Uroczystość w Konsulacie Republiki Wegier - 23.10.2015 r.

NA ŚWIĘCIE NARODOWYM WĘGIER W KONSULACIE W KRAKOWIE - 23.10.2015

    W dniu 23 października 2015 r. na zaproszenie Konsul Generalnej Węgier, Pani Adrienne Körmendy Wójt Gminy Żegocina, Pan Jerzy Błoniarz wraz z Panią Dyrektor Danutą Pączek wzięli udział w uroczystości 59. rocznicy powstania węgierskiego, które wybuchło 23 października 1956 r.
    Część pierwsza uroczystości odbyła się w budynku Konsulatu. Zaproszeni goście uczestniczyli w otwarciu wystawy pt. "Karol Malczyk - artysta na nowo odkryty". Pochodzący z Barwałdu Średniego malarz wykonał liczne polichromie w kościołach w Polsce, na Węgrzech, w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W uroczystości uczestniczył m. in. syn artysty wraz z żoną, który specjalnie przyjechał do Polski z USA. "Odkrywcą" Karola Malczyka okazał się Ks. Maciej Józefowicz, który gościł w Zespole Szkół w Żegocinie z wykładem o Królowej Jadwidze. Jest on także współautorem filmu dokumentalnego z 2008 roku "Anioły Karola Malczyka".
    Druga część spotkania miała miejsce w pomieszczeniach pobliskiej restauracji. Szacownych, bardzo licznych gości z Krakowa, a także wielu przyjaciół z całej Polski witali: Pani Konsul oraz Pan Dr Csaba Balogh, Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier, który przybył do Polski z żoną oraz 3 dzieci.
    W przemówieniu okolicznościowym Pan Minister przypomniał zryw Węgrów sprzed 59 lat, krwawo stłumiony przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej. Podkreślił braterstwo Polaków, którzy jako jedyni okazali swoim "węgierskim bratankom" pomoc. Przekazali m. in. krew, którą w spontanicznych akcjach oddało ponad 11 tys. Polaków. Komitety pomocy przekazały także lekarstwa i materiały pierwszej potrzeby.
    Na zakończenie wystąpienia Pan Minister wyraził wielką nadzieję, że Polacy i Węgrzy podejmą wspólną drogę rozwoju naszych narodów, do czego uprawnia nas i zobowiązuje 1000 letnia przyjaźń i braterstwo.
   Po wspaniałym posiłku, wielu ciekawych rozmowach i spotkaniach córka Pana Ministra zrobiła gościom z Żegociny pamiątkowe zdjęcie z Gospodarzami spotkania.
  - Cieszymy się niezmiernie, że Pani Konsul Adrienne Körmendy mile wspomina swoją wizytę w Żegocinie z okazji 100. rocznicy wybuchu I Wojny Światowej, a także jest bardzo żywo zainteresowana naszą polsko-węgierską wymianą młodzieży - powiedziała po powrocie do Żegociny Pani Danuta Pączek.

Uroczystość w Konsulacie Republiki Wegier - 23.10.2015 r.

Uroczystość w Konsulacie Republiki Wegier - 23.10.2015 r.

Uroczystość w Konsulacie Republiki Wegier - 23.10.2015 r.

Zdjęcie pamiątkowe.

Uroczystość w Konsulacie Republiki Wegier - 23.10.2015 r.

Materiał nadesłany.

[wstecz]