WEEKEND Z ZABYTKAMI POWIATU BOCHEŃSKIEGO - 5-6.09.2015

    Starostwo Powiatowe w Bochni w dniach 5 i 6 września 2015 r. organizuje "Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego".    Weekend z zabytkami już po raz drugi obywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, którego tematem będzie "Utracone Dziedzictwo".
    Wydarzenie to przybrało już charakter cykliczny, a jego ideą jest udostępnienie mieszkańcom i turystom najciekawszych obiektów i miejsc znajdujących się na terenie Powiatu. Są to miejsca na co dzień niedostępne, bądź takie których zwiedzanie wiąże się z opłatami. Dzięki uprzejmości wielu osób zarządzających instytucjami kultury, chcemy przybliżyć zwiedzającym piękno Ziemi Bocheńskiej. Wstęp do muzeów i zwiedzanie zabytków będzie darmowe! Jedynym wyjątkiem jest Kopalnia Soli w Bochni, gdzie ustalony został 50% rabat na zjazdy.
    Jest to doskonała okazja by mieszkańcom i turystom przypomnieć, że Powiat Bocheński to nie tylko solny gród, z najstarszą kopalnią soli, ale wiele innych ciekawych miejsc o fascynującej historii i wspaniałych zabytkach !
   Na turystów i mieszkańców czeka wiele niecodziennych atrakcji; m. in. rajd rowerowy, prelekcje i warsztaty rodzinne dotyczące dziedzictwa regionalnego i historycznego bocheńszczyzny oraz warsztaty kulinarne.
   Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, natomiast patronat medialny: TVP Kraków, Radio Kraków, Kronika Bocheńskia, Portal mojabochnia.pl i bochnianin.pl.
   Sponsorzy: Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, CKH & SPA NOWA BOCHNIA, Studnio Tańca AGATA, Bistro BOGO Bar, Kryta Pływalnia w Bochni, Karczma na Wodzie w Królówce, Hotel Kasztel.

UDOSTEPNIONE OBIEKTY I ATRAKCJE:

1. Maszyna parowa - Szyb Campi Kopalni Soli Bochnia
Miejsce: ul. Campi 15, 32-700 Bochnia
Zwiedzanie: sobota 5.09 i niedziela 6.09 godz. 10.00 - 16 zwiedzanie z przewodnikiem
Opis: Wyjątkowo cennym zabytkiem techniki jest najdłużej (do 1996 r.) pracująca maszyna parowa w kopalni na ziemiach polskich, wykonana w 1909 r. w hucie "Laura" w Chorzowie. Po zastąpieniu jej urządzeniem o napędzie elektrycznym, pozostaje na obecnym miejscu jako fascynujący zabytek techniki, udostępniany turystom.

2. Kopalnia Soli w Bochni
Miejsce: ul. Campi 15, 32-700 Bochnia
Zwiedzanie: sobota 5.09 i niedziela 6.09 godz. 9.15 - 16.15
Uwaga wejście płatne, z 50 % rabatem na zwiedzanie trasy Multimedialnej
Opis: Kopalnia jest najstarszą kopalnią soli na ziemiach polskich, a zarazem najstarszym w Europie zakładem przemysłowym, działającym nieprzerwanie od połowy XIII w. 23 czerwca 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzający kopalnię mogą zwiedzić trasę turystyczną i trasę historyczną. Bocheńska kopalnia, jako jedyna kopalnia w Polsce posiada podziemną przeprawę łodziami. Jedną z atrakcji jest przejazd podziemną kolejką oraz zjazd najdłuższą 140 m zjeżdżalnią. Szczególną atrakcją jest Ekspozycja Multimedialna, dzięki której turyści poznają historię wydobycia soli, trud górniczej pracy a także historię Polski.

3. Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni
Miejsce: ul. Czackiego 9, 32-700 Bochnia
Zwiedzanie: sobota 5.09 i niedziela 6.09 godz. 10.00 - 14.00
Opis: Największa stała ekspozycja motyli z całego świata w Polsce. Kolekcja liczy ponad 4,5 tys. okazów pochodzących ze wszystkich stref zoograficznych. W muzealnych gablotach można zobaczyć motyle dzienne i nocne, podzielone ze względu na rodziny, a także na gatunki ilustrujące różne zjawiska przyrodnicze. Najstarsze okazy pochodzą z lat 70. XIX wieku.

4. Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni
Miejsce: ul. Rynek 20 , 32-700 Bochnia
Zwiedzanie: sobota 5.09 i niedziela 6.09 godz. 10.00-16.00
5, 6 września, godz. 12.00. zwiedzenie wystawy pt. Marcin Samlicki w pełnym kolorze z autorskim komentarzem Jana Flaszy Dyrektora Mueum. Miejsce: Galeria Strych Muzealny. Temat: Pomiędzy Bochnią, Krakowem, Le Vigan, Paryżem, Lipnicą Murowaną i Krzemieńcem.
Opis: Bocheńskie Muzeum mieści się w dwuskrzydłowym, późnobarokowym gmachu. Jest to dawny klasztor Dominikanów i jeden z najcenniejszych obiektów zabytkowych Bochni. Muzeum zostało założone w 1959 r. przez Stanisława Fischera, badacza przeszłości Bochni i regionu. Ekspozycja stała obejmuje: kolekcję dawnej rzeźby i malarstwa ludowego zwyczaje i obrzędy regionu bocheńskiego, kultury pozaeuropejskie (Afryka, Ameryka Pd., Azja),archeologię regionu, dzieje Bochni ze szczególnym uwzględnieniem Kopalni Soli, pamiątek cechowych, powstań narodowych, historii miejscowego szkolnictwa, tradycji piśmiennictwa i drukarstwa bocheńskiego.

5. Osada VI Oraczy w Bochni - Park Archeologiczny
Miejsce: ul. Campi 15, 32-700 Bochnia
Zwiedzanie: sobota 5.09 i niedziela 6.09 godz. 10.00 - 16.00 zwiedzanie o pełnych godzinach w grupach po 50 osób.
godz. 10.00 i 11.00 zwiedzanie + warsztat garncarski
godz. 12.00 i 13.00 zwiedzanie + warsztat zielarski
godz. 14.00, 15.00 i 16.00 zwiedzanie + warsztat powroźniczy
Opis: Miejsce, gdzie średniowiecze trwa nadal. Bocheński skansen archeologiczny to miejsce, gdzie można spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach. To również rekonstrukcja średniowiecznej wioski, charakterystycznej dla XIII wieku. Na jej terenie znajdują się m.in. warzelnia, zagroda oracza, zagroda garncarza, ziemianka i kuźnia.

6. Cmentarz Żydowski w Bochni
Miejsce: ul. Krzęczków 5, 32-700 Bochnia
Zwiedzanie: niedziela 6.09 godz. 16.30 - spacer z przewodnikiem Panią Iwoną Zawidzką
Opis: Cmentarz żydowski w Bochni - został założony w 1872. Zachowało się prawie siedemset nagrobków, z których większość stanowią tradycyjne macewy, lecz część nagrobków ma formę sarkofagów. Znajdują się na nich inskrypcje w języku polskim, hebrajskim i niemieckim. Na niektórych macewach zachowały się ślady malatury. Wśród pochowanych jest cadyk Aszer Majer Halberstam. W czasie II wojny światowej cmentarz służył jako miejsce masowych egzekucji. Obecnie znajduje się na nim pomnik upamiętniający ofiary terroru niemieckiego. Na cmentarzu znajduje się kwatera żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, austriacki cmentarz wojenny nr 313 Bochnia.

7. Niemieckie fortyfikacje polowe w Bochni
Miejsce: zbiórka uczestników na skrzyżowaniu ulic Kurów i ul. Krzyżaki. Okolice ulic Kurów, Krzyżaki, Brzeźnicka, Myśliwska, św. Urbana, Łychów i Podedworze w Bochni
Zwiedzanie: sobota 5.09 godz. 9.00
Opis: Rejon Bochni w końcowym okresie II Wojny Światowej został mocno ufortyfikowany przez Niemców. Samo miasto miało zostać wykorzystane jako ważny punkt oporu przed nacierającymi jednostkami Armii Czerwonej. Fortyfikacje w Bochni, szczególnie te żelbetonowe a także pozostałe na linii zwanej Stellung a 2 zachowały się do dzisiaj, co stanowi pewną ciekawostkę dla pasjonatów historii.

8. Kościół p.w. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Pogwizdowie
Miejsce: Pogwizdów 1, 32-700 Bochnia
Zwiedzanie: sobota 5.09 godz. 11.00 - 14.00 i niedziela 6.09 godz. 12.00 - 15.00 wejście z przewodnikiem
Opis: Kościół parafialny św. św. Szymona i Judy Tadeusza w Pogwizdowie z końca XV w. W latach 1896-1913 został on przebudowany - zburzono wówczas wieżę i przedłużono nawę. Strzelista, gotycka bryła kościoła składa się z nawy i prezbiterium. Portal do zakrystii wycięty jest w tzw. ośli grzbiet. Zdobiące ściany i stropy polichromie wykonane zostały w 1959 r. Barokowe ołtarze pochodzą z XVII w. , w jednym z ołtarzy bocznych znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z XVII w. Krucyfiks i rzeźba św. Marii Magdaleny na belce tęczowej pochodzą z XVIII w. W kościele znajdują się również organy pochodzące z XVIII w. oraz dzwon z 1552 roku.

9. Kościół gotycki z 1340 r. w Łapczycy
Miejsce: Łapczyca
Zwiedzanie: sobota 5.09 godz. 10.00 - 14.00 wejście z przewodnikiem
Opis: Kościół z 1340 r. ufundowany przez Króla Kazimierza Wielkiego jako dar pokutny, położony przy szlaku Via Regia Antiqua. Gotycki kościół zbudowano w całości z ciosów kamiennych, pierwotnie był budowlą dwunawową z gwiaździstymi sklepieniami, podpartymi dwoma filarami. W wejściach znajdują się ostrołukowe portale kamienne z XV wieku. Cennym zabytkiem jest też ostrołukowa tęcza, nad nią późnogotycki krucyfiks oraz średniowieczne okucia drzwi. Ołtarz główny wykonano w 1902 roku w pracowni Franciszka Samka. Boczne ołtarze barokowe pochodzą z XVII i XVIII wieku. Przy kościele znajduje się drewniana dzwonnica z XIV-wiecznym dzwonem.

10. Kościół Zakonu Bożogrobców z XVII w. w Chełmie oraz Muzeum Zakonu Stróżów Bożego Grobu w Chełmie
Miejsce: Chełm 1
Zwiedzanie: sobota 5.09 godz. 11.00 - 14.00 wejście z przewodnikiem
Opis: Kościół obecnie p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela wzniesiony w stylu barokowym w latach 1738-1749 na miejscu dwóch poprzednich kościołów drewnianych. Wraz z dzwonnicą, w której mieści się część Muzeum Parafialnego, tworzy wyjątkowo ciekawy zespół świadczący o potędze miejscowej parafii istniejącej już ponad osiemset lat. W zachrystii obejrzeć można malowidła ścienne z XVIII wieku przedstawiające zakonników z Chełmu. Muzeum w którym prezentowane są cenne archiwalia parafialne (XVI-XX w.), kolekcja zabytkowych ornatów z XVII-XIX w., szaty liturgiczne, zabytki dawnej sztuki złotniczej, stare księgi liturgiczne, unikatowe kroniki parafialne sięgające XVI w., księgi parafialne prowadzone od XVII stulecia, inwentarze, plany, mapy, mszały i wiele innych. Pochodząca z 1751 roku drewniana figura Jana Nepomucena oraz współczesna płaskorzeźba obrazująca początki parafii to główne ozdoby ekspozycji w dzwonnicy.

11. Galeria Wiejska w Chełmie
Miejsce: Chełm 75
Zwiedzanie: sobota 5.09 11.00 - 18.00
Opis: W Galerii znajduje się stała ekspozycja prac autorstwa miejscowego artysty Zygmunta Bóla - emerytowanego górnika z bocheńskiej Kopalni Soli. Są to m.in. rzeźby solne, fresk ścienny oraz obrazy.

12. Izba Regionalna w Siedlcu
Miejsce: Siedlec 47a
Zwiedzanie: sobota 5.09 godz. 11.00 - 18.00
Opis: Kolekcja obejmuje sprzęty gospodarstwa domowego używane w dawnych czasach: narzędzia żelazne, w tym kowalskie i maszyny i narzędzia rolnicze, elementy dawnych strojów, wieńce dożynkowe, kosze z pisankami. Wartość dokumentacyjną mają zgromadzone tu fotografie i wydawnictwa.

13. Rajd Rowerowy "Via Regia Antiqua" odkrywana na nowo
Miejsce: Początek na granicy miasta Bochnia i Łapczycy, a koniec - po przejściu lub przejechaniu ok. 7 km - w Siedlcu n. Rabą.
Zwiedzanie: 5.09, godz 10.00-18.00
Opis: Przez teren gminy Bochnia wiedzie dawny historyczny szlak handlowy (Szlak Bursztynowy łączący Europę z Rusią i Węgrami), obecnie znany głównie jako jedna z nitek szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba - inaczej Droga św. Jakuba prowadząca do Santiago de Compostela w Hiszpanii, lokalnie nazwana jako "Via Regia Antiqua". Aby przybliżyć tutejszym mieszkańcom a także turystom odcinek szlaku znajdujący się na naszym terenie 5 września odbędzie się na tym szlaku rajd pieszy i rowerowy. Trasa będzie przebiegać przez udostępnione w tym dniu do zwiedzania obiekty: kościół gotycki z 1340 roku w Łapczycy, ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego; Wzgórze Winnica w Moszczenicy; Kościół Zakonu Bożogrobców z XVII wieku w Chełmie, obecnie p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela oraz Muzeum Zakonu Stróżów Bożego Grobu w Chełmie; punkt widokowy - Grodzisko w Chełmie, wzgórze o wysokości 270 m n.p.m. w zakolu Raby; Galeria Chełm; Izba Regionalna w Siedlcu. Impreza ma charakter bezpłatny. Zapisy do rajdu odbywać się będą bezpośrednio przed startem. Dla wszystkich uczestników przygotowane będą dodatkowe atrakcje i specjalne zadania. W Domu Ludowym w Siedlcu, który jest ostatnim punktem zwiedzania, zorganizowane zostaną ogólnodostępne warsztaty "Akademia Krakowiaka" prowadzone przez Zespół Pieśni i Tańca "Siedlecanie".

14. Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu
Miejscie: 32-720 Nowy Wiśnicz
Zwiedzanie: sobota 5.09 i niedziela 6.09 godz. 9.00-18.00
W trakcie zwiedzania będzie można skosztować wiśnickich potraw regionalnych oraz zakupić pamiątki rzemiosła artystycznego.
Opis: Jedno z najcenniejszych dzieł architektury rezydencjonalno-barokowej w Polsce. Najstarsza część zamku została wzniesiona w XIV w. przez Kmitów. W XVI w. najsłynniejszy z rodu Kmitów, Piotr V nadał mu cechy stylu renesansowego. Zamek opuszczony po pożarze w roku 1831 na kompleksową restaurację musiał poczekać do 1949 roku. Korpus zamku, wczesnobarokowy z fragmentami renesansowymi, zbudowany jest na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem i zwieńczony czterema basztami w narożach. Od północno - wschodniej strony znajduje się kaplica z 1621 roku, a od południowo - wschodniej tzw. Kmitówka. Na II piętrze zamku, przy sali rycerskiej, znajduje się galeria widokowa.

15. Cmentarz Żydowski w Nowym Wiśniczu
Miejsce: ul. Limanowska, 32-720 Nowy Wiśnicz
Zwiedzanie: sobota 5.09, niedziela 6.09 godz. 10.00-17.00
niedziela 6.09 godz. 11.00 - spacer z przewodnikiem Panią Iwoną Zawidzką
Opis: Cmentarz żydowski znajduje się w odległości około 500 m od rynku, na zboczu wzgórza, po prawej stronie, przy drodze do Limanowej. Pierwsze wzmianki o cmentarzu pochodzą z 14 VI 1641 r. O istnieniu kirkutu w XVII w. świadczą także najstarsze zachowane macewy pochodzące z 1667 r. Na cmentarzu byli chowani Żydzi z innych miejscowości np.: Borówna, Czchów, Gdów, Kobyle, Wieniec, Wola Batorska itp., a także zmarli żydowscy więźniowie. Podczas II wojny światowej na cmentarzu żydowskim w Nowym Wiśniczu naziści dokonywali egzekucji osób pochodzenia żydowskiego. Do dzisiaj zachowało się około 250 macew, ponad połowa zachowała się w dobrym stanie. Wiele z nich ma bogatą ornamentykę.

16. Klasztor Karmelitów Bosych na terenie Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu
Miejsce: ul. Zamkowa, 32-720 Nowy Wiśnicz
Zwiedzanie: sobota 5.09 i niedziela 6.09 godz. 10.00, 11.30, 13.00 i 14.30. Wejścia w grupach nie większych niż 50 osób.
Opis: Wybitne dzieło wczesnego baroku. Wzniesiony na wzgórzu, góruje z sąsiadującym Zamkiem nad całą miejscowością. Klasztor został ufundowany przez Stanisława Lubomirskiego (1583-1649), jako dar wdzięczności za zwycięstwo pod Chocimiem w 1621 r. W skład zespołu klasztornego wchodzą: budynek klasztorny, kościół Chrystusa Zbawiciela oraz fortyfikacje bastionowe. Klasztor funkcjonował do 1783 roku. Od XIX wieku, aż do dziś służy on za więzienie.

17. Galeria "Fakt" w Ratuszu Miejskim w Nowy Wiśniczu
Miejsce: Rynek 7, 32-720 Nowy Wiśnicz
Zwiedzanie: sobota 5.09 i niedziela 6.09 godz. 10.00-14.00
Będzie można obejrzeć wystawę rysunku i malarstwa autorstwa Mariana Rojka.
Opis: Galeria Fakt znajduje się w zabytkowych piwnicach XVII - wiecznego ratusza, który zaprojektował Maciej Tropola około 1620 roku. W wystroju wnętrz wykorzystano naturalne zabytkowe mury, które wpłynęły na tajemniczą i niezwykła atmosferę miejsca, gdzie urządzano wieczory literackie i wystawy dzieł sztuki. Organizowane wernisaże był wielkim wydarzeniem i przyciągał miłośników sztuki nie tylko z Wiśnicza. Galerię "Fakt" odwiedzali plastycy z Krakowa, dziennikarze. Stała się miejscem spotkań środowiska plastycznego, dyskusji na temat sztuki-malarstwa, rzeźby, poezji, muzyki, teatru. Galeria organizowała wystawy kameralne, którym towarzyszyła owa specyficzna i niepowtarzalna atmosfera. Wielu artystów-plastyków chciało w niej wystawiać swoje prace.
Zbudowany z kamienia łamanego i piaskowca na planie kwadratu. Pierwotnie był budynkiem parterowym, natomiast po wielkim pożarze miasta z roku 1863 został odbudowany i podwyższony o obecne pierwsze piętro. W tym też czasie powstała górna część wieży, neogotycka kondygnacja zegarowa z ostrosłupowym hełmem w kształcie ośmiobocznej iglicy.

18. Muzeum Ziemi Wiśnickiej
Miejsce: ul. Zamkowa 13, 32-720 Nowy Wiśnicz
Zwiedzanie: sobota 5.09 i niedziela 6.09 godz. 10.00-14.00
Będzie można obejrzeć wystawy prac: Lidia Luchter - Krupińska "Roślinne projekcje własnej wyobraźni" oraz Andrzej Krupiński - Zabytki Wiśnicza i Powiatu Bocheńskiego w rysunku i akwareli".
Opis: Mieszczące się w budynku dawnego Zakładu Ubogich, Muzeum Ziemi Wiśnickiej gromadzi i dokumentuje pamiątki związane z historią regionu. W swojej kolekcji Muzeum posiada zbiór dzieł wiśnickich malarzy: Stanisława Klimowskiego, ks. Stanisława Nowaka, Mariana Rojka i Jana Stasiniewicza. Zwiedzający mogą również obejrzeć fotografie Wiśnicza z początku wieku, oryginalne kajdany z wiśnickiego więzienia, a także podziwiać unikalną architekturę wnętrza budynku.

19.  Muzeum Pamiątek po Janie Matejce - "Koryznówka"
Miejsce: ul. Stanisława Lubomirskiego, 32-720 Nowy Wiśnicz
Zwiedzanie: sobota 5.09 i niedziela 6.09 godz. 10.00 - 14.00
Opis: Koryznówka to zwyczajowa nazwa drewnianego domu wzniesionego w połowie XIX w. przez Joannę i Leonarda Serafińskich między zamkiem i klasztorem w Wiśniczu. Obecnie w części domu mieści się Muzeum biograficzne Jana Matejki, który przyjeżdżał tu często w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XIX w. do szwagrostwa Serafińskich. W latach 50. XX w. rodzina Serafińskich zaczęła udostępniać dom zwiedzającym, a w 1981 r. nastąpiło otwarcie dworku jako biograficznego Muzeum Pamiątek po Janie Matejce.

20. Muzeum Mleczarstwa w Królówce
Miejsce: Królówka, 32-722 Królówka
Zwiedzanie: sobota 5.09 i niedziela 6.09 godz. 10.00-14.00
Opis: Dzieje mleczarni w Królówce sięgają końca XIX w. W 1888 r., ówczesny proboszcz ks. Franciszek Pawlikowski założył pierwszą w Galicji mleczarnię. W Królówce produkowano sery, masła, śmietanę i maślanki. Te i inne przetwory trafiały również na stół cesarza austriackiego Franciszka Józefa. W Muzeum Mleczarstwa na szczególną uwagę zasługują autentyczne urządzenia z XIX wieku do produkcji wyrobów z mleka.

21. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu
Miejsce: pl. Kościelny 2, 32-720 Nowy Wiśnicz
Zwiedzanie: sobota 5.09 godz. 10.00, 12.00 i niedziela 6.09 godz. 10.00,12.00, 16.00
Opis: Wiśnicki XVII-wieczny kościół parafialny wraz z plebanią i dzwonnicą został zbudowany w latach 1616 - 1621 z fundacji Stanisława Lubomirskiego, przy współudziale architekta Macieja Trapoli.
Jest budowlą murowana z kamienia, jednonawową, prostokątną, z zakończonym półkolisto prezbiterium otoczonym obejściem, w którym mieści się przedsionek, zakrystia i dawny skarbczyk. Od strony północnej posiada przybudówkę z połowy XVIII wieku. Ołtarz główny, ołtarze boczne, sedillia w prezbiterium oraz Ukrzyżowanie w tęczy pochodzą z 3 ćwierćwiecza XVII w. Kościół rozbudowano w XVIII w. Na uwagę zasługują także: częściowo drewniana, a częściowo mosiężna chrzcielnica z XVII w., XVII-wieczne tabernakulum, witraże zaprojektowane przez Zygmunta Glogera a w 2005 roku uzupełnione przez prof. Czesława Dźwigają, marmurowe epitafia. Na uwagę zasługują również obrazy: Ścięcie św. Jana Chrzciciela z XVII w., św. Józef w bocznym ołtarzu z XVII w., obraz pochodzący ze zniszczonego kościoła karmelitów bosych, św. Sebastian z XVII w. oraz stacje drogi krzyżowej.

22. Galeria Stara Dzwonnica w Nowym Wiśniczu
Miejsce: pl. Kościelny 2, 32-720 Nowy Wiśnicz
Zwiedzanie: sobota 5.09 godz. 10.00, 12.00 i niedziela 6.09 godz. 10.00,12.00, 16.00
Opis: Jednym z elementów kompleksu kościelnego jest - wieża -dzwonnica. Została wzniesiona w poł.-wsch. narożu muru kościelnego ujętego w czworobokach. Wybudowano ją równolegle z kościołem około 1620 roku. Przeprowadzone badania architektoniczne łączą wieżę z funkcją obronną. Zachowane w niej otwory strzelnicze w parterze, jednolita struktura kamiennej budowli wskazują, że obiekt ten spełniał niewątpliwie zadanie dzieła obronnego i w tym znaczeniu stanowił zapewne element szerszego programu rozpoczętych fortyfikacji miejskich. Zniszczona w czasie pożaru miasta w 1863 roku przez wiele lat stała niezagospodarowana. W latach 80-tych XX wieku z inicjatywy księdza prałata Józefa Strugały wieża została gruntownie odnowiona. Od 2002 roku wieża pełni funkcję galerii sztuki.

23. Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Sobolowie
Miejsce: Sobolów 1, 32-742 Sobolów
Zwiedzanie: sobota 5.09 godz. 9.00 - 18.00, niedziela 6.09 godz. 12.00 - 17.00 wejście z przewodnikiem
Opis: Kościół parafialny Wszystkich Świętych w Sobolowie pochodzi z końca XVI w. Jest to jednonawowa budowla o konstrukcji zrębowej. Przy kościele widnieje wolno stojąca, drewniana dzwonnica z XVII w., w której zawieszony jest gotycki dzwon. Najstarszym zabytkiem świątyni jest manierystyczny obraz przedstawiający Ukrzyżowanie. W ołtarzu głównym z XIX w. znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Godne uwagi są także boczne ołtarze rokokowe oraz późnobarokowe ławy kolatorskie.

24. Ekomuzeum w Sobolowie
Miejsce: Sobolów, 32-742 Sobolów
Zwiedzanie: sobota 5.09 i niedziela 6.09 godz. 11.00 - 20.00
Opis: Ekomuzeum mieści się w drewnianym, stylowym domku, którego parterowe ściany zostały wyplecione z wikliny. To efekt ponad 20 lat pasji i prywatnej inicjatywy pana Józefa Kluby. Na muzealnej ekspozycji można obejrzeć przedmioty i narzędzia używane w gospodarstwach rolnych w ubiegłym stuleciu. Na bogatą kolekcję składają się m.in. młynki do zboża, żarna, stare żelazka, zegarki, a także unikatowy zbiór kołowrotków i konny kierat.

25. Sala Rycerska na Zamku w Wieruszycach
Miejsce: Wieruszyce, 32-740 Łapanów
Zwiedzanie: sobota 5.09 i niedziela 6.09 godz. 11.00 -19.00 - zwiedzanie o pełnych godzinach
Opis: Na wzgórzu nad rzeką Stradomką znajduje się wzniesiony z kamienia obronny dwór. Obiekt należy do nielicznych zachowanych w Polsce szesnastowiecznych obronnych siedzib szlacheckich. Jako pierwsi właściciele Wieruszyc wymieniani są przedstawiciele rycerskiego rodu Drużynitów herbu Drużyna którzy w roku 1306 otrzymali wieś od króla Władysława Łokietka. Od nazwy wsi przyjęli nazwisko Wieruscy. W połowie XV wieku zbudowali wieżę obronno-mieszkalna na planie prostokąta o wymiarach 11x14m.

26. Kościół św. Bartłomieja w Łapanowie
Miejsce: Łapanów 1, 32-740 Łapanów
Zwiedzanie: sobota 5.09 godz. 9.00 - 18.00, niedziela 6.09 godz. 12.00 - 16.00 wejście z przewodnikiem
Opis: Kościół zbudowano w 1529 r., a odbudowano po zniszczeniach w 1614 r. wraz z nową kaplicą przy nawie. Wnętrze zdobi polichromia z 1843 r. Późnobarokowy ołtarz główny, z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzi z 1873 r. Ołtarze boczne datowane są również na XIX w. W kościele znajdują się też obrazy: Matka Boska XVII w, Przemienienie Pańskie oraz św. Barbara z XVII w.

27. Frankówka Mała - Lokalna Informacja Turystyczna
Miejsce: Cichawka 107, 32-740 Łapanów
Zwiedzanie: Sobota 5.09 i niedziela 6.09 godz. 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 - początek warsztatów. Godz. 11.00 - 20.00 informacja turystyczna oraz miejsce rodzinnej rekreacji.
sobota 5.09 Rajd Rowerowy na Orientację śladem Gry Internetowo-Terenowej (GIT!) W rajdzie mogą brać udział osoby indywidualne lub zespoły. Warunkiem uczestnictwa zespołu jest opieka pełnoletniej osoby. Trasy Rajdu są tak przygotowane, aby mógł w nim uczestniczyć każdy - doświadczony rowerzysta, jak i rodziny z małymi dziećmi. Można przywieźć rowery do Frankówki Małej samochodem. Dla Zwycięzców Rajdu przewidywane nagrody. Szczegóły: www.frankowka.pl/weekend-z-zabytkami-2015/
Program Rajdu:
- Rejestracja zespołów w *Lokalnej Informacji Turystycznej* Frankówka Mała, Cichawka 107, 32-740 Łapanów, w dniu Rajdu o godzinie 10.30.
- 10.50 - odprawa przed Rajdem (podanie zasad współzawodnictwa, rozdanie materiałów i map.
- Planowany początek Rajdu godzina 11.00.
- Zakończenie Rajdu godzina 16.00 we Frankówce Małej.
Opis: Frankówka Mała to miejsce w malowniczej Cichawce, gdzie można miło spędzić czas z rodziną. To przede wszystkim wiedza o lakalnych atrakcjach turystycznych, zabytkach, ciekawostkach, producentach zdrowej żywności, trasach rowerowych i pieszych. To miejsce gdzie organizowane są warsztaty, zajęcia tematyczne czy warsztaty kulinarne w nowopowstałej Kuchni Spotkań, w oparciu o dostępną lokalnie wiedzę kulinarną i produkty wspólnie można tworzyć tradycyjne przysmaki - chleby, pierogi, ciasta, placki. A wszystko to w tradycyjnie wykonanym piecu chlebowym.
Podczas weekendu odbywać się będą prelekcje i warsztaty rodzinne dotyczące dziedzictwa regionalnego i historycznego bocheńszczyzny oraz warsztaty kulinarne w Kuchni Spotkań!

28. Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego
Miejsce: Warsztaty Gastronomiczne przy Zespole Szkół w Dąbrowicy, Chrostowa 1B, 32-742 Sobolów
Zwiedzanie: sobota 5.09 godz. 10.00 - 14.00 i niedziela 6.09 godz. 14.00 - 18.00
Dodatkowo sobota 05.09 godz. 11. 00 - warsztaty gastronomiczne połączone z degustacją pt. "Ryba po staropolsku według Stanisława Czernieckiego". W niedzielę 6.09. godz. 15.00 - warsztaty gastronomiczne połączone z degustacją pt. "Rosół polski według receptury Stanisława Czernieckiego z 1682 r."
Warsztaty będzie prowadziła Pani Ann Jop - nauczyciel Zespołu Szkół w Dąbrowicy wraz uczniami kierunków gastronomicznych.
Opis: Muzeum powstało aby propagować wiedzę na temat polskiej sztuki kulinarnej, kuchni narodowej, regionalnej i lokalnej oraz promować najstarszą polską książkę kucharską "Compendium Ferculorum - Albo Zebranie Potraw". W Muzeum można zapoznać się z licznymi polskimi publikacjami kulinarnymi i na podstawie przepisów w nich zawartych nauczyć się samodzielnie pod okiem eksperta przygotować wybraną potrawę.

29. Kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej
Miejsce: Lipnica Murowana 39, 32-724 Lipnica Murowana
Zwiedzanie: sobota 5.09 godz. 9.00 - 17.00, niedziela 6.09 godz. 13.00 - 17.00 wejście z przewodnikiem
Opis: Kościół w Lipnicy Murowanej z końca XV w. to jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce, wpisany w 2003 r. na Listę UNESCO. Według tradycji zbudowano go w 1141 r. na miejscu pogańskiej gontyny, z której podobno pochodzi tzw. słup Światowida, wspierający z tyłu ołtarz św. Leonarda. Wnętrze kościoła zdobi polichromia z różnych okresów, od końca XV do pocz. XVIII w. Wśród cennego wyposażenia odnajdziemy: rzadki feretron procesyjny z płaskorzeźbą Trójcy Świętej i pozytyw szkatulny (do dziś grający).

30. Izba Regionalna w Lipnicy Murowanej
Miejsce: Lipnica Murowana 39, 32-724 Lipnica Murowana
Zwiedzanie: sobota 5.09 i niedziela 6.09 godz. 14.00-18.00 wejście z przewodnikiem
Opis: Izba regionalna gromadzi eksponaty, które świadczą o bogatej przeszłości Lipnicy. Znajdują się w niej gabloty z ważnymi dokumentami, zdjęciami pieczęci, fotografiami z okresu powojennego i okupacji hitlerowskiej, działalności związku Lipniczan w USA. Izba regionalna gromadzi 48 eksponatów, a są to przede wszystkim stare narzędzia rolnicze, przedmioty z wyposażenia gospodarstwa domowego, które w dzisiejszych czasach już są nie spotykane.

31. Kościół p.w. św. Małgorzaty Panny i Męczennicy w Trzcianie
Miejsce: Trzciana, 32-733 Trzciana
Zwiedzanie: niedziela 6.09; wejście z przewodnikiem o godz. 8.00 i 10.00
Opis: Kościół stoi na niewielkim wzgórzu, we wschodniej części miejscowości. Zbudowany został w połowie XVI wieku. W kolejnych wiekach rozbudowywany, w tym o dwie wieże znajdujące się na frontowej ścianie kościoła. Do zabytkowych elementów kościoła należą - gotycka chrzcielnica z 1497 roku oraz barokowy ołtarz główny i boczne ołtarze z przełomu XVIII i XIX wieku.

32. Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach i Góra św. Jana w Mikluszowicach
Miejsce: Mikluszowice 45, 32-708 Dziewin
Zwiedzanie: niedziela 6.09 godz. 13.00, 14.30 wejście z przewodnikiem
Opis: Kościół św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach zbudowany w latach 1859-1863, a zlokalizowany na północnym zachodzie od Góry św. Jana. Wnętrze kościoła posiada neobarokowy wystrój. W świątyni można zobaczyć m.in. XVI-wieczną figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, zabytkową chrzcielnicę z 1850 r. oraz neobarokowy ołtarz główny. Góra św. Jana to otoczone licznymi legendami, 15. metrowe wzniesienie, które powstało w sposób naturalny przez meandrującą rzekę Rabę. Badania archeologiczne wskazują, iż w średniowieczu funkcjonował tu gród obronny. W XII wieku na wzgórzu został wzniesiony kościół drewniany. Budowla kilkakrotnie płonęła, dlatego wzniesiono murowaną świątynię w innym miejscu.

33.Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny w Grobli
Miejsce: Grobla 15, 32-709 Drwinia
Zwiedzanie: sobota 5. 09 godz. 13.00, 14.00, 15.00. wejście z przewodnikiem
Opis: Wybudowany na początku XX wieku kościół w stylu neogotyckim z inicjatywy Biskupa Tarnowskiego Leona Wałęgi. Jesienią 1904 roku na gminnym błoniu stanęła prowizoryczna kaplica, plebania i budynki gospodarcze. W latach 1906-1909 wybudowano kościół. Samodzielna parafia w Grobli została erygowana w 1909 roku.

34. Izba Pamięci Gen. Leopolda Okulickiego w Bratucicach
Miejsce: Bratucice, 32-712 Bratucice
Zwiedzanie: sobota 5.09 godz. 14.00 - 18.00 wejście z przewodnikiem
Opis: Izbę Pamięci otwarto 4 maja 2008 roku, a znajdujące się w niej eksponaty to pamiątki przekazane przez członków rodziny Generała: Panią Irenę Kaczmarczyk, Helenę Okulicką - Jarosz oraz Pana Władysława Okulickiego. Rodzina ofiarowała bezcenne zdjęcia, dokumenty, wycinki z gazet oraz szczególnie wartościowe pamiątki: obrączki ślubne, Order Orła Białego - przyznany pośmiertnie generałowi w 1995 r. przez Prezydenta RP.

35.Sala Maryjna w Domu Pielgrzyma przy Kościele NMP w Okulicach
Miejsce: Okulice 54, 32-712 Bratucice
Zwiedzanie: sobota 5.09 godz. 14.00 - 18.00 wejście z przewodnikiem
Opis: Sala maryjna znajdująca się w budynku parafialnym prezentuje figury i obrazy Matki Bożej czczone na różnych kontynentach.

36. Izba Regionalna i Galeria Wiejska w Żegocinie
Miejsce: 32 - 731 Żegocina 378, budynek Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie
Zwiedzanie: sobota 05.09, godz. 8.00 - 12.00
Opis: Izba Regionalna i Galeria Wiejska posiada bogate zbiory etnograficzne: dawne narządzie rolnicze i rzemieślnicze, sprzęty domowe, obrazy religijne, wyroby rzemieślnicze - głównie z drewna, zbiory ikonograficzne tj. archiwalne zdjęcia, dokumenty, dawne książki itp. dotyczące przede wszystkim terenu obecnej Gminy Żegocina. Prezentuje także bogaty dorobek twórczości ludowej miejscowych artystów: hafciarek, malarzy, rzeźbiarzy, snycerzy, fotografików itd.

UWAGA KONKURS!!!
    Odwiedź wszystkie miejsca na weekendowej mapie, zabierz potwierdzenie i zgłoś się podczas niedzielnego koncertu, a otrzymasz nagrodę! Nagrody otrzyma pierwsze 10 osób ! Do wygrania m.in. vochery: do strefy SPA, na zabiegi rehabilitacyjne, na pyszne jedzenie, na kręgle, na basen i fitness.
Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego 2015.

Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego 2015.

[wstecz]