Dary dla dzieci z Ukrainy.

SZKOŁY Z POMOCĄ UKRAIŃSKIM DZIECIOM - 25.06.2015

   "Pomóż dzieciom z Ukrainy wyjechać na wakacje" - pod takim hasłem Samorząd Uczniowski przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętej Kingi w Żegocinie, którego opiekunka jest Pani Barbara Czech, ogłosił akcję zbiórki długoterminowej żywności oraz środków chemicznych dla dzieci z Ukrainy, a konkretniej z Parafii Świętego Stanisława w Bałcie, z przeznaczeniem na wypoczynek wakacyjny. Do współpracy zaprosił Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie (opiekun - Pani Teresa Stachoń) oraz Zespół Szkół w Rozdzielu i Publiczna Szkołę Podstawową im. Świętego Mikołaja w Bytomsku (opiekun - Pani Teresa Libera). Dzieci bardzo się zaangażowały w zbiórkę. Zebrano pokaźną ilość darów, które 27.06.2015 r. pojadą z ksiedzem Marcinem Płanetą do Ukrainy, do miasta Bałta.
   Z encyklopedii można się dowiedzieć, że Bałta - to miasto na Ukrainie nad rzeką Kodymą, w obwodzie odeskim, zamieszkałe przez około 20 tys. osób. Przemysł spożywczy i drzewny. W czasach I Rzeczypospolitej jedna z najbardziej na południe położonych polskich miejscowości. Miasto założył kasztelan kijowski Józef Lubomirski. W 1765 roku zbudowano tu murowany kościół katolicki pw. św. Stanisława. W 1768 roku oddział konfederatów barskich, wycofując się przed Rosjanami i przechodząc przez Józefów, schronił się w miasteczku Bałta po stronie tureckiej, co po jego spaleniu przez Rosjan doprowadziło do wojny Rosji z Turcją. W 1774 roku miasteczko Bałta po stronie tureckiej zostało przyłączone do Rosji. Po II rozbiorze Polski Józefów został zagrabiony przez Rosję i połączony z Bałtą. W 1866 roku rozpoczął się rozwój spowodowany przeprowadzeniem linii kolejowej. W 1880 roku 60% mieszkańców stanowili Żydzi. Tutejsze słynne jarmarki malowali Józef Brandt i Józef Chełmoński. W 1860 roku wśród około 14 tys. mieszkańców było 392 katolików, którzy mieli tu swój kościół parafialny pw. św. Stanisława zbudowany w 1765 roku. Obsługiwał także pobliskie katolickie kaplice w Rakułówce i Mironach.
   Od kilku lat parafia rzymskokatolicka w Bałcie posiada stałych duszpasterzy. Msze św. są odprawiane codziennie w języku ukraińskim. Parafia liczy na dzień dzisiejszy około 50 wiernych i jest najmniejszą wspólnotą religijną w mieście. Warto wspomnieć, że obok mieszkańców mających polskie korzenie, w Bałcie żyje kilkanaście nacji, m.in. Turcy, Ormianie, Azerowie, Ukraińcy, Żydzi. W Bałcie jak i w okolicznych miejscowościach oprócz biedy materialnej, zaobserwować można trudną sytuację rodzin, które często są rozbite. Cierpią na tym zwłaszcza dzieci, niejednokrotnie wychowujące się na ulicy.

Dary dla dzieci z Ukrainy.

Dary dla dzieci z Ukrainy.

Dary dla dzieci z Ukrainy. Dary dla dzieci z Ukrainy.

Dary dla dzieci z Ukrainy.

Materiał nadesłany: AR

[wstecz]