upaly2015-00.jpg (22477 bytes)

REKORDOWE UPAŁY LATA 2015 ROKU

   Właściwie od samego początku tegorocznych wakacji mamy w Polsce rekordowe upały. Bez wątpienia tegoroczny lipiec był wyjątkowo gorący, prawdopodobnie rekordowy w historii pomiarów temperatury w Polsce. Także w Żegocinie średnia temperatura maksymalna była bardzo wysoka. Wyniosła ona aż 28,5*C. Dla porównania (patrz tabela poniżej): średnie temperatury lipca w latach poprzednich wynosiły: 2009 rok +25,5°C; 2010 rok +24,3°C; 2011 +20,1°C; 2013 +24,7°C; 2014 +26,4°C. Do historii rekordowych temperatur lipca trafiło także nasze Rozdziele, w którym, w nocy z 8 na 9 sierpnia, temperatura spadła tylko do + 25,9*C. Jest to druga najwyższa temperatura minimalna w historii pomiarów. Cieplej (+26.0°C) było tylko w Bogatyni, w nocy 10 sierpnia 1992 roku.  Dotychczasowy najwyższy wynik pochodzi z 1921 roku. Wówczas, 29 lipca, w Prószkowie leżącym w obecnym województwie opolskim zmierzono +40,2 stopnia w cieniu.
   Niestety, także w pierwszej połowie sierpnia 2015 roku, utrzymuje się bardzo wysoka temperatura. Jak widać na poniższym zdjęciu 8 sierpnia o godzinie 16 oświetlony promieniami słonecznym termometr wskazał w Żegocinie 45.0°C, a w kolejnych dniach niewiele mniej.
   Taki stan pogody niesie szereg konsekwencji i dużą liczbę zagrożeń. Prawie codziennie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje dla większości województw ostrzeżenia informujące o najwyższym stopniu zagrożenia upałem. Tak wysoka i długo utrzymująca się temperatura powietrza wpływa na zwiększenie ryzyka odwodnienia i przegrzania organizmu. Upał może spowodować udar słoneczny lub cieplny. Dlatego pod żadnym pozorem nie można lekceważyć takich objawów jak: silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu – są to pierwsze objawy udaru.
   Pamiętajmy także o zwierzętach domowych, aby zapewnić im zacienione miejsce i stały dostęp do wody. Okres wakacji to czas wytężonej pracy rolników, dlatego pamiętajmy o bezpieczeństwie w czasie prac polowych i w gospodarstwie. Pola i ściółka w lasach są bardzo wysuszone, nie rozpalajmy więc ognisk i nie wyrzucajmy niedopałków papierosów na polu czy w lesie. Pamiętajmy również, aby szukając ochłody w wodzie, bezwzględnie korzystać z bezpiecznych, strzeżonych kąpielisk i nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.
   Właściwie jedynym takim miejscem na terenie Gminy Żegocina, gdzie można się ochłodzić w wodzie, jest otwarty basen w Łąkcie Górnej. W tym roku przeżywa on prawdziwe oblężenie, zwłaszcza w godzinach popołudniowych.
   Brak opadów (o ile nie liczyć godzinnej ulewy w niedzielne popołudnie 9 sierpnia) powoduje suszę na polach. Wysycha także Potok Sanecki. Na szczęście, dzięki mądrej decyzji o połączeniu wodociągów z Żegociny i Łąkty Górnej oraz wykonaniu remontów sieci wodociągowej i dodatkowych ujęć, wody na terenie zwodociągowanym nie brakuje. Wysychają natomiast studnie w tych regionach gminy, gdzie nie ma wodociągów. Coraz gorzej jest na polach uprawnych i coraz bardziej niebezpiecznie w lasach. Jak tak dalej będzie, to rolnicy poniosą duże straty w uprawach.
   Fala upałów, z niewielkim przerwami i kilkoma burzami, dotrwała do 1 wrzesnia 2015 roku, kiedy to w godzinach południowych temperatura nadal wynosiła ponad 30 stopni ciepła.
Żegocina - na słońcu - 08.08. godz. 16.00. Temperatury lipca 2015 r. w Żegocinie.

Żegocina - 8 sierpnia 2015 r. godz. 16.00.

Wykres temperatur w Żegocinie - lipiec 2015 r.

Chwile ochłody na łąkieckim basenie. Średnie temperatury w Żegocinie w latach 2009-2015.

Chwile ochłody na łąkieckim basenie.

Średnie temperatury w Żegocinie w latach 2009 - 2015.

Dane i wykresy: Dawid Kaleta.
[wstecz]