Majowe burze nad Żegocina - 2016 r.

MAJOWE BURZE NAD ŻEGOCINĄ - 01.06.2016

   Dotychczas tj. do 1 czerwca 2016 roku   nad Żegociną przeszło 5 burz, w tym 3 słabe, jedna umiarkowana i jedna silna. Ostatnia w dniu 31 maja zarejestrowana jako silna mogła być tzw. superkomórką burzową. Podczas jej przechodzenia padał drobny grad. Tak naprawdę burza ta była złożona z kilku rdzeni, z których punktowo występowały wyładowania. Nad Żegociną taki rdzeń przechodził nad Przybyszówką, nad przysiółkiem Piechówka. Dało się zaobserwować kilka wyładowań, a pioruny uderzały blisko. Jedno wyładowanie uderzyło w drzewo, które pod wpływem wysokiej temperatury rozszczepiło się na pół. Po burzy wystąpiły chmury tzw. mammatus, które z wyglądu przypominają wymiona.
   Patrząc na ilość i gwałtowność burz w Polsce to jak na razie początek sezonu burzowego jest dość spokojny. Dopiero pod koniec maja nad naszym krajem były dogodne warunki do tworzenia się gwałtowniejszych zjawisk burzowych. 30 i 31 maja, głównie w centrum kraju, przechodziła struktura training storms czyli burza za burzą, co przyczyniło się do ponadprzeciętnych opadów deszczu, na pewnej stacji meteorologicznej spadło ponad 98 litrów wody na metr kwadratowy w ciągu 2 godzin. W najbliższych dniach aura ma się nieco uspokoić, lecz nadal istnieje ryzyko wystąpienia burz, które lokalnie mogą być gwałtowne.
   Sezon burzowy w naszej gminie dopiero się rozpoczyna. Do końca maja przeszło zaledwie 5 burz, co raczej jest słabym wynikiem. W poprzednich latach pierwsze burze przechodziły już w marcu czy kwietniu, natomiast w tym roku pierwsza burza przeszła dopiero 9 maja.
   Warto też przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa podczas, podczas przechodzenia burz, a także fakty i mity dotyczące zjawisk burzowych.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA:

1. Przed nadciągającą burzą wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne podłączone do sieci. Gdy piorun uderzy w słup wysokiego napięcia, spowoduje to, że część napięcia powędruje przez linie energetyczne do Twoich urządzeń, co będzie skutkowało ich spaleniem. Najgorzej mają osoby, które mieszkają na końcu linii energetycznych.

2. Zamykaj okna. Rzadko, ale czasami zdarzają się takie sytuacje, że obok chmury burzowej powstanie piorun kulisty, który może wlecieć, przez otwarte okno do środka. Jego temperatura będzie tak duża, że wywoła on pożar.

3. Gdy przebywasz na otwartej przestrzeni, a burza jest już blisko, udaj się w bezpieczne miejsce (samochód, dom, sklep). Samochód działa jak klatka Faradaya. Cały ładunek, który jest w piorunie zostanie rozprowadzony po karoserii samochodu, aż do ziemi.

4. Jeżeli pracujesz na roli, a na niebie pojawiają się chmury kłębiaste, przysłowiowe "kalafiory" jest coraz bliżej nie zwlekaj, schroń się w bezpiecznym miejscu. Czasami do pierwszego wyładowania dochodzi przed rdzeniem komórki, czyli tam gdzie pada deszcz. Takie wyładowanie najczęściej pada z kowadła burzowego, niekiedy może okazać się tak, że jesteśmy najwyższym punktem w okolicy, a jak wiadomo piorun szuka najkrótszej drogi do ziemi.

5. Jeżeli znajdziesz się w sytuacji, gdzie w pobliżu nie ma bezpiecznego miejsca na schronienie się, nie panikuj i nie uciekaj. Najważniejsze w takiej sytuacji to zachować zimną krew. Jeżeli pioruny uderzają już dość blisko, zaczyna padać deszcz, a w około nie ma zabudowań, samochodów, należy znaleźć zagłębienie, najlepiej rów, bądź dolinę, kucnąć, złączyć nogi i schować głowę między kolana. Nie kładź się. Nie wolno też uciekać, ponieważ gdy biegniemy tworzy się tzw. napięcie krokowe i nawet gdy piorun uderzy 20-50 metrów od nas to możemy zostać porażeni.

6. Nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami, kominami. Często okazuje, że to są najwyższe punkty w okolicy, w które uderza piorun.

7. Podczas burzy nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny starego typu (z kablem). Gdy piorun uderzy w słup wysokiego napięcia możesz zostać porażony, ponieważ ładunek przemieszcza się linie i dostaje się aż do odbiorników.

8. Podczas burzy nie przebywaj w rzece czy jeziorze. Woda bardzo dobrze przewodzi prąd.

9. Zainwestuj w piorunochron. Koszty może i są duże, lecz dobrze zamontowany odgromnik uchroni Cię od nieszczęścia.

10. Przed jakąkolwiek podróżą, pracą w polu śledź prognozy pogody, przed dłuższą podróżą śledź na bieżąco stronę www.pogodazegocina.wix.pl lub www.lowcyburz.plFAKTY I MITY

1. FAKT: Telefon komórkowy w żadnym stopniu nie przyciąga piorunów.
Wytwarza on zbyt małą energię pola elektromagnetycznego, nawet podczas dzwonienia i surfowania po Internecie.

2. MIT: Instalacja odgromowa ściąga pioruny.
Do przyciągnięcia pioruna tak jak w podpunkcie pierwszym musi dojść do wytworzenia odpowiedniego pola elektromagnetycznego, aby piorun mógł być przyciągnięty.

3. FAKT: Piorun może przebyć nawet kilkaset kilometrów.
Taka sytuacja miała miejsce kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych, gdzie odpoczywająca na plaży kobieta została uderzona przez piorun przy bezchmurnym niebie. Okazało się, że burza była oddalona o ponad 300 kilometrów od tej osoby.

4. MIT: Piorun nie może uderzyć w to samo miejsce 2 razy.
Przypadki uderzenia pioruna w to samo miejsce 2 a nawet i więcej razy głównie tyczy się wysokich budynków i metalowych konstrukcji. Przykładem może być np. Giewont czy Wieża Eiffla. Wszystko zależy od wielkości i układu nagromadzonych ładunków oraz oporu elektrycznego pomiędzy chmurą a powierzchnią ziemi.

5. FAKT: Podczas burzy nie wolno brać prysznica, myć się.
Jest to prawda, ponieważ piorun, który uderzy w słup wysokiego napięcia, może uszkodzić instalacje elektryczną, przez którą wyładowanie może przedostać się do wody. W tym przypadku także wchodzi w grę instalacja hydrauliczna.

6. MIT: Podczas burzy nie wolno patrzeć się przez okno.
Istnieją takie pogłoski, iż piorun, który uderzyłby bardzo blisko mógłby nas oślepić. Jeszcze nie spotkano się z takim przypadkiem.

PORADY

WICHURY - BURZE - UPAŁY

BURZA JAK ZJAWISKO ATMOSFERYCZNE

Chmury burzowe nad Żegociną. 2015 r.

Chmury burzowe nad Żegociną. 2015 r.

Pioruny w okolicy Żegociny - 2015 r,.

Pioruny w okolicy Żegociny - 2015 r,.

Drzewo w Żegocinie uderzone piorunem w dniu 31 maja 2016 r.

Drzewo w Żegocinie uderzone piorunem w dniu 31 maja 2016 r.

Drzewo w Żegocinie uderzone piorunem w dniu 31 maja 2016 r.

Drzewo w Żegocinie uderzone piorunem w dniu 31 maja 2016 r.

Drzewo w Żegocinie uderzone piorunem w dniu 31 maja 2016 r. Zobacz filmik >>>

Zdjęcia i opracowanie Dawid Kaleta.

[wstecz]