I Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę - 17.04.2016 r.

I. DIECEZJALNA PIELGRZYMKA STRAŻAKÓW NA JASNĄ GÓRĘ - 17.04.2016

   17 kwietnia 2016 roku  na Jasnej Górze odbyło się spotkanie modlitewne strażaków OSP i PSP z terenu Podkarpacia i Diecezji Tarnowskiej. Pielgrzymkę zorganizował Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Mielcu. Przez ostatnie 10 lat strażacy z Mielca jeździli do Częstochowy w ramach powiatowej pielgrzymki strażaków. W tym roku biskup Andrzej Jeż zaproponował strażakom zorganizowanie I. Pielgrzymki Diecezjalnej. Na Jasną Górę, z pocztami sztandarowymi (242), udały się delegacje wielu jednostek. Policzono, że do Częstochowy przyjechało 38 autokarów i busów ze strażakami i ich rodzinami.
   Były wśród nich dwa autokary z terenu powiatu bocheńskiego, którymi przyjechali strażacy z terenu Gmin Drwinia i Żegocina. Grupa z Żegociny liczyła 42 osoby. Przewodniczyli jej - Powiatowy Kapelan Strażaków - Ks. Stanisław Szczygieł, który był jednym z celebransów uroczystej mszy świętej oraz Jerzy Błoniarz - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Żegocinie. |
   Mszy świętej, odprawionej w Kaplicy Matki Bożej, przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. On też wygłosił homilię. W koncelebrze wziął udział także ks. bryg. Jan Krynicki - krajowy kapelan strażaków i ks. Czesław Haus -  Proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnowie, który w październiku 2015 roku został nowym diecezjalnym duszpasterzem straży pożarnych, zastępując ks. Stefana Cabaja.
   Przybyłych strażaków i ich rodziny powitał o. Sebastian Matecki, paulin z Jasnej Góry, który powiedział m. in. "To wielka radość, że jako rodzina strażacka, ludzi tak bardzo zaangażowanych w sprawy społeczne, w sprawy waszych domostw, waszego najbliższego środowiska, by chronić je, bronić, wy wyrażacie tę postawę najbardziej chrześcijańską, postawę czuwania. I tak często tu na Jasnej Górze, gdy wybrzmiewa 'Jestem przy Tobie, Pamiętam, Czuwam', to chyba te słowa odnoszą się najpierw do strażaków, i możecie je odnieść do samych siebie. Przy Maryi tak bardzo blisko jesteście w swoim strażackim powołaniu, i za to dziękujemy Panu Bogu".
   Zwracając się do zgromadzonych KS. Bp Andrzej Jeż powiedział: "Dzisiaj w duchowym sercu Polski, na Jasnej Górze ogarniamy naszą modlitwą i wdzięcznością wszystkich strażaków, ludzi, którzy są strażnikami bezpieczeństwa, niosącymi pomoc w potrzebie, ale których postawa pełna poświęcenia w imię miłości bliźniego ma także przypominać nam o najważniejszych i niezbywalnych wartościach, dzięki którym ludzkie serce jest mocne i zdolne do poświęcenia - podkreślał w homilii bp Andrzej Jeż - Modlimy się za strażaków czynnych i będących w stanie spoczynku, aby jak jeden mąż silnie trwali przy Ewangelii, która ożywia i podtrzymuje każdą ofiarną służbę człowiekowi dając jej nadprzyrodzone motywacje, tak potężnie obecne w życiu i śmierci waszego patrona św. Floriana. Niech tradycje strażackie stają się źródłem szlachetnych inspiracji dla młodych pokoleń Polaków. Strażacy to wielki rezerwuar ludzi zdyscyplinowanych, sprawnych, myślących kategoriami dobra wspólnego. Stanowicie swoiste pospolite ruszenie, wielką armię rezerwową, gotową w ramach potrzeby służyć Ojczyźnie, takich wzorów potrzebuje młode pokolenie Polaków, które nie ma już okazji do nabywania hartu i sprawności chociażby w ramach zasadniczej służby wojskowej, bo ją zniesiono. Służba strażacka stwarza taką możliwość i jest dobrą szkołą kształtowania osobowości, postaw i charakteru w zmiękczonym, słabiutkim społeczeństwie".
   "Trzeba pamiętać, że te rzesze strażaków z województwa małopolskiego i podkarpackiego przybyły dzisiaj tutaj na Jasną Górę, trzeba być dumnym, że tak wielu zdecydowało się na przyjazd tutaj - mówi ks. bryg. Jan Krynicki, krajowy kapelan strażaków - Duszpasterstwo strażaków to jest szczególna posługa, ponieważ duszpasterze straży pożarnej, kapelani, to nie tylko księża, którzy przychodzą z posługą sakramentalną. Na dzień dzisiejszy kapelani służą niejednokrotnie strażakom, szczególnie w tych sytuacjach traumatycznych, po różnego rodzaju przeżyciach. Przychodzą z taką pomocą z jednej strony duchową, a z drugiej psychologiczną" - to z kolei słowa ks. bryg. Jana Krynickiego - krajowego kapelana strażaków.
   Podczas nabożeństwa poświęcony został również sztandar strażacki z miejscowości Zarównie, gmina Padew. Strażacy przekazali Jasnej Górze płaskorzeźbę z ryngrafem Matki Bożej Jasnogórskiej, a Biskup Andrzej Jeż otrzymał stułę z ikonografią Matki Bożej Katyńskiej.
   Wykorzystując okazję żegocińska pielgrzymka udała się także do pobliskiej miejscowości Gidle, słynnej z Dominikańskiego Sanktuarium Matki Bożej Gidlejskiej. Gidle - to miejscowość leżąca między Częstochową a Radomskiem. Posiada trzy kościoły.  Kościół dominikanów, którego budowę ukończono w 1656 roku jest związany z historią małej dziewięciocentymetrowej figurki Matki Bożej z Dzieciątkiem, wyoranej z ziemi i umieszczonej w specjalnie skonstruowanym, bogato rzeźbionym ołtarzu. Wśród zakonników Klasztoru Dominikanów w Gidle jest żegociński, a właściwie rozdzielski rodak - Ojciec Dominik - Józef Zelek.

Strażacka Pielgrzymka do Częstochowy i Gidle - 17.04.2016 r. Strażacka Pielgrzymka do Częstochowy i Gidle - 17.04.2016 r.
Strażacka Pielgrzymka do Częstochowy i Gidle - 17.04.2016 r. Strażacka Pielgrzymka do Częstochowy i Gidle - 17.04.2016 r.
Strażacka Pielgrzymka do Częstochowy i Gidle - 17.04.2016 r. Strażacka Pielgrzymka do Częstochowy i Gidle - 17.04.2016 r.
Strażacka Pielgrzymka do Częstochowy i Gidle - 17.04.2016 r.

Strażacka Pielgrzymka do Częstochowy i Gidle - 17.04.2016 r.

Strażacka Pielgrzymka do Częstochowy i Gidel - 17.04.2016 r.

[wstecz]