XVIII. Młodzieżowy Rajd "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jak Oni w 1914 roku".

XVIII. MŁODZIEŻOWY RAJD TURYSTYCZNY
"Szlakiem cmentarzy I wojny światowej" - Żegocina - Laskowa 10 - 11 listopada 2015 r.

     Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej zorganizowali XVIII. Młodzieżowy Rajd "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jak Oni w 1914 roku", który odbywał się w dniach 10 - 11 listopada 2015 roku. Do udziału w tej imprezie organizatorzy zaprosili zorganizowane grupy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z terenu województwa małopolskiego.
   Zgłosiło się 20 zespołów z gmin: Łapanów, Trzciana, Laskowa, Lipnica Murowana, Żegocina oraz miast: Bochna i Limanowej. Ponad 200 uczniów wraz z opiekunami wędrowało przy niebyt sprzyjającej pogodzie (wiatr, czasem deszcz) z dwóch zasadniczych punktów startu. Dużą grupę z cmentarza nr 368 na Jabłońcu, składającą się z uczniów gmin północnych przyprowadził do Żegociny przewodnik - Jan Zięba. Równie dużą grupę uczniów z Limanowszczyzny poprowadził szlakiem cmentarzy gmin Trzciana, Lipnica Murowana i Żegocina przewodnik Jarosław Orzeł. Dwie grupy ("Rozśpiewana Drużyna" z Rajbrotu oraz "Legioniści" z Łapanowa) wędrowały odrębnie, własnymi szlakami.
   Punktem docelowym pierwszego dnia imprezy było CKSiT w Żegocinie, gdzie na uczestników Rajdu czekała gorący posiłek, a po godzinie odpoczynku spotkanie w sali widowiskowej na wieczorku patriotycznym. W tym czasie w Klubie "Relaks" komisja konkursowa oglądała i punktowała dostarczone przez grupy wieńce i inne kompozycje plastyczne. Zgodnie oceniono, że stały na wyższym niż w latach poprzednich poziomie.
   O godzinie 18.00 rozpoczęło się spotkanie uczestników Rajdu z władzami samorządowymi obu współdziałających przy tym przedsięwzięciu gmin. Przybyli m. in. Przewodnicząca Rady Gminy Żegocina - Lucyna Nowak, Wójt Laskowej Czesław Stanisławczyk i Żegociny - Jerzy Błoniarz, dyrektorzy współdziałających instytucji kultury - Zdzisław Pajor z Laskowej i Mieczysław Kędra z Żegociny.
   Przedstawiono wszystkich uczestników Rajdu, a ich opiekunom wręczono podziękowania. Przemawiali obaj wójtowie podziwiając uczestników Rajdu i dziękując im za udział w tej imprezie. Potem rozpoczęła się część związana z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bochniaków Stanisław Kobiela zaprezentował zainstalowaną w sali wystawę historyczną "Bochniacy na legionowym szlaku", przygotowaną m. in. przez rodaka z Bytomska -Stanisława Mroza, który także uczestniczył w tym spotkaniu. Tło historyczne wybuchu I wojny światowej i operacji limanowsko-łapanowskiej z grudnia 1914 roku zaprezentował w pogadance przewodnik Jan Zięba.
   Kolejnym elementem uroczystości było konkursowe przesłuchanie reprezentacji wszystkich drużyn rajdowych, prezentujących na estradzie patriotyczną poezję i śpiewających pieśni legionowe i żołnierskie. Występom uważnie przysłuchiwało się jury, pracujące w składzie: Grażyna Prusak - przewodnicząca, Małgorzata Bury, Anna Zelek i Małgorzata Waligóra. Podkreślić należy, że większość grup zaprezentowała wysoki poziom artystyczny, śpiewając z akompaniamentem własnych instrumentalistów.
   Na zakończenie pierwszego dnia Rajdu, jego uczestnicy i zaproszeni goście mogli wysłuchać półgodzinnego, bardzo udanego  koncertu limanowskiego zespołu "Confessio", znanego laureata
Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Maryjnej "Ad Gloriam Deiparae" w Bochni (II miejsce) i zdobywcy nagrody specjalnej Burmistrza Miasta Limanowa na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Turystycznej Limanowa 2015. Maria Gurgul (gitara, śpiew), Jacek Kowalczyk (gitara, śpiew, flet), Joanna Jaworz-Dutka (instrumenty klawiszowe, flet), Anna Hebda (skrzypce), Maria Wrona (skrzypce, śpiew), Magdalena Smoter (skrzypce), Marta Kędra (wiolonczela, śpiew), Tomasz Zapała (instr. perkusyjne) wykonali piosenki zróżnicowane tematycznie: legionowe, turystyczne, religijne. Spodobali się publiczności, która wywołała grupę do bisów.
  Nie odbyła się zaplanowana wczesniej projekcja filmu fabularnego, gdyż wszyscy byli już zmęczeni wędrowaniem i uroczystością, a na wielu uczestników Rajdu czekała jeszcze podróż do miejsc noclegowych.
  Drugi dzień Rajdu - 11 listopada - rozpoczął się pogodą podobną do dnia poprzedniego. Wszyscy ponownie spotkali się w Żegocinie i tu spożyli śniadanie, po czym wraz z przewodnikami ruszyli w kierunku Łopusza, przez który wiedzie szlak na Jastrząbkę. Wszyscy dotarli na czas i na piętnie położonym tu cmentarzu wojennym nr 357 wkrótce rozpoczęła się ceremonia składania wieńców przez władze samorządowe obu gmin, przedstawicieli posłów, organizacji społecznych oraz drużyn uczestniczących w Rajdzie. Wcześniej jednak licznie tu przybyłym mieszkańcom Kamionki, Rozdziela i innych okolicznych wsi zaśpiewała piosenkę "Niepodległość - trudne słowo", a prowadzący te część uroczystości Łukasz Kornaś przybliżył genezę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wkrótce rozpoczęła się msza święta, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Marka Kity - proboszcza Parafii w Jaworznej. Uczestników Rajdu, gości, parafian powitał natomiast ks. Stanisław Węgrzyn - proboszcz Parafii w Kamionce Małej. Kazanie wygłosił ks. Witold Macharski z Parafii Ujanowice, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta z Jaworznej dyrygowana przez Józefa Bukowca.
   Po zakończeniu mszy świętej, odprawianej w intencji Ojczyzny i odśpiewaniu hymnu "Boże coś Polskę", głos zabrał Wójt Laskowej Czesław Stanisławczyk , a potem rozpoczęła się ceremonia wręczenie nagród książkowych dla uczestników Rajdu oraz Pucharów dla drużyn - laureatów konkursów. Ufundowała je Gmina Laskowa, a wręczali Wójt Czesław Stanisławczyk, Piotr Stach i Bożena Piech (Przewodniczący i Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Laskowa). Przed rozejściem się do domów uczestnicy uroczystośći częstowani byli przez strażaków z Kamionki Małej ciepłym bigosem i gorącą herbatą, która w ten chłodny dzień smakowała wyśmienicie.
    XVIII Młodzieżowy Rajd "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej... " dobiegł końca. Osiągnął "dorosłość", co świadczy o tym, że znakomity był pomysł Ś.P. Janiny Orzeł - kierowniczki Schroniska Młodzieżowego w Rozdzielu, która te imprezę wymyśliła, organizując jego pierwsze edycje. Za rok odbędzie się jego dziewiętnasta już odsłona.

Cmentarz w Trzcianie - początek trasy dla kilku grup.

Cmentarz na Jabłońcu - początek trasy dla kilku grup.

Na trasie XVIII Rajdu.

Na trasie XVIII Rajdu.

Wieczornica w CKSiT w Żegocinie.

Wieczornica w CKSiT w Żegocinie.

Dzień pierwszy - 10.11.2015.
W drodze na cmentazr nr 357 na Jastrząbce. Cmentarz 357 - Składanie wieńców.
Cmentazr nr 357 - Orkiestra Deta ze Żmiącej. Cmentazr 357 - Msza świeta w intencji Ojczyzny.
XVIII Rajd - wręczanie nagród. XVII Rajd - posiłek na Jastrząbce.

Dzień drugi - 11.11.2015.

LINKI

ZAPROSZENIE >>> FOTOGALERIE >>> PRACE KONKURSOWE >>>
RELACJA WIDEO >>> DRUŻYNY >>> WYNIKI KONKURSÓW >>>

[wstecz]