Parafianie z Żegociny na cmentarzu w Ptaszkowej - 18.01.2015 r.

W 12. ROCZNICĘ ŚMIERCI KS. PRAŁATA ANTONIEGO PORĘBY - PTASZKOWA - 18.01.2015

   To już 12 lat minęło od dnia śmierci wieloletniego proboszcza żegocińskiej parafii - księdza prałata Antoniego Poręby, który zmarł 23 stycznia 2003 roku i zgodnie ze swoją wolą wyrażoną w testamencie został pochowany 26 stycznia 2003 roku w rodzinnej Ptaszkowej. Parafianie z Żegociny nawiedzili jego grób także w tym roku.
   18 stycznia 2015 roku, na spowity mgłą cmentarz w Ptaszkowej dotarło samochodem i strażackim busem kilkunastu parafian z Żegociny. Byli to strażacy z OSP w Żegocinie, delegacja Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej oraz kilkunastu indywidualnych parafian, którzy na grobie Ks. Prałata Antoniego Poręby złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze i odmówili modlitwy. Następnie spotkali się jeszcze z członkami Rodziny Porębów, a potem udali się wspólnie do zabytkowego kościoła, aby tam uczestniczyć w koncelebrowanej mszy świętej. Jeden z celebransów - ksiądz proboszcz Józef Kmak, odprawił ją w intencji Ks. Antoniego Poręby.
  Po nabożeństwie żegocińska delegacja z księdzem proboszczem Kmakiem, który podszedł do parafian z Żegociny, aby osobiście podziękować za pamięć i udział w nabożeństwie oraz życzyć szczęśliwego powrotu. Już teraz parafianie zamówili kolejną mszę świętą w intencji Ks. Prałata Antoniego Poręby, jak również zapowiedzieli swój przyjazd za rok.
  Z kolei Ks. proboszcz Kmak zaprosił żegocińską delegację na nabożeństwo inaugurujące działalność nowego, ale jeszcze budowanego kościoła, która ma się odbyć w czerwcu 2016 roku. Przed Przyjazdem na cmentarz delegacja żegocinian oglądała nowy, imponujący kościół.
   Przypomnijmy jednocześnie, że do Ptaszkowej co roku, w październiku, wyjeżdżają z pielgrzymką sami strażacy z Gminy Żegocina, organizowani przez Ks. Kapelana Stanisława Szczygła. Oba te wyjazdy, których zasadniczym celem jest modlitwa przy grobie zasłużonego kapłana, świadczą o głębokiej wdzięczności parafian i ich pamięci o Ks. Prałacie Antonim Porębie. Zmarłemu w 2003 roku Kapłanowi poświęcono także dwie książki: "Kapłan wiary, nadziei i Miłości" - Jerzego Skrobota oraz "Biografia ś. p. Księdza Prałata Antoniego Poręby", opracowana przez Franciszka Koszyka. Obie wydano w 2008 roku. Dla tych, którzy nie mieli okazji spotkać na swojej drodze życia Kapłana pochodzącego z Ptaszkowej, a przez 20 lat pracującego w żegocińskiej parafii, stanowią one źródło wiedzy i dają także odpowiedź na pytanie o genezę żegocińskich pielgrzymek do Ptaszkowej.

Nowy kościół w Ptaszkowej - w budowie. Parafianie z Żegociny w Ptaszkowej - 18.01.2015 r.
Tablica na grobie rodziny Porębów. Parafianie z Żegociny w Ptaszkowej - 18.01.2015 r.
Parafianie z Żegociny w Ptaszkowej - 18.01.2015 r. Parafianie z Żegociny w Ptaszkowej - 18.01.2015 r.

Parafianie z Żegociny w Ptaszkowej - 18.01.2015 r.

Parafianie z Żegociny w Ptaszkowej - 18.01.2015 r.

Parafianie z Żegociny w Ptaszkowej - 18.01.2015 r.

[wstecz]