Zespół Folklorystyczny "Łąkta" w Szczurowej

"KRAKOWSKI WIANEK" DLA ZESPOŁU PIEŚŃI I TAŃCA "ŁĄKTA" - SZCZUROWA - 24.05.2015

   Utworzony w 2006 roku Zespół Pieśni i Tańca "Łąkta" odniósł właśnie swój największy - jak do tej pory - sukces, zdobywając 24 maja 2015 roku w Szczurowej Nagrodę Główną "Krakowski Wianek" na XXXIII Przeglądzie Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. J. Cierniaka. Z tej imprezy z nagrodą za III miejsce powróciła także Kapela Ludowa CKSiT w Żegocinie.
   Zespół z Łąkty przygotował na Przegląd program pt. "Łąkieckie Sobótki”. Widowisko słowno - muzyczne przedstawia drugi dzień "Zielonych Świątek” (potoczna nazwa święta kościelnego Zesłania Ducha Świętego), kiedy to dorośli zbierają się  w wybranym miejscu (pastwisko, łąka), aby zapalić duże ognisko tzw. "Sobótkę", przy której rozmawiają, dowcipkują, śpiewają, tańczą, popijając i częstując się przyniesionym jadłem i napitkiem. Autorzy widowiska - choreograf zespołu - Pani Maria Dudek oraz kierownik muzyczny - Pan Mieczysław Kędra wykorzystali w tym widowisku m. in. piosenki "Zachodzi słonecko", "Powiedz mi dziewcyno” oraz tańce: "Sztajerek", "Hop walc", ""Polka jadownicka".
   Popisy zespołów i solistów oglądała o oceniała Komisja Artystyczna, która pracowała w składzie: Aleksandra Szurmiak-Bogucka - etnomuzykolog z Krakowa (przewodnicząca), Wiesława Hazuka - choreograf z Tarnowa, Jadwiga Adamczyk - muzyk z MCK Sokół w Nowym Sączu i Benedykt Kafel - etnograf z MCK Sokół w Nowym Sączu.
    W konkursie wystąpiło: 13 zespołów regionalnych w tym: 6 zespołów prezentujących formy autentyczne, 7 zespołów prezentujących formy artystycznie opracowane, 8 dorosłych kapel ludowych, 4 mistrzów i 6 uczniów, 8 solistów - instrumentalistów, 28 grup śpiewaczych oraz 14 śpiewaków ludowych z 7 powiatów województwa małopolskiego tj. brzeskiego, bocheńskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego, krakowskiego, tarnowskiego, wielickiego.
    W protokole końcowym Komisja podkreśliła duże znaczenie konkursu "Krakowski Wianek". - "Wzrastający z roku na rok poziom merytoryczny i artystyczny Konkursu daje nadzieje na jeszcze większe ożywienie pięknej tradycji tego regionu. Tak jak w dużym stopniu zadowala wygląd prezentowanego stroju i ubiorów, tak wydaje się niezwykle ważną sprawą zwrócenie znacznie większej uwagi na tradycyjny i autentyczny sposób muzykowania, tańca i śpiewu” – napisano w protokole. 
   Gratulujemy Zespołowi Pieśni i Tańca "Łąkta", jego instruktorom, jak również Kapeli CKSiT w Żegocinie.

Krakowski WIanek 2015. Publiczność Przeglądu.
Zespół Pieśni i Tańca "Łąkta" na Przeglądzie w Szczurowej Zespół Pieśni i Tańca "Łąkta" na Przeglądzie w Szczurowej
Zespół Pieśni i Tańca "Łąkta" na Przeglądzie w Szczurowej

Zespół Pieśni i Tańca "Łąkta" na Przeglądzie w Szczurowej

Zespół Pieśni i Tańca "Łąkta" na Przeglądzie w Szczurowej Zespół Pieśni i Tańca "Łąkta" na Przeglądzie w Szczurowej
Kapela CKSIT w Żegocinie

Kapela CKSIT w Żegocinie

Ogłoszenie wyników.

Członek Zespołu Wiesłąw Dudziak odbiera "Krakowski Wianek".

Nagrodzeni.

Członkowie "Łąkty" z dyplomem i "Krakowskim Wiankiem".

Kapela CKSIT w Żegocinie oraz Zespół Pieśni i Tańca "Łąkta" na Przeglądzie w Szczurowej - 23.05.2015.

Źródła: www.sokol.pl; www.szczurowa.pl

[wstecz]