Zorza polarna nad Żegociną.

ZORZA POLARNA NAD ŻEGOCINĄ I OKOLICAMI - 17.03.2015

    Mieszkańcy Żegociny, podobnie jak ludność kilku regionów Polski, mogli w dniu 17 marca 2015 roku zaobserwować bardzo rzadko w tym regionie występujące, fascynujące i piękne zjawisko, jakim jest zorza polarna. Jak podaje encyklopedia jest to zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych naszej planety, która posiada silne pole magnetyczne o charakterze dwubiegunowym, a występuje głównie poza kołem podbiegunowym. Zdarza się jednak, że zorza występuje także w znacznie dalszych regionach kuli ziemskiej, gdy po intensywnych rozbłyskach na Słońcu można je było zaobserwować również na średnich szerokościach geograficznych, nawet w okolicach równika.
   Zorza to zjawisko świetlne, które zachodzi na wysokości od 65 do 400 km nad powierzchnią ziemi. Kolory zorzy polarnej są efektem reakcji cząsteczek wiatru słonecznego z cząsteczkami powietrza. 15 marca br. zaobserwowano bardzo silne rozbłyski na Słońcu. Były one tak mocne, że wywołały burzę magnetyczną na Ziemi. Jej siłę mierzy indeks planetarny KP. Im jego stopień jest wyższy, tym większe szanse, że zorza będzie widoczna. Zdarza się, ze już przy 6. stopniu jest widoczna w Polsce, a obecnie siła burzy przekroczyła 8,6 stopnia!
   Spowodowało to, że zjawisko zorzy polarnej było widoczne nad Żegociną. - Na niebie szczególnie mieniły się kolory fioletowe, niebieskie i jasnozielone. Zorza bardzo dobrze była widoczna od około godziny 18:20 do 19:30, nawet gołym okiem, później także było ją widać, lecz już słabo i zaraz nad samym horyzontem. Był to widok zapierający dech w piersiach, gra świateł i kolorów była niesamowita. Takie zjawisko zdarza się rzadko i udokumentowanie go jest naprawdę czymś niezwykłym. Pierwszy raz udało mi się zrobić zdjęcia zorzy i mam nadzieje, że dożyję jeszcze tego aby zrobić kolejne - mówi obserwator pogody z Żegociny - Dawid Kaleta, autor zdjęć, które zamieszczamy na tej stronie. Może komuś jeszcze udało się sfotografować to zjawisko ? Zachęcamy do przesyłania zdjęć.
   Opisana powyżej zorza to nie jedyny podniebny spektakl w tych dniach. W najbliższy piątek - 20 marca 2015 roku (od około godziny 9:44 będziemy mogli oglądać stopniowe przesłonienie prawie 70% Słońca przez Księżyc). Oglądając to zjawisko pamiętajmy o chronieniu wzroku.

Zorza polarna nad Żegociną i okolicą  - 17.03.2015 r. Zorza polarna nad Żegociną i okolicą  - 17.03.2015 r.

Zorza polarna nad Żegociną i okolicą  - 17.03.2015 r.

[wstecz]