Lekja historii z sołtysem Bolesławem Łękawą - 20.05.2016.

LEKCJA HISTORII Z SOŁTYSEM BOLESŁAWEM ŁĘKAWĄ - 20.05.2016

   W dniu 20 maja 2016 r. w klasie szóstej, w Publicznej Szkole Podstawowej w Żegocinie, odbyła się ciekawa lekcja historii. Na zaproszenie uczniów i nauczycielki historii Katarzyny Janiczek przybył były sołtys wsi Żegocina Pan Bolesław Łękawa, który opowiadał uczniom o ciekawych zdarzeniach w Żegocinie i okolicy, jakie miały miejsce w latach Jego dzieciństwa i młodości. Pan Bolesław w niezwykle interesujący i wzruszający sposób opowiedział uczniom o trudnych latach okupacji. Choć był wówczas małym chłopcem pamięta do dziś zbrodnie dokonane na żydowskich rodzinach, które widział na własne oczy. Uczniowie byli bardzo poruszeni tymi relacjami. Opowiadał o trudnym życiu pod okupacją, o przymusowych kontyngentach i trudnościach ze zdobyciem jedzenia, o robotach przymusowych i braku szacunku dla ludzkiego życia, rozstrzeliwaniach bez powodu i uniknięciu pacyfikacji wsi po zastrzeleniu niemieckiego patrolu na naszym terenie. Z nostalgią wspominał pierwsze lata nauki i swoich pierwszych nauczycieli. Pan Bolesław do dziś zachował świadectwo szkolne z lat wojennych. Uczniów zainteresował wątek dawnej szkoły, jej wyposażenie, pomoce naukowe. Wszystkich poruszyło także wspomnienie niezwykłego pogrzebu Stefana Bohanesa, na który przybyli partyzanci BCH, by uczcić lotnika 3-krotną salwą honorową, mimo niedalekiej odległości niemieckich patroli. Wreszcie uczestnicy spotkania wysłuchali wspomnień z ostatnich miesięcy wojny: o wyzwoleniu, radości z końca wojny i trudnych latach powojennych.
    Opowieści Pana Bolesława niezwykle poruszyły uczniów, wszyscy byli bardzo wzruszeni i przejęci. Takie spotkania są bardzo potrzebne. Są dowodem na to, że to, o czym piszą książki do historii działo się także w ich miejscowości, dotykało bezpośrednio ich dziadków i pradziadków. Są dowodem na to, że historia żyje w sercach ich świadków, a młodzi słuchacze powinni ją szanować, zachować w pamięci i przekazywać dalej.
   Pod koniec spotkania uczniowie, wśród których jest wnuk sołtysa Mateusz Łękawa, podziękowali gościowi za ciekawą lekcję, a Pani Dyrektor Anna Rogala wręczyła mu pamiątkowe podziękowanie.

Lekja historii z sołtysem Bolesławem Łękawą - 20.05.2016.

 Lekja historii z sołtysem Bolesławem Łękawą - 20.05.2016.

Lekja historii z sołtysem Bolesławem Łękawą - 20.05.2016. Anna Rogala, Bolesłąw Łękawa.

Lekja historii z sołtysem Bolesławem Łękawą - 20.05.2016.

Materiał nadesłany: AR

[wstecz]