W NAJBLIŻSZYCH DNIACH MOŻLIWE GWAŁTOWNE BURZE - 15.06.2016

   W najbliższych dniach Polska znajdzie się pod wpływem głębokiego (jak na tę porę roku) niżu, w którego centrum ciśnienie będzie się wahać od 991 hPa do 995 hPa. To on będzie kształtował pogodę w naszym kraju i to on może przyczynić się do rozwoju silnych burz.

mapka01.jpg (85895 bytes)

   Na wyliczeniu modelu numerycznego na 15 czerwca powyżej widzimy energię konwekcyjną, która jest odpowiedzialna za rozwój i dynamikę chmur. W Małopolsce waha się ona od 900 do nawet 2000 J/kg (dżuli/kilogram). Przy takiej energii aktywność i gwałtowność burz może być dość duża, zważywszy na to, że wiatr nie będzie wysuszał wilgoci, która jest "paliwem" potrzebnym do powstawania chmur. Podczas burz, które mogą wystąpić 15 czerwca trzeba będzie uważać na silne opady deszczu (nawet do 40l/m2), silny wiatr (do 90km/h) i lokalnie większy grad (do 2cm).

Mapka 2

Na rycinie wyżej maksymalna odbiciowość rdzeni komórek konwekcyjnych i burzowych na dzień 15.06.2016. Burze mogą występować już od godzin porannych (9.00-11.00)

  Natomiast 16 czerwca sprawa wygląda bardziej skomplikowanie. Mianowicie burze nadal mogą być gwałtowne, wręcz gwałtowniejsze niż te, które mogą przejść 15 czerwca, lecz ilość i prawdopodobieństwo burz znacznie spadnie z powodu niewystarczającej ilości wilgoci. Energia konwekcyjna będzie mniejsza niż ta prognozowana na środę przez model GFS, jednak pojawi się zagrożenie ze strony większego gradu (do 3-3,5cm) i silniejszych porywów wiatru (do 100km/h). Poza tym może dojść do rozwoju superkomórek burzowych, z których w skrajnych przypadkach może powstać trąba powietrzna (szanse na to są bardzo małe)

Mapka 3.

Prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej 16 czerwca.

mapka04.jpg (106546 bytes)

Zagrożenie dużym gradem 16.06.2016 r.

   Niestety dokładniejszą prognozę będziemy wiedzieć dopiero w dniu, w którym zjawiska burzowe będą występowały, ponieważ praktycznie 90% prognoz jest uzależnionych od tego jak przejdzie dość głęboki niż.
   Na tą chwilę mogę powiedzieć, iż największe prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych burz jest 15 czerwca. 16 czerwca także może dojść do rozwoju silnych burz, jednak prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest bardzo małe ze względu na niską wilgotność powietrza spowodowaną napływem suchego i ciepłego powietrza z południa Europy i północnej części Afryki.
   Prawdopodobnie to nie koniec dynamicznej pogody, ponieważ modele numeryczne wyliczają o wiele groźniejsze warunki do rozwoju burz na okres 20-22 czerwca, jednak w tym momencie nie mogę nic na ten temat powiedzieć, ponieważ jest to zbyt odległy termin aby podać Państwu nawet wstępne prognozy pogody. Trzeba poczekać aż sytuacja sama się wyklaruje. W razie potrzeby będę informował o istotnych zmianach.

ZOBACZ TAKŻE >>>

Dopisek 19 czerwca 2016 r.
 
   W podanym terminie tj. 15 i 16 czerwca burze nad Żegociną na szczęście nie wystąpiły, ponieważ wiatr halny zniwelował warunki do zera, sam byłem zdziwiony siłą wiatru, który w porywach przekraczał 70km/h. Jednak, jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczony i wolałem wydać te ostrzeżenia, bo nic nie było wiadomo.
   W innych regionach Polski, jak wiadomo 2 dni temu, podczas nawałnic zginęły 4 osoby a aż 28 zostało rannych. To samo mówi za siebie. Co by było gdyby taka nawałnica przeszła przez Żegocinę, a nie byłoby ostrzeżeń. Kolejne dni także będą burzowe, lecz znów może powtórzyć się sytuacja z piątku, gdzie zabraknie wilgoci w górnych warstwach troposfery. 

Opracowwanie: Dawid Kaleta

[wstecz]