NA TROPACH ŻEGOCIŃSKIEJ EMIGRACJI PRZEŁOMU XIX I XX WIEKU

   Podczas trzynastego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej, które odbyło się 28 czerwca 2014 roku, członek władz tej organizacji Kazimierz Kozak za ważny temat do prac badawczych uznał zbieranie informacji o emigracji mieszkańców Żegociny i okolic.
    Sekretarz Stowarzyszenia Zdzisław Janiczek od dłuższego już czasu zajmuje się tym tematem. Materiały zbiera także wiceprezes Tadeusz Olszewski, który napisał już pierwszy tekst na ten temat [czytaj >>>].
   Teraz, w okresie świątecznym, gdy pamięć o bliskich nam osobach, jest szczególnie żywa, ponownie zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w tym temacie. Oto treść apelu, napisanego przez Zdzisława Janiczka:
   - Materiały związane z migracją naszych przodków, które prezentujemy na stronie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej, otrzymałem od ŚP. mgr inż. Henryka Holoty [zobacz >>>]. Chciałbym podzielić się tymi informacjami z mieszkańcami Ziemi Żegocińskiej. Zamieszczam również zachowane zdjęcia pochodzące od mojego dziadka, Antoniego Kępy, które zachował od zapomnienia mój ojciec, Józef Janiczek, a którymi teraz chciałbym zaprezentować również Państwu. Proponuję wspólne działanie polegające na próbie rozpoznania pasażerów statku "Aquitania", którzy w roku 1938 płynęli z portu w Hamburgu do Stanów Zjednoczonych. Aktualnie, rozpoznane są dwie osoby (Zdjęcie poniżej, kliknij w nie, a pokaże się strona ze zdjęciem w większym formacie). Prosimy o kontakt z tej sprawie z naszym Stowarzyszeniem oraz o powiększanie zbiorów dotyczących tego tematu.
   
O co Państwa prosimy ?
    1. O podanie imion, nazwisk i innych danych (np. nazwy miejscowości, roki urodzenia emigranta, roku emigracji, nazwę kraju docelowego, nazwy statku itp.).
    2. O przesłanie skanów (lub umożliwienie zeskanowania) dokumentów związanych z osobą emigranta (paszport, zdjęcia, listy itp.)
    3. O kontakt w tej sprawie pod adresem e-mail: webmaster@zegocina.pl.
    Poniżej publikujemy kilka tematycznych zdjęć udostępnionych przez Pana Zdzisława Janiczka. Prosimy o pomoc w tej sprawie. Może wspólnymi siłami uda nam się znaleźć więcej informacji na temat emigrantów z Żegociny i pozostałych wiosek gminy i tym samym poszerzyć także Państwa wiedzę na ten temat. Część informacji udało nam się już zebrać. Serdecznie prosimy o współpracę i z góry dziękujemy.

Fragment paszportu Antoniego Kępy. Emigranci na statku "Aqutania" - prosimy rozpoznać.

Fragment paszportu Antoniego Kępy.

Emigranci na statku "Aqutania" - prosimy rozpoznać.

DYSPONUJEMY PODSTAWOWYMI INFORMACJAMI O NASTĘPUJACYCH OSOBACH:

Spis 1 Spis 2
Spis 3 Spis 4
Spis 5 Spis 6

[wstecz]