WYSTARTOWAŁO OKIENKO TRANSFEROWE ZUS-OFF - KOMUNIKAT ODDZIAŁU ZUS W TARNOWIE

   Już 1 kwietnia ruszyło okienko transferowe w ramach II filara emerytalnego. Do końca lipca można decydować czy całość składki emerytalnej pozostawić w ZUS, czy też część przekazywać do OFE.
   Od decyzji osób ubezpieczonych w II filarze zależy los składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia). Pozostała cześć składki emerytalnej, czyli 16.6 proc. trafia do ZUS i jest zapisywana na koncie emerytalnym (12,22 proc.) i subkoncie (4,38 proc).
   Od 1 kwietnia 2016 r. do 31 lipca 2016 r. każdy kto jest uczestnikiem drugiego filara może zdecydować, że wskazane 2,92 proc. składki trafi na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub do wybranego otwartego funduszu emerytalnego. Osoby, które nie będą zmieniać decyzji podjętej w poprzednim okienku transferowym w 2014 r. lub przy okazji wchodzenia na rynek pracy po zamknięciu poprzedniego okienka, nie muszą składać żadnych deklaracji. Ci ubezpieczeni, którzy jednak decyzję, a tym samym miejsce przeznaczenia składki ubezpieczeniowej chcą zmienić, to muszą wypełnić specjalne oświadczenie dostępne w każdej jednostce ZUS oraz na stronie internetowej www.zus.pl. Oświadczenie można dostarczyć osobiście do placówki ZUS, za pośrednictwem poczty lub przy wykorzystaniu zusomatów dostępnych w większych placówkach ZUS przez 24 godziny na dobę.  
   Klienci posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych mogą natomiast złożyć oświadczenie przez Internet, właśnie przy wykorzystaniu profilu na PUE. Jednocześnie przypominamy, że deklaracji o przeznaczeniu 2,92 proc. składki emerytalnej nie składają osoby, które mają do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego 10 lub mniej lat. W przypadku tych osób bowiem - zgodnie z prawem - ZUS zaprzestaje odprowadzania składek do OFE, a fundusze rozpoczynają stopniowy transfer środków z OFE do ZUS.
Składki osób wchodzących na rynek pracy tak podczas okienka transferowego, jak i po jego zakończeniu, a które nie złożą oświadczenia o ich przekazywaniu do OFE i nie zawrą umowy z OFE. Z automatu trafią na subkonto w ZUS.
    Kolejne okienka transferowe będą się otwierać co cztery lata. Najbliższe będzie więc miało miejsce od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 roku.
    Więcej informacji można uzyskać w każdej placówce ZUS, na stronie internetowej Zakładu: www.zus.pl , za pośrednictwem swojego profilu na PUE lub dzwoniąc pod numer Centrum Obsługi Telefonicznej: 22 560 16 00.

Magdalena Chrzanowska
Rzecznik Prasowy
Oddziału ZUS w Tarnowie

[wstecz]