Siłownia na świeżym powietrzu w Łąkcie Górnej.

OUTDOOR FITNESS CZYLI ŁĄKIECKA SIŁOWNIA NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

   Gmina Żegocina zrealizowała kolejny mały projekt dofinansowany ze środków unijnych. Projekt nosił nazwę "Promocja aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu poprzez montaż urządzeń do ćwiczeń, stojaków na rowery, tablicy informacyjno-promocyjnej oraz wydanie przewodnika turystycznego. Całkowity koszt tego projektu to kwota 43.434,74 zł, z czego 25.000,00 zł to wartość uzyskanej dotacji. Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
    Wójt Gminy Żegocina wystąpił w dniu 30.09.2014 r. do Stowarzyszenia LGD "Dolina Raby" z wnioskiem o przyznanie pomocy na budowę siłowni zewnętrznej w Łąkcie Górnej i  Chrostowej. Po pozytywnej ocenie wniosku LGD skierowała go do dalszej oceny w Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie. Projekt uzyskał taka ocenę i w  dniu 13.03.2015 r. podpisana została umowa o przyznanie pomocy na realizacje przedmiotowego projektu. Równocześnie Wójt Gminy rozpoczął przygotowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do przedłożenia w Starostwie Powiatowym w Bochni celem przyjęcia zgłoszenia robót, które zostało złożone w dniu 12.02.2015 r.
   Na wykonawcę robót, w drodze rozeznania cenowego, została wyłoniona firma „HERKULES” Pana Ryszarda Syska z Chrzanowa, Zakończenie prac nastąpiło w dniu 19.03.2015 r.
   Siłownia zewnętrzna usytuowana została na placu przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej, po prawej stronie drogi prowadzącej do zabytkowego dworu. Ma za zadanie umożliwić wszystkim, niezależnie od wieku i umiejętności, dostęp do atrakcyjnej formy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Z siłowni na świeżym powietrzu mogą korzystać wszyscy, zarówno dzieci, jak i młodzież, dorośli, a także osoby starsze.
     Do dyspozycji jest 5 stanowisk, każde z nich zawiera dwa urządzenia, co pozwala jednocześnie ćwiczyć 10 osobom. Część z nich posiada dosyć oryginalne nazwy jak m.in.: wyciskanie siedząc + wyciąg górny, surfer-wahadło + biegacz-piechur, orbitrek eliptyczny + jeździec, trenaż nóg i rąk -narty biegówki + wioślarz, rower + motyl. Na każdym stoisku, na urządzeniu jest zawieszona dokładna instrukcja obsługi, by każdy wiedział jak wykonywać ćwiczenia. Dodatkowo zakupione zostały stojaki na rowery, tablica informacyjno - promocyjna w formie gabloty oraz wydano przewodnik turystyczny.
   Urządzenia do ćwiczeń są łatwe w samodzielnej obsłudze i mogą z nich korzystać zarówno stali bywalcy tradycyjnych siłowni, jak i osoby, które z podobnym sprzętem nigdy się nie zetknęły. Odpowiednio dobrany zestaw urządzeń służy do ćwiczenia niemal wszystkich partii mięśni, m.in.: rąk, nóg, brzucha, pleców i klatki piersiowej. Trening na siłowni zewnętrznej aktywizuje stawy, poprawia kondycję i koordynację ruchową, pozwala rozciągnąć mięśnie.
   Pomysłodawcy przedsięwzięcia, jak również samorząd gminny mają nadzieję, że ten outdoor fitness zachęci osoby w różnym wieku do podjęcia ćwiczeń ruchowych i zmotywuje do przejścia na zdrowszy tryb życia. Z nowej atrakcji mogą skorzystać zarówno mieszkańcy gminy, jak i turyści. Teren monitorowany jest przez kamerę. Dostęp do siłowni jest bezpłatny. Już pierwsze tygodnie funkcjonowania łąkieckiej siłowni pokazały, że cieszy się ona dużą popularnością.

Siłownia na świeżym powietrzu w Łąkcie Górnej. Siłownia na świeżym powietrzu w Łąkcie Górnej.
Siłownia na świeżym powietrzu w Łąkcie Górnej. Siłownia na świeżym powietrzu w Łąkcie Górnej.
Siłownia na świeżym powietrzu w Łąkcie Górnej.  Siłownia na świeżym powietrzu w Łąkcie Górnej.
Siłownia na świeżym powietrzu w Łąkcie Górnej. Siłownia na świeżym powietrzu w Łąkcie Górnej.v

Siłownia na świeżym powietrzu w Łąkcie Górnej.

Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej

  Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju,
objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.

[wstecz]