Niedziela Palmowa - 20.03.2016 r.

NIEDZIELA PALMOWA I KONKURSY PALM - 20.03.2016

    Niedziela Palmowa to święto chrześcijańskie upamiętniające przybycie Jezusa Chrystusa wraz z uczniami do Jerozolimy na Święto Paschy. Rozpoczyna w kościele katolickim Wielki Tydzień. Od 1986 roku - zgodnie z wolą Jana Pawła II - w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.
   Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji Kościoła i znana była już w IV wieku naszej ery. Aż do reformy kościoła katolickiego w 1955 r. istniał obyczaj, że celebrans wychodził w Niedzielę Palmową przed kościół, a bramę świątyni zamykano. Kapłan uderzał w nią krzyżem trzykrotnie, wtedy dopiero brama otwierała się i kapłan z uczestnikami procesji wchodzili do kościoła, aby odprawić mszę świętą. Symbol ten miał wiernym przypominać, że zamknięte niebo zostało otwarte dzięki zasłudze krzyżowej śmierci Chrystusa. Obecnie kapłan w Niedzielę Palmową nie przywdziewa szat pokutnych, fioletowych, jak to było w zwyczaju do niedawna, ale czerwone, a procesja ma charakter triumfalny.
   Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym, przypada siedem dni przed Wielkanocą; w tym roku w dniu 20 marca, który okazał się pochmurnym i dosyć chłodnym. Nic nie przeszkodziło jednak, aby do kościołów przyszły tłumy wiernych, niosących barwne, różnej wysokości palmy. W żegocińskiej parafii te najwyższe miały 10 metrów. Tak było w Rozdzielu. W samej Żegociny dwie plamy osiągnęły natomiast 7 metrów wysokości.
   Przedstawiamy relacje z uroczystości Niedzieli Palmowej i konkursów w obu parafiach Gminy Żegocina.

LINKI

Niedziela Palmowa w Parafii Łąkta - 20.03.2016 r.

Niedziela Palmowa w Parafii Żegocina - 20.03.2016 r.

NIEDZIELA PALMOWA W PARAFII ŁĄKTA >>> NIEDZIELA PALMOWA W PARAFII ŻEGOCINA >>>

[wstecz]