W drodze na Przegląd w Lipnicy.

Na Przeglądzie w Lipnicy.

12 "LIPNICKA GWIAZDA" DLA ROZDZIELSKICH KOLĘDNIKÓW - 10-11.01.2015

    Już po raz 33 kolędnicy z czterech powiatów Małopolski przybyli do Lipnicy, by w dniach 10-11 stycznia 2015 r. prezentować przed publicznością swoje kolędnicze programy artystyczne i rywalizować o statuetki "Lipnickich Gwiazd" w czasie "Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych". Do udziału w tegorocznej edycji konkursowego przeglądu zgłosiło się 12 dziecięcych, 4 młodzieżowe i 13 dorosłych grup kolędniczych. Licznie gromadząca się w sali Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej publiczność mogła więc obejrzeć aż 29 zespołów.
    Wszystkie występy były nagrodzone gromkimi brawami, a wsród oklaskujących byli zaproszeni goście: Ludwik Węgrzyn - Starosta Powiatu Bocheńskiego, Tomasz Gromala - Wójt Gminy Lipnica Murowana, Stanisław Włodarczyk - Przewodniczący Rady Gminy Lipnica Murowana, Ks. Zbigniew Kras - proboszcz Parafii w Lipnicy Murowanej, Józef Radzięta - radny Powiatu Bocheńskiego oraz Małgorzata Kalarus - dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.
    Występy grup kolędniczych oceniała komisja artystyczna w składzie: Maria Cetera - przewodnicząca, etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, dr hab. Stanisław Węglarz - etnolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Jadwiga Adamczyk - muzyk z Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.
    Po obejrzeniu 12 występów dziecięcych grup kolędniczych jury postanowiło przyznać: Nagrodę Główną - statuetkę "Lipnickiej Gwiazdy" Grupie Kolędniczej "Herody" z Rozdziela, 2 równorzędne I miejsca: Grupie Kolędniczej "Zalasowiocki" z Zalasowej i Grupie Kolędniczej "Z Rajem" z Gwoźdźca, 2 równorzędne II miejsca: Grupie Kolędniczej "Pastuszkowie" z Lipnicy Górnej i Grupie Kolędniczej "Szczodroki" z Rzepiennika Suchego, III miejsce: Grupie Kolędniczej "Z Turoniem" z Nowego Wiśnicza.
     Po obejrzeniu 4 występów młodzieżowych grup kolędniczych jury postanowiło przyznać: Nagrodę Główną - statuetkę "Lipnickiej Gwiazdy" Grupie Kolędniczej "Droby" z Rzepiennika Suchego, I miejsce - Grupie Kolędniczej "Z Turoniem" z Gwoźdźca, dwa równorzędne II miejsca: Grupie Kolędniczej "Bobrowianie" z Bobrownik Wielkich i Grupie Kolędniczej "Z Gwiazdą" z Połomia Dużego.
   Do udziału w Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych "18. Pastuszkowe Kolędowanie w Podegrodziu" komisja zakwalifikowała: Dziecięcą Grupę Kolędniczą "Herody" z Rozdziela, Dziecięcą Grupę Kolędniczą "Z Rajem" z Gwoźdźca, Dziecięcą Grupie Kolędniczą "Zalasowiocki" z Zalasowej, Młodzieżową Grupę Kolędniczą "Droby" z Rzepiennika Suchego, Młodzieżową Grupę Kolędniczą "Z Turoniem" z Gwoźdźca.
   Po obejrzeniu 13 występów dorosłych grup kolędniczych komisja postanowiła przyznać: Nagrodę Główną - statuetkę "Lipnickiej Gwiazdy" Grupie Kolędniczej "Zalasowianie" z Zalasowej, 2 równorzędne I miejsca: Grupie Kolędniczej "Kolędnicy znad Uszwicy" z Uszwi, Grupie Kolędniczej "Nieczajniacy" z Nieczajnej Górnej, 3 równorzędne II miejsca: Grupie Kolędniczej "Herody" z Biskupic Radłowskich, Grupie Kolędniczej "Draby" z Gwoźdźca, Grupie Kolędniczej "Śmignianie" ze Smigna; 3 równorzędne III miejsca: Grupie Kolędniczej "Pleśnioki" z Pleśnej, Grupie Kolędniczej "Gruszowiacy" z Gruszowa Wielkiego, Grupie Kolędniczej "Herody" z Połomia Dużego.
   Dodatkowo nagrodą rzeczową komisja postanowiła nagrodzić za wyróżniającą się grę aktorską Heroda z Grupy Kolędniczej "Zalasowianie" z Zalasowej.
   Do udziału w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych 43. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej komisja zakwalifikowała: Grupę Kolędniczą "Zalasowianie" z Zalasowej, Grupę Kolędniczą "Kolędnicy znad Uszwicy" z Uszwi, Grupę Kolędniczą "Nieczajniacy" z Nieczajnej Górnej, Grupę Kolędniczą "Herody" z Biskupic Radłowskich, Grupę Kolędniczą "Draby" z Gwoźdźca, Grupę Kolędniczą "Śmignianie" ze Śmigna.
   Nagrody finansowe ufundowali: Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu oraz Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej. Nagrody rzeczowe ufundowali: Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu, Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, Starostwo Powiatowe w Bochni, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.
    Organizatorami XXXIII Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych o "Lipnicka Gwiazdą" byli: Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu - Biuro Organizacyjne w Tarnowie oraz Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, zaś współorganizatorami Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej, Stowarzyszenie Miłośników Aktywności oraz Gmina Lipnica Murowana.
   Dziecięca Grupa Kolędnicza "Herody" z Zespołu Szkół w Rozdzielu kolędowała 10 stycznia 2015 roku w Lipnicy Murowanej w składzie: Dawid Gogoc kl. V (król Herod), Krzysztof Augustyn kl. V (marszałek), Jakub Cichoń kl. VI (Żyd), Marcin Szewczyk kl. Ig (diabeł), Arkadiusz Ptaszek kl. V (śmierć); Trzej Królowie: Arkadiusz Sławęta kl. VI (Kacper), Jakub Kmiecik kl. V (Melchior), Jan Orzeł kl. V( Baltazar). Natomiast z grupy "Pastuszki" wystąpili: Wojciech Orzeł - kl. II, Adrian Orzeł - kl. VI, Grzegorz Pławecki - kl. IV.
   Kolędnicy i ich opiekunka serdecznie dziękują Wójtowi Gminy Żegocina - Panu Jerzemu Błoniarzowi za udostępnienie autokaru, Dyrektorce Zespołu Szkół w Rozdzielu - Pani Alicji Adamczyk-Brózda za słodycze dla dzieci oraz rodzicom za pomoc w sprawowaniu opieki.
   Grupy rozdzielskie, przygotowywane za każdym razem przez Panią Annę Zelek, starują w lipnickich przeglądach już 15 lat. W tym okresie aż 12 razy zdobyły nagrody główne - "Lipnickie Gwiazdy". Takim sukcesem nie może poszczycić się żadna z innych grup naszego regionu. Serdeczne gratulacje i życzenia powodzenia w Podegrodziu, do którego młodzi kolędnicy z Rozdziela  wyjadą wraz z opiekunką i sympatykami 31 stycznia 2015 roku. Trzymamy kciuki !

W drodze na Przegląd w Lipnicy.

W drodze na Przegląd w Lipnicy.

Rozdzielcy kolędnicy wśród publiczności.

Z Panią Dyrektor A. Adamczyk-Brózda.

Dyplom.

[wstecz]