Święto PSP w Bytomsku - 03.12.2015

ŚWIĘTO PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W BYTOMSKU - 03.12.2015

   Raz w roku każda placówka oświatowa obchodzi Święto Szkoły. Uroczystość organizowana jest zwykle w połączeniu z Dniem Patrona. W przypadku Publicznej Szkoły Podstawowej w Bytomsku Święto Szkoły organizowane jest na początku grudnia, a więc w czasie, gdy są imieniny Patrona tej szkoły - Świętego Mikołaja.
   W tym roku Święto Szkoły połączone z dniem Patrona zorganizowane zostało 3 grudnia. Tradycyjnie już cała społeczność szkoły udała się najpierw do kościoła parafialnego w Żegocinie, aby tam uczestniczyć w mszy świętej, odprawionej przez księdza proboszcza Leszka Dudziaka. Ponieważ w parafii trwa renowacja misji, więc i popołudniowa msza święta miała szczególny charakter. Kazanie poświęcone głównie Biblii i wartości słowa wygłosił rekolekcjonista o. Stanisław Kiełbasa.
   Pół godziny po zakończeniu nabożeństwa w sali gimnastycznej bytomskiej szkoły rozpoczęła się druga część uroczystości. Złożyło się na nią kilka elementów. Wprowadzono sztandar szkolny, odmówiono modlitwę do Świętego Mikołaja, odśpiewano hymn szkoły, a Pani Dyrektor Barbara Janicka-Mikus przypomniała krótko sylwetkę Patrona, a następnie powitała przybyłych gości, wśród których byli m. in. Przewodnicząca Rady Gminy - Pani Lucyna Nowak, Wójt Gminy Żegocina - Pan Jerzy Błoniarz, ks. Leszek Dudziak, sołtys i radny z Bytomska - Pan Ignacy Rożnowski; byli także dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy. Licznie przybyli rodzice, którzy towarzyszyli dzieciom. 
   Po wyprowadzeniu pocztu sztandarowego rozpoczęła się zasadnicza część uroczystości, jaką była zorganizowany po raz pierwszy Orszak Wszystkich Świętych. W sali zrobiło się bardzo kolorowo, gdy przy dźwiękach popularnej melodii "When The Saints Go Marching In" ( Kiedy święci maszerują do nieba) do sali weszła ponad  setka dzieci w różnym wieku i z wszystkich placówek oświatowych gminy przebranych za znane postacie świętych. Tę część uroczystości poprowadziła katechetka - Pani Teresa Libera, która prezentowała poszczególne grupy przebranych uczniów. Część z nich przedstawiała się zresztą sama. Niektórzy przedstawiali postać świętego obszerniej, podając informacje o życiu i o tym, czego jest dany święty patronem. Trudno wymienić wszystkie zaprezentowane postacie, ale na wyróżnienie zasługują: Święty Jan Paweł II, Święta Kinga, Święty Mikołaj, Święta Jadwiga Królowa, Błogosławiona Karolina Kózka - Patroni szkół Gminy Żegocina. W orszaku świętych można było zobaczyć jednak znacznie więcej świętych. Trzeba podziwiać pomysłowość i ogrom włożonej pracy dzieci i ich rodziców, którzy przygotowali do pokazu stroje i rekwizyty, wśród których były m. in. narzędzia stolarskie Świętego Józefa.

C.D.N.

Święto PSP w Bytomsku - 03.12.2015

Święto PSP w Bytomsku - 03.12.2015

Święto PSP w Bytomsku - 03.12.2015

Święto PSP w Bytomsku - 03.12.2015

Święto PSP w Bytomsku - 03.12.2015

Święto PSP w Bytomsku - 03.12.2015

Święto PSP w Bytomsku - 03.12.2015

FOTOGALERIA >>> RELACJA WIDEO >>> WKRÓTCE
[wstecz]