Narodowy Dzień Zwycięstwa w Żegocinie - 08.05.2015 r.

ŻEGOCINA W 70. ROCZNICĘ ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ - 08.05.2015

    II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku od napaści hitlerowskiej III Rzeszy na Polskę. 17 września 1939 roku, wyniku postanowień wynikających z tajnego paktu Ribbentrop - Mołotow zawartego między Niemcami a ZSRR, do napaści na Polskę dołączył Związek Radziecki. Zaatakowana z dwóch stron Polska po ponad miesiącu bohaterskich walk musiała ustąpić pod naporem nieprzyjaciół. Na wiosnę '40 roku wojenna pożoga rozlała się po większości kontynentu. 9 kwietnia rozpoczęła się kampania norweska/ duńska w wyniku której zajęta została Dania i Norwegia. Miesiąc później rozpoczął się atak na kraje Europy Zachodniej tj. Francję, Luksemburg, Belgię, Holandię. Mniej więcej rok po zwycięstwie na zachodzie Europy 22 czerwca 1941  roku III Rzesza rozpoczęła działania wojenne przeciwko ZSRR (Operacja "Barbarossa"). Sowieci odzyskali całkowitą inicjatywę na froncie dopiero w połowie 1943 w wyniku bitwy na Łuku Kurskim, której Wehrmacht nie odzyska już do końca wojny. W tym samym roku rozpoczęła się aliancka kampania na Półwysep Apeniński. 6 czerwca 1944 roku na plażach Normandii rozpoczęła się operacja "Overlord". W wyniku desantu aliantów na Normandię Niemcy zmuszone zostały do walki na dwa fronty. Końcowymi akordami działań wojennych w Europie było przełamanie Wału Pomorskiego i sforsowanie Odry i Nysy Łużyckiej m.in przez 1 i 2 Armię Wojska Polskiego. Przełamanie niemieckich umocnień na wschodzie dało Armii Czerwonej i Wojsku Polskiemu otwartą drogę na Berlin. 30 kwietnia w swoim bunkrze Adolf Hitler popełnił samobójstwo. 2 maja 1945 skapitulowała załoga Berlina. Akt kapitulacji Niemiec został podpisany w Reims we Francji 7 maja, a dzień później, na żądanie Józefa Stalina, w Karlshorst na przedmieściach Berlina. Koniec działań wojennych wyznaczono na godzinę 23.01 w dniu 8 maja 1945 roku. W Moskwie, ze względu na różnicę czasu, był już 9 maja, dlatego kraje obozu socjalistycznego przez lata świętowały Dzień Zwycięstwa dzień po Europie Zachodniej.  
   Kapitulacja III Rzeszy nie oznaczała wcale końca II wojny światowej. Przez cztery miesiące działania toczyły się jeszcze na Dalekim Wschodzie, w Mandżurii i na Pacyfiku. Japonia skapitulowała dopiero 2 września 1945 roku.
   Druga wojna światowa trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne toczyły się na terytorium 40 krajów. Według różnych szacunków, straty w ludziach wyniosły od 55 do ponad 70 milionów poległych, zamordowanych i zmarłych. Było wśród nich około 6 milionów obywateli państwa polskiego.
   24 kwietnia 2015 roku Sejm RP przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa, jako święto upamiętnienia zakończenia drugiej wojny światowej. Zniosła jednocześnie komunistyczny dekret z 1945 roku, na podstawie którego do tej pory obchodziliśmy rocznicę końca wojny 9 maja, podobnie jak w Rosji. 
   W latach II wojny światowej wioski obecnej Gminy Żegocina należały do Gminy Trzciana. Wśród ofiar tej strasznej wojny było około 200 mieszkańców Gminy Trzciana. Dla upamiętnienia ich ofiary pod koniec lat 70-tych postawiono w Żegocinie pomnik (został odsłonięty 2 września 1979 roku), na którym umieszczono napis "W hołdzie Tym, którzy zginęli za Ojczyznę w latach 1939 - 1945". Odtąd to miejsce jest jednym z trzech na terenie obecnej Gminy Żegocina (drugim jest obelisk, poświęcony Stefanowi Bohanesowi w Łąkcie Górnej, trzecim cmentarz I wojny światowej nr 302 w Żegocinie), w których odbywają się rocznicowe i patriotyczne uroczystości.
     Po raz pierwszy w Narodowym Dniu Zwycięstwa i w nowym terminie tj.  - 8 maja 2015 roku, delegacje szkół, zakładów pracy, stowarzyszeń, samorządu Gminy Żegocina wzięły udział w uroczystości zorganizowanej przez Wójta i Radę Gminy Gminy w Żegocinie pod Pomnikiem "W hołdzie tym, którzy zginęli za Ojczyznę 1939 - 1945". Okolicznościowy apel z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie poprowadziła Przewodnicząca Rady Gminy w Żegocinie - Pani Lucyna Nowak.. Po odmówieniu modlitwy, którą poprowadził ks. proboszcz Leszek Dudziak, przy dźwiękach werbla, złożono przed pomnikiem wiązanki kwiatów.

W drodze pod pomnik w Żegocinie.

Uroczystość pod pomnikiem.

W drodze pod pomnik w Żegocinie.

Uroczystość pod pomnikiem.

Materiał nadesłany.

[wstecz]