Benefis Artystyczny Rodziny Juszczyków - 24.04.2015 r.

BENEFIS ARTYSTYCZNY RODZINY JUSZCZYKÓW - 25.04.2015

    Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej zrealizowało przy współpracy z samorządem gminy Żegocina finał projektu pt. "Benefis Artystycznej Rodziny Juszczyków". W 2015 roku przypada 70. rocznica śmierci najwybitniejszego żegocińskiego artysty - rzeźbiarza, żołnierza legionowego Jakuba Juszczyka, 65. rocznica śmierci jego brata - Franciszka Juszczyka - wybitnego kapelana, żołnierza I i II wojny światowej i jednocześnie twórcy sztuk scenicznych oraz poety, 40. rocznica śmierci rzeźbiarza Kazimierz Juszczyka, a także 16. rocznica śmierci rzeźbiarza Jana Juszczyka. Była potrzeba i okazja do poszerzenia świadomości lokalnej w zakresie wiedzy o tych artystach, twórcach kultury i patriotach" - tak napisali działacze Stowarzyszenia - autorzy projektu, który uzyskał dofinansowanie ze środków budżetu gminy.
    Po kilkutygodniowych przygotowaniach, wydrukowaniu i rozprowadzeniu zaproszeń, wykonaniu dekoracji, wystaw, przygotowaniu broszur i wydawnictwa pt. "Artyści nie odchodzą", którego autorką jest Pani Maria Juszczyk, członkowie zespołu przygotowującego uroczystość (przewodniczyła mu Pani Maria Juszczyk), wspierani przez członków Rodziny Juszczyków oraz pracowników CKSiT w Żegocinie, a także panie z Klubu Seniora "Żegota" w Żegocinie, działacze Stowarzyszenia mogli przystąpić do finału przedsięwzięcia.
   Wstępem do uroczystości była poranna msza święta, odprawiona w piątek, 23 kwietnia 2015 roku w żegocińskim kościele parafialnym przez ks. wikariusza Janusza Krasa w intencji Ś.P. Jakuba Juszczyka.
   Zasadnicza część uroczystości miała miejsce w sobotę - 25 kwietnia 2015 roku i rozpoczęła się na żegocińskim cmentarzu, na którym, przy grobach Jakuba Juszczyka i Ks. Franciszka Juszczyka odmówiono modlitwy, zapalono znicze i złożono kwiaty.
   Potem w wypełnionej po brzegi sali sali widowiskowej CKSiT miał miejsce tytułowy benefis. Poprowadził go Honorowy Prezes Stowarzyszenia - Pan Czesław Pączek. Poinformował o celu spotkania, powitał i przedstawił gości honorowych oraz wszystkich, tak licznie przybyłych mieszkańców gminy i gości przybyłych m. in. z Kłodzka, Krakowa, Tymbarku, Bochni.
  Zasadnicze punkty benefisu to prezentacje poszczególnych bohaterów wieczoru - sylwetek zmarłych Juszczyków (Jakuba i Franciszka przedstawiła Pani Anna Kądziela, Kazimierza - Pani Maria Radzięta-Juszczyk, Jana - Maria Juszczyk, jego siostra). Prezentacje te przeplatane były muzyką. Wystąpili kolejno: Katarzyna Szpilka (młoda pieśniarka z Żegociny, laureatka Międzynarodowego Festiwalu Piosenki - Anna German), skrzypek - Tomasz Cudejko (dyrektor Szkoły Muzycznej w Żegocinie) i uczeń tej szkoły - Adrian Banaś (klasa fletu) oraz towarzysząca im nauczycielka tej szkoły - Pani Katarzyna Nuzia, a także zespoły: "Melodia", działającego w Żegocinie przy Klubie Seniora "Żegota" oraz zespołu instrumentalno - wokalnego Sekcji Emerytów i Rencistów Oddziału ZNP w Limanowej. Nie mogło zabraknąć wspomnień. Najwięcej z nich dotyczyło Jana Juszczyka. W wierszu pt. "Sen" wspomniała go. m. in. żona Maria oraz goście przybyli z Tymbarku (w tym Pan Jan Plata - malarz, założyciel i redaktor "Głosu Tymbarku" oraz Włodzimierz Łyżnicki - sąsiad rodziny Jana Juszczyka), a także Pani Danuta Pączek z Żegociny (Dyrektor ZS w Żegocinie). Natomiast Ś.P. Jakuba Juszczyka wspominali: Jan Burek i Czesław Pączek.
   Uczestnicy "Benefisu" mogli obejrzeć specjalnie przygotowaną ta tę okoliczność wystawę. Zgromadzono tu oryginalne prace rzeźbiarskie i malarskie Jakuba, Kazimierza i Jana Juszczyków; powiększone fotogramy archiwalnych zdjęć wykonanych artystom, jak również ich pracom, skany dokumentów (m. in. świadectwa szkolnego ks. Franciszka Juszczyka), skany fragmentów dzieł scenicznych i kazań ks. kapelana Franciszka Juszczyka, kopie artykułów prasowych.
   W końcowej części Benefisu przemówił także Wójt Gminy Żegocina, który pogratulował pięknej imprezy i wyraził zadowolenie z tak licznego udziału publiczności. Pani Lucyna Nowak - Przewodnicząca Rady Gminy Żegocina, gratulując pięknej imprezy powiedziała, że wiele się dowiedziała i od teraz nikt z obecnych nie będzie już mówił, że nie zna dokonań Rodziny Juszczyków. Natomiast Pani Maria Juszczyk kwiatami i upominkami podziękowała w imieniu całej Rodziny Juszczyków, wszystkim wykonawcom, a także realizatorom projektu oraz księżom, uczestniczącym w Benefisie (ks. Zbigniew Szewczyk z Rozdziela, Janusz Sądel z Żegociny oraz proboszcz - Ks. Leszek Dudziak). Prowadzący to artystyczne spotkanie Pan Czesław Pączek odczytał także listy, które napłynęły do organizatorów Benefisu od Pani Michaliny Pięchowej z Bochni (nauczycielki Marii Juszczyk), Haliny Chmielewskiej (z d. Łękawa) z Rabki, ks. Józefa Bobowskiego - rodaka z Rozdziela (obecnie proboszcza w Pleśnej).
   Zwiedzanie wystawy, kuluarowe wspomnienia, rozmowy trwały jeszcze długo po zakończeniu Benefisu i zjedzeniu posiłków (pyszna regionalna trzęsionka), wypiciu kawy, zjedzeniu ciast przygotowanych przez Panie z Klubu Seniora "Żegota" zakończyły drugie w historii spotkanie z artystyczną Rodziną Juszczyków (pierwsze, także zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej było w maju 2007 roku i objęło wszystkich członków tej Rodziny).

Modlitewne spotkanie przy grobie ks. Franciszka Juszczyka.

Benefis Artystyczny Rodziny Juszczyków w CKSiT w Żegocinie.

LINKI

ZAPROSZENIE NA BENEFIS >>>

FOTOGALERIA >>>

BENEFIS JUSZCZYKÓW 2007 ROK >>>

RELACJA WIDEO >>>

WYWIAD DLA RADIA KRAKÓW >>>

[wstecz]