żegocińskiej grupy w projekcie, którego kuratorem był Tomasz Kireńczuk - dyrektor programowy "Teatru Nowego". Rozpoczęły się bardzo miło wspominane przez uczestników szkolenia, najpierw w pięknej scenerii Pałacu w Janowicach, a pod koniec, w czasie przygotowań do finałowej gali w Żegocinie.
   Ostatecznie w realizacji tego projektu udział wzięli: Janina Bilska, Rozalia Bilska, Maria Chmielowska, Anna i Roman Cudejko, Józefa i Tadeusz Dudzic, Józefa Gądek, Lucyna Gąsiorek, Stanisława Gąsiorek, Franciszek Górka, Alicja Kuska, Krystyna Łękawa, Teresa i Franciszek Mrugacz, Janina Napora, Helena Pączek, Maria i Stanisław Rogala, Maria i Stanisław Rogala, Halina i Ryszard Ryba, Romana Satoła, Aniela Surma, Janina Świder, Helena Wątroba, Maria Wolak, Bożena Zelek.
   To właśnie ta grupa, pod kierunkiem swoich trenerów: Piotra Siekluckiego, Tomasza Kireńczuka i opieką choreograficzną Bartosza Serowika oraz koordynatorką projektu - Danutą Bień przygotowała finałową imprezę, która odbyła się 28 grudnia 2014 roku w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Żegocinie.
   Uczestnicy projektu i wspierający ich instytucje z Gminy Żegocina: Wójt Gminy Żegocina, PSP i Zespół Szkół w Żegocinie, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie, wolontariuszki z Gimnazjum w Żegocinie, a także wielu sympatyków Klubu Seniora "Żegota" i członków ich rodzin przygotowało na to popołudniowe spotkanie bardzo bogaty program artystyczny, jak również wiele dodatkowych atrakcji, w tym wystawy rękodzieła, malarstwa, loterię fantową, degustację potraw, konkurs gastronomiczny na najlepszą nalewkę itd.
   Oj, działo się tego popołudnia i wieczoru, oj działo. "Przedsylwestrowy Bal Aktywności Lokalnej", bo tak nazwano finałową imprezę projektu realizowanego w Żegocinie, oglądnęło kilkuset widzów, i to nie tylko z terenu Gminy Żegocina. Bawiono się znakomicie, o czym świadczy fakt, że zamiast planowanych czterech godzin atrakcji, było ich aż sześć.
   Zrozumiałym więc jest, że trudno to dokładnie opisywać. Odnotujmy więc najważniejsze elementy imprezy finałowej. Po powitaniach i prezentacji projektu oraz jego realizatorów rozpoczął się spektakl - fragment "Chłopów" Władysława Reymonta pt. "Wesele Boryny", który zagrali, otrzymując olbrzymie brawa, członkowie Klubu Seniora "Żegota". W roli tytułowej wystąpił Tadeusz Dudzic, Jagnę zagrała Teresa Mrugacz. Towarzyszyła Kapela Ludowa CKSiT w Żegocinie.
   Potem rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru - Zbigniewa Wodeckiego. Krakowski piosenkarz i znakomity trębacz oraz skrzypek dał wszechstronny pokaz swoich umiejętności, a ostatni utwór - pastorałkę "Oj Maluśki, Maluśki" zaśpiewała z nim cała publiczność.
   Występ kolejnego krakowskiego artysty został poprzedzony prezentacją żegocińskich twórców: rękodzielników, poetów, malarzy itp. oraz ich dział umieszczonych na wystawce. Piotr Sieklucki przeczytał wybrane wiersze autorstwa Ewy Adamczyk i Teresy Mrugacz, a Tomasz Kireńczuk przeprowadził z artystami krótkie wywiady.
   Inny rodzaj sztuki scenicznej zaprezentował Krzysztof Piasecki - znany, popularny krakowski satyryk i artysta kabaretowy. Wielotematyczny, z werwą zaprezentowany monolog kabaretowy poruszył szeroką gamę tematów, począwszy od służby zdrowia, na politycznych akcentach kończąc. Obu artystom z Krakowa zaprezentowała się młoda, utalentowana pieśniarka z Żegociny - Katarzyna Szpilka, owacyjnie przyjęta przez publiczność, która zadedykowała im piosenki ze swojego repertuaru.
  Po jej drugim wejściu estradowym na scenę dostarczono tort, odśpiewano uczestnikom projektu (także z Wierzchosławic i Szczawnicy, obecnych na żegocińskim finale) "Sto lat", wykonano pamiątkowe zdjęcia. Następnie na scenie zaprezentowały się dwa żegocińskie zespoły. Pierwszym była działająca przy Klubie Seniora grupa śpiewacza "Melodia", drugim Chór Parafii Świętego Mikołaja w Żegocinie, w którym większość stanowią członkowie wspomnianego Klubu. Po raz trzeci wystąpiła także Katarzyna Szpilka, która zaśpiewaną piosenkę "Gari, gari" musiała bisować.
   Kolejnym punktem spotkania było ogłoszenie wyników dwóch konkursów kulinarnych, towarzyszących imprezie. Pierwszy z nich to konkurs na najsmaczniejszą potrawę. Wyróżnienia przyznano w nim: Romanie Satoła za owoce nadziane marcepanem, Anieli Surma za krokiety z mięsem, III miejsce - Józefie Gądek za sałatkę winogronową, II - Janinie Świder za roladę ze szpinakiem i łososiem, I - także Janinie Świder za żurek. W drugim z konkursów oceniano nalewki. Było ich ponad trzydzieści. Wyróżniono: nalewkę porzeczkową - Rozalii Bilskiej i nalewkę nazwaną "Śpiąca królewna" Krystyny Łękawy. III miejsce przyznano Halinie i Ryszardowi Rybom za imbirówkę, II - Elżbiecie Błoniarz za "Nalewkę Eli", I - Nalewce Firmowej" Stanisława Dziedzica. Laureatom nagrody wręczył Wójt Jerzy Błoniarz.
  Po tej ceremonii nagrodowej publiczność została zaproszona na poczęstunek. Teraz dużo pracy miały wolontariuszki - uczennice Zespołu Szkół w Żegocinie, które częstowały gości żurkiem i innymi smakołykami, w tym także tymi, które brały udział w konkursie. 
  Kiedy już wszyscy zostali poczęstowani i z powrotem zasiedli na krzesłach, rozpoczęła się kolejna atrakcja tego wieczoru. Był nią spektakl "Griga", w wykonaniu trójki aktorów Teatru Nowego z Krakowa.
  Po trzech kwadransach spektaklu, podczas którego co chwilę wybuchały w sali salwy śmiechu, nastał ostatni etap imprezy finałowej - ceremonia wręczania podziewań i upominków. Od organizatorów projektu otrzymali je zarówno wszyscy członkowie Klubu Seniora, jak i wolontariuszki oraz osoby, które najbardziej pomagały w przygotowaniu tej imprezy. Dyplomy z podziękowaniami wręczył także Wójt Jerzy Błoniarz. Nie mogło także zabraknąć specjalnych podziękowań i upominków dla pomysłodawców i realizatorów projektu z Teatru Nowego. Delegacja Klubu Seniora wręczyła je: Danucie Bień, Tomaszowi Kireńczukowi oraz Piotrowi Siekluckiemu.
   Dochodziła godzina 21, gdy zgasły światła jupiterów, ucichł gwar, publiczność opuściła salę. Przystąpiono do robienia porządków i sprzątania. Przyszedł też czas na refleksję. Wszyscy wypowiadający się na scenie, a więc Wójt Jerzy Błoniarz, przedstawiciele Klubu Seniora "Żegota", realizatorzy projektu "60+ Nowy Wiek Kultury" ocenili go bardzo wysoko. Zakładane cele zostały zrealizowane. Seniorzy z Żegociny udowodnili, ze potrafią się zorganizować i wspaniale zaprezentować. Pokazali młodszemu pokoleniu mieszkańców Gminy, że jeśli się chce, to można wspólnymi siłami naprawdę wiele zrobić i to nie tylko dla innych, ale także dla siebie. Warto posłuchać, co o korzyściach z udziału w tym projekcie powiedzieli sami jego uczestnicy (link >>>). Członkowie Klubu Seniora "Żegota" przystąpią niebawem do zarejestrowania swojej organizacji w KRS-ie i będą działać nadal. Pora teraz na aktywizację młodszego pokolenia mieszkańców Żegociny. Jest nadzieja na to, że animatorzy z Teatru Nowego w Krakowie powrócą do Żegociny z projektem dla młodzieży. Zaś finałowa gala w dniu 28 grudnia 2014 roku będzie długo jeszcze wspominana, bo działo się dużo, oj działo.

Żegociński finał projektu "60+ Nowy Wiek Kultury" - 28.12.2014 r.

Żegociński finał projektu "60+ Nowy Wiek Kultury" - 28.12.2014 r.

Żegociński finał projektu "60+ Nowy Wiek Kultury" - 28.12.2014 r.

Żegociński finał projektu "60+ Nowy Wiek Kultury" - 28.12.2014 r.

Żegociński finał projektu "60+ Nowy Wiek Kultury" - 28.12.2014 r.  Żegociński finał projektu "60+ Nowy Wiek Kultury" - 28.12.2014 r.
Żegociński finał projektu "60+ Nowy Wiek Kultury" - 28.12.2014 r. Żegociński finał projektu "60+ Nowy Wiek Kultury" - 28.12.2014 r.

Żegociński finał projektu "60+ Nowy Wiek Kultury" - 28.12.2014 r.

Projekt współfinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZAPROSZENIE >>>

FOTOGALERIA >>>

RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]