Inauguracja roku szkolnego 2016/2017.

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

    1 września rozpoczął się rok szkolny 2016/2017, a zakończyły się wakacje. Zachowana została wcześniejsza tradycja rozpoczynania go wraz z inauguracją roku katechetycznego. Stąd też uczniowie, nauczyciele, część rodziców modlili się najpierw wraz z kapłanami o Bożą Opiekę na kolejne 10 miesięcy. Po mszach świętych, już w szkołach odbyły się uroczyste akademie. W każdej szkole miały inny charakter. Najsmutniej było w Zespole Szkół w Żegocinie, bo pod sam koniec wakacji zginął tragicznie tegoroczny absolwent tutejszego liceum. Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz wziął udział w uroczystości inauguracyjnej w PSP w Żegocinie.
   Krajowa inauguracja roku szkolnego 2016/2017, z udziałem Ministra Edukacji - pani Anny Zalewskiej, dbyła się w Zespole Kształcenia i Wychowania w Rudnie (gm. Pelplin). W swoim przemówieniu przypomniała o nowościach wprowadzonych przez swój resort. Najważniejszy dotyczy zniesienia obowiązku szkolnego dla 6-latków. Samorządy mają otrzymać na dzieci w tym wieku, które zostaną w przedszkolach, subwencje. Nie będzie też testów na zakończenie klasy szóstej, a maturzyści otrzymają możliwość odwołania się od wyników egzaminu dojrzałości. Do szkół mają też wrócić drożdżówki, ale niskokaloryczne, oraz małe sklepiki prowadzone przez drobnych przedsiębiorców. Znikają za to godziny karciane dla nauczycieli. Rozpoczęty rok szkolny ogłosiła Rokiem Wolontariatu.- Człowiek żyje dla siebie, ale musi też żyć dla drugiej osoby. Będziemy promować inicjatywy wolontariackie, aby uczyć młodzież funkcjonowania w społeczeństwie. Chcę, aby dzieci były moim partnerem, dlatego przy ministerstwie powstanie Rada Młodzieży - powiedziała.
    Rozpoczęty nowy rok szkolny będzie o tydzień krótszy od poprzedniego. MEN wprowadził nowe przepisy mówiące o tym, że będzie się on kończył w najbliższy piątek po 20 czerwca (dotąd był to ostatni piątek czerwca). W 2017 roku uczniowie otrzymają więc świadectwa szkolne już 23 czerwca. Naukę we wszystkich typach szkół podejmie około 4 mln 626 tys. dzieci i młodzieży oraz 383 tys. osób dorosłych. Uczyć ich będzie okpło 670 tys. nauczycieli. 

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

23-31 grudnia 2016 - zimowa przerwa świąteczna
30 stycznia - 12 lutego 2017 - ferie zimowe w Małopolsce
13-18 kwietnia - wiosenna przerwa świąteczna
19-21 kwietnia - egzamin gimnazjalny
28 kwietnia - zakończenie zajęć w ostatnich klasach szkół ponadgimnazjalnych
4-26 maja - matura
16 czerwca - wyniki egzaminu maturalnego
23 czerwca - zakończenie roku szkolnego
30 czerwca - wyniki matury
24 czerwca-31 sierpnia - wakacje

   Wszystkim uczniom życzymy w rozpoczętym roku szkolnym powodzenia w nauce, a nauczycielom sukcesów w pracy dydaktyczno - wychowawczej.

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017 - RELACJE

Inauguracja w Zespole Szkół w Żegocinie.

Inauguracja w PSP w Żegocinie.

ZS W ŻEGOCINIE >>> PSP W ŻEGOCINIE >>>

Inauguracja w Zespole Szkół w Rozdzielu.

PSP W BYTOMSKU >>> ZS W ROZDZIELU >>>

[wstecz]