III Złaz Turystyczny na Kamionnej - 12.07.2015 r.

III ZŁAZ TURYSTYCZNY NA KAMIONNEJ - 12.07.2015

  14 czerwca 2015 r. wyjściem na Lubogoszcz zainaugurowana została szósta edycja akcji "Odkryj Beskid Wyspowy". Podobnie jak w latach poprzednich turyści wędrują Głównym Szlakiem Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Wyspy", wychodząc za każdym razem na inny szczyt. Jednym z elementów akcji był  "III Złaz Turystyczny na Kamionnej" w dniu 12 lipca 2015 r. Tym razem pogoda była znakomita, nic więc dziwnego, że impreza zgromadziła rekordową ilość uczestników, bo było ich około tysiąca. Doszli tu z trzech punktów zbornych: z centrum Żegociny, Punktu Widokowego "Widoma" w Rozdzielu i Laskowej.
   Ponad stuosobową grupę, która wyruszyła sprzed budynku CKSiT w Żegocinie, prowadził na Kamionną szlakiem żółtym, odwiedzając po drodze źródełko wody mineralnej, przewodnik beskidzki Jarosław Orzeł. Wśród turystów stąd idących była jedna grupa zorganizowana, która byli uczestnicy półkolonii letniej, zorganizowanej w Żegocinie. Grupę z Laskowej prowadził osobiście pomysłodawca przedsięwzięcia - Czesław Szynalik. Pod Kamionna dotarły także dwie zorganizowane grupy seniorów: członkowie Klubu Seniora "Żegota" w Żegocinie oraz  "Klubu Szalonych Emerytów" z PTT O/Beskid Nowy Sącz.
   Przybywających pod szczyt Kamionnej (801 m n.p.m.) do górnego odcinka Stacji Narciarskiej "Kamionna - Laskowa" pojedynczo i grupami witał niezawodny spiker - Stanisław Przybylski. Potem uczynili to wójtowie obu gmin, współdziałających przy organizacji tego przedsięwzięcia gmin: Laskowej - Czesław Stanisławczyk i Żegociny - Jerzy Błoniarz.
   Wkrótce potem, o godzinie 11 ks. Leszek Dudziak - Proboszcz Parafii św. Mikołaja Biskupa w Żegocinie odprawił dla uczestników Złazu mszę świętą, on też wygłosił kazanie. Oprawę muzyczno - wokalną nabożeństwa zapewniły: Parafialna Orkiestra Dęta z Laskowej pod kierownictwem Romana Kogutowicza i zespół wokalno - muzyczny "Cud i Przyjaciele" z Kierlikówki i Łapanowa, prowadzony przez Małgorzatę Mikołajek.
   Po nabożeństwie turyści stali w długiej kolejce po posiłek, inni oglądali występy artystyczne przygotowane przez organizatorów. Wystąpili: grupa "Cud i Przyjaciele", która działa od 2006 roku, a tym razem zaśpiewała kilka piosenek turystycznych, Parafialna Orkiestra Dęta z Laskowej i na zakończenie grupa tańca nowoczesnego z GCKSiT w Laskowej, pod opieką Izabeli Stańdo. Wszyscy uczestnicy Złazu otrzymali pamiątkowe plakietki, mapki Beskidu Wyspowego, bezpłatne wydawnictwa prasowe, w tym "Dziennik Polski".
   Imprezie towarzyszyły tradycyjne konkursy, premiowane nagrodami ufundowanymi przez obie gminy - organizatorski Złazu na Kamionnej. Laureatom wręczali je: Piotr Stach - Przewodniczący Rady Gminy Laskowa, Jerzy Błoniarz - Wójt Gminy Żegocina. Zwycięzcom gratulował Grzegorz Biedroń - Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego. 
   Wyniki konkursów przedstawiają się następująco:
- Najmłodszy: Michalina Wojcieszak /7 m-cy/, Limanowa,
- Najstarszy: Janina Kin /72 lata/, Nowy Sącz,
- Uczestnik z najdalszego zakątka Polski: Karol Jarosz - Leśnica, woj. opolskie,
- Uczestnik z najdalszego zakątka świata: Anna Matuszyk z córkami Emilią i Martyną - Houston, Texas, USA,
- Konkurs Wiedzy o Beskidzie Wyspowym i PTTK: I miejsce. Paweł Frączek, Laskowa, II m. Magdalena Pasoń, Żeleżnikowa Wielka, III m. Aleksandra Staniszewska, Przenosza;
- Najmilsza: Małgorzata Mikołajek - Kierlikówka .
- Najmilszy: Roman Kogutowicz, Laskowa.
  Natomiast 50 uczestników półkolonii w Żegocinie, spółfinansowanej przez Związek Młodzieży Polskiej, otrzymało wyprawki szkolne, które wręczył im Wójt Jerzy Błoniarz.
  III Złaz Turystyczny na Kamionnej zakończył się około godziny 14. Był imprezą w tym roku bardzo udaną, co jest zasługą organizatorów, a także bardzo dobrej pogody. Wszyscy umówili się na kolejną edycję tej imprezy, która nadal jest kontynuowana. Miłośnicy górskiego wędrowania już za tydzień, czyli w dniu 19 lipca 2015 roku wspinać będą się na kolejny szczyt Beskidu Wyspowego, którym będzie tym razem Łyżka - wzniesienie na wschodnich obrzeżach Beskidu Wyspowego, w Gminie Łukowica.

III Złaz Turystyczny na Kamionnej - 12.07.2015 r.

III Złaz Turystyczny na Kamionnej - 12.07.2015 r.

   Organizatorzy spotkania: Gmina Laskowa i Gmina Żegocina, Forum Gmin Beskidu Wyspowego, Województwo Małopolskie, FRR Rabka, Małopolska Izba Turystyki, COTIG PTTK. Patronat medialny: Dziennik Polski, Telewizja Internetowa TV28, Gorce24.pl, Wrota Małopolski.
  Organizatorzy II Złazu Turystycznego na Kamionnej składają podziękowania dla: Bogdana Chwastka - właściciela Stacji Narciarskiej Laskowa Ski, Zdzisława Pajora - Dyrektora Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej, Mieczysława Kędry - Dyrektora Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Żegocinie, Jarosława Orła - przewodnika PTTK, Tadeusza Olszewskiego - autora portalu internetowego www.zegocina.pl.
III Złaz Turystyczny na Kamionnej - 12.07.2015 r.

III Złaz Turystyczny na Kamionnej - 12.07.2015 r.

LINKI

ZAPROSZENIE >>>

FOTOGALERIA >>>

RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]