"BY CULTURE STRAGHT TO THE HEART" - MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY W ROZDZIELU
27.12.2014 - 04.01.2015

   W dniach od 27 grudnia 2014 roku do 4 stycznia 2015 roku w Rozdzielu odbywa się wymiana młodzieżowa, w której bierze udział młodzież z Polski, Niemiec i Ukrainy. - Projekt nosi tytuł "Kulturą prosto w serce". Został zaprojektowany jako ośmiodniowe, interaktywne warsztaty prowadzone metodami nauki nieformalnej, w czasie których młodzież ma szansę zaprezentować zaproszonym gościom z innych krajów swoją kulturę. Głównym celem projektu jest stworzenie platformy wzajemnego porozumienia, które skutkować będzie więzami przyjaźni i zwiększeniem kompetencji międzykulturowych młodzieży. W czasie warsztatów goście podzielą się doświadczeniami związanymi z kuchnią, opowiedzą o narodowych tradycjach a także podejmą ważne tematy związane ze wspólną, niekiedy trudną historią. Chcemy także odnieść się do obecnych wydarzeń na Wschodzie Ukrainy, gdzie obecnie trwają działania wojenne - informuje Marek Kamionka - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów "Radośni" - nasz rodak z Łąkty Górnej.
     W projekcie biorą udział 33 osoby - 12 przedstawicieli Ukrainy, 7 osób z Niemiec i 12 z Polski. Projekt został stworzony przez Stowarzyszenie Absolwentów "Radośni" z siedzibą w podkrakowskich Piekarach we współpracy z niemiecką organizacją Deutsch - Polnische Jugendakademie e.v. z Münster oraz z Polskim Centrum Kulturalnym "Sokoły" z Krzywego Rogu (Kryvyi Rih) mieszczącym się na wschodzie Ukrainy. Krzywy Róg to miasto słynące z kopalni rudy żelaza. Znajduje się ono jedynie 300 km od strefy działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Co ciekawe, miasto to posiada bogate polskie tradycje, gdyż pierwsze kopalnie rudy żelaza zakładali tam Polacy w XIX wieku. Münster natomiast znajduje się na zachodzie Niemiec, niedaleko Dortmundu. Jest to miasto słynące ze znajdującego się tam Uniwersytetu, na którym studiuje również wielu Polaków. Polska młodzież biorąca udział w projekcie pochodzi natomiast z całej Polski (Giżycko, Toruń, Łódź, Bytom i Kraków).
   Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży, który wspiera szkolenia i wymiany pomiędzy Polską a Niemcami. Sponsorem projektu została również Kopalnia Soli Bochnia sp. z o.o. w Bochni, która ufundowała 12 biletów wstępu do Kopalni.
   Uczestnicy projektu, w ramach którego organizowane są nie tylko różnorodne zajęcia warsztatowe, ale także wycieczki, m. in. na szczyt Kamionnej, do Krakowa i Bochni, kwaterują w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Rozdzielu i w jego pomieszczeniach tj. kuchni, stołówce, świetlicy odbywają zasadnicze zajęcia.
   W dniu  30 stycznia 2014 roku, na Punkcie Widokowym "Widoma" w Rozdzielu, specjalnie dla Czytelników serwisu www.zegocina.pl, uczestnicy projektu wyśpiewali świąteczno - noworoczne życzenia. Dziękujemy !

"Kulturą prosto w serce" - międzynarodowe warsztaty w Rozdzielu.

[wstecz]