Żegocina - Żegocin - poznajmy się.

ŻEGOCINA - ŻEGOCIN - POZNAJMY SIĘ BLIŻEJ - 24.10.2015

   W Polsce są cztery miejscowości o podobnie brzmiącej nazwie: Żegocin w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim, w gminie Blizanów; Żegocin w województwie wielkopolskim, powiecie pleszewskim, w gminie Czermin: Żegocino w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Malechowo oraz Żegocina w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Żegocina.
   Zdarzało się, że wielkopolski Żegocin (rodzaj męski) i małopolska Żegocina (rodzaj żeński) były czasem mylone z powodu tak samo brzmiącej odmiany przez niektóre przypadki.
   Zupełnie przez przypadek stało się tak, że pomiędzy Żegociną a Żegocinem z gminy Czermin została nawiązana pierwsza znajomość. Tak to opisuje Joanna Pastuszak - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół ZIemi Żegocińskiej: "Było to latem. Przypadkiem na ekranie pojawił się adres. Do niego. Ona kliknęła na link, i . tak oto zaczęła się ta znajomość". Dodajmy znajomość pomiędzy wspomniają Joanną Pastuszak, a Panią Zofią Zawada - Kierowniczką Domu Kultury w Żegocinie i jednocześnie Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Wsi Żegocin. Na posiedzeniu zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy w Żegocinie postanowiono poznać się z wielkopolanami nieco szerzej. Plany sa rozległe, ale nie chcemy ich zdradzać, aby nie zapeszyć.
   Na początek proponujemy wzajemne, nieco szersze poznanie się droga internetową. Dzieli nas odległość w lini prostej około 300 kilometrów (najkrótsza drogowa - około 400 kilometrów, czyli ok. 6 godzin jazdy samochodem), ale dzięki internetowi możemy poznać się nie wychodząć z domu. Stowarzyszenie postanowiło zorganizować internetową zabawę, w postaci konkursów z nagrodami, co powinno zachęcić internautów z obu miejscowości do udziału w tej zabawie. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej nagradzać będzie internautów z Żegocina, a Dom Kultury z Żegocina internautów z wsi Żegocina.
   Jako pierwsi pytania przygotowali żegocinianie z Wielkopolski. Oto one:

1) Półtora wieku temu, w Bochni - stolicy Waszego powiatu, słynącej wówczas z kopalnictwa soli, wydarzyła się katastrofa górnicza. W jej wyniku ofiarami zostali pracujący tam górnicy oraz ich rodziny. W tym samym czasie w mieście gościła trupa teatralna, która miała wystawić spektakl pt. "Biała kamelia". Jaka słynna aktorka polska zadebiutowała w spektaklu? Jaki związek mają ze sobą te dwa wydarzenia?

2) "Celem moim radość dawać" to idea, którą kierowała się Anna Łękawa - mieszkanka Gminy Żegocina. Natomiast znamienici mieszkańcy Żegocina w swoich życiowych działaniach kierowali się dewizą "Adipisci bonum", co oznacza dążyć do dobra.
Prosimy o podanie ich nazwiska.

3) Na jakim konkursie w tym roku spotkały się imienniczki z tej samej profesji, które reprezentowały swoje (nasze) Żegociny? Podaj ich nazwiska i pełną nazwę tego konkursu.

  
   Zagadki są trudne, jednak gorąco zachęcamy mieszkańców wsi Żegocina po poszukania odpowiedzi i wysłania ich e-mailem na adres: ok.zegocin@wp.pl. Należy podać także kod pocztowy i dokładny adres zamieszkania. Dla trzech pierwszych osób, które udzielą poprawnych odpowiedzi, przewidziano książkowo - muzyczne niespodzianki prosto z Wielkopolski!
   Pytania z Żegociny już przesłano do Żegocina, a nagrody dla autorów trzech pierwszych poprawnych odpowiedzi zgłoszonych przez mieszkańców Żegocina już czekają na wysłanie w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy.
   Żegocina z Małopolski pozdrawia Żegocin z Wielkopolski życząc jego mieszkańcom powodzenia w konkursowej zabawie.

SERWIS INTERNETOWY DOMU KULTURY W ŻEGOCINIE (WIELKOPOLSKA) >>>

[wstecz]