Majowe święta w gminie Żegocina.

MAJOWE ŚWIĘTA W GMINIE ŻEGOCINA - 1 - 3 MAJA 2016

     Początek maja - to okres świętowania ważnych świąt i rocznic państwowych. W tym roku 1 maja wypada w niedzielę. W tym dniu świętujemy w kościele Św. Józefa - Rzemieślnika (Robotnika). Wspomnienie to wprowadził do kalendarza liturgicznego papież Pius XII w 1955 roku. 1 maja - to także Międzynarodowy Dzień Pracy, kiedyś hucznie świętowany, dziś już tylko w większych miastach. Wiele osób sądzi, że to wymysł ZSRR i czasów PRL-u. Nic podobnego.  Święto1 - międzynarodowe święto klasy robotniczej - zawdzięczamy Stanom Zjednoczonym.  Obchodzone jest od 1890 roku. Święto wprowadziła w 1889 roku II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.  Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 roku i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców współorganizowane m. in. przez działaczy II Proletariatu. We współczesnej Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku. Dzień ten jest świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy. Starsi pamiętają wielkie pochody odbywane w tym dniu w całej Polsce. Obecnie pochody odbywają się tylko w dużych miastach. Częściej organizowane są natomiast pikniki.
  2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto wprowadzono na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Nawiązuje do wydarzenia z 2 maja 1945 roku, kiedy to polscy żołnierze zdobywający Berlin - stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule) oraz na Reichstagu w Berlinie. W tym dniu organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. W ostatnich latach powszechnym stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński, a kontynuują go jego następcy. Coraz powszechniejszym staje się wywieszanie w tym dniu biało - czerwonych flag nie tylko na obiektach użyteczności publicznej, ale także na balkonach mieszkań i domów. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy.
   W Gminie Żegocina, w tym roku uroczystości początku maja będą skoncentrowane w dniu 3 maja (to dzień wolny od pracy), w którym przypada 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Połączone zostaną ze świętem kościelnym Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i będą miały miejsce po południu. O godzinie 16.00 w żegocińskim kościele parafialnym odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. Podczas tej samej mszy świętej parafianie będą modlić się w intencji strażaków, w tym roku dzień wcześniej świętujących Dzień Strażaka, przypadający na 4 maja (św. Floriana - Patrona Strażaków).
   Po mszy świętej strażacy udadzą się pod Pomnik Św. Floriana, gdzie odbędzie się m. in. ślubowanie i pasowanie nowych członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Zaprezentują się także w strażackich mundurkach uczniowie klas pierwszych, którzy zakończyli realizację projektu "jestem mały - wiem więcej". Następnie przemaszerują pod remizę OSP w Żegocinie, gdzie nastąpi poświęcenie samochodu i Figurki Św. Floriana zamocowanej na ścianie remizy. Maryjno - strażackie świętowanie w Parafii Łąkta rozpocznie się tego samego dnia, ale wcześniej, przed południem, o godz. 10.00. 
   Najwcześniej świętowanie 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miało miejsce w szkołach, w których odbyły się uroczyste akademie.
    Przedstawiamy relacje z tych uroczystości.

RELACJE

ŚWIĘTO 3 MAJA W PARAFII ŁĄKTA - 03.05.2016

ŚWIĘTO 3 MAJA W PARAFII ŻEGOCINA - 03.05.2016

ŚWIĘTO 3 MAJA W PARAFII ŁĄKTA - 03.05.2016

ŚWIĘTO 3 MAJA W PARAFII ŻEGOCINA - 03.05.2016

AKADEMIA W PSP W BYTOMSKU - 29.04.2016

AKADEMIA W PSP W ŻEGOCINIE - 29.04.2016

AKADEMIA W PSP W BYTOMSKU - 29.04.2016

AKADEMIA W PSP W ŻEGOCINIE - 29.04.2016

RELACJA WIDEO >>> WKRÓTCE

[wstecz]