Przy grobie ks. Antoniego Poręby - 22.01.2017 r.

W DOWÓD PAMIĘCI O KS. PRAŁACIE ANTONIM PORĘBIE - 22.01.2017

  Pamiętajmy o tych co odeszli, inaczej naprawdę będą martwi. Ten cytat nieznanego autora mówi wiele. Już 14. letnią pamięć o zmarłym w styczniu 2003 roku wieloletnim proboszczu Parafii w Żegocinie - ks. Antonim Porębie, nadal zachowują wdzięczni parafianie, którzy co roku wyjeżdżają do rodzinnej miejscowości zmarłego kapłana, aby modlić się przy Jego grobie i zamówić w tamtejszej parafii msze święte w Jego intencji. Msze święte za ś.p. ks. Antoniego odprawione są także w żegocińskim kościele parafialnym.
   W niedzielne, piękne przedpołudnie 22 stycznia 2017 roku, autobusem szkolnym udało się do Ptaszkowej ponad dwadzieścia osób. Tym razem wyjazd miął nieco inny przebieg, gdyż po złożeniu kwiatów, zapaleniu zniczy oraz modlitwie przed   grobem Ś. P. ks. prałata Antoniego Poręby uczestnicy wyjazdu, nie udali się, jak zawsze poprzednio do zabytkowego, drewnianego kościoła, lecz do majestatycznego, nowego, położonego w oddaleniu około 1 km od cmentarza.
   Widoczna z daleka świątynia (wieża zwieńczona krzyżem ma ponad 50 metrów wysokości), stanęła w najwyżej położonym punkcie wioski, 540 metrów nad poziomem morza, a była budowana 18 lat. W czerwcu 2016 roku ołtarz i świątynię poświęcił biskup tarnowski Andrzej Jeż. Z kościoła starego do nowego przeniesiono obraz Matki Bożej Radosnej, patronki parafii, który ulokowano nie jest w ołtarzu, a nad tabernakulum, po prawej stronie.
   To właśnie w nowym kościele, do którego udali się parafianie z Żegociny, odprawiona została o godzinie 11 msza święta w intencji ks. Antoniego Poręby, który w okresie prawie dwudziestoletniego proboszczowania zrobił wiele dobrego dla parafii i społeczności gminy. O jego życiu i zasługach można poczytać tutaj, albo też w dwóch książkach, które noszą tytuły "Kapłan wiary, nadziei, miłości" autorstwa Jerzego Skrobota (wydanej w 2008 roku) oraz "Biografia śp. Księdza prałata Antoniego Poręby" autorstwa Franciszka Koszyka - obie dostępne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Żegocinie. Po nabożeństwie żegocinianie zwiedzili jeszcze muzeum kościelne, w któym zgromadzono cenne dokumenty, archiwalne fotografie i rzeźby ze starego kościoła.
   W roku przyszłym przypadnie 15. rocznica śmierci zasłużonego kapłana, ale już teraz rozpoczynają się prace nad przygotowaniem memoriałowej, rocznicowej uroczystości, podobnej do tej z 2013 roku (relacja). Nadal zbierane są materiały archiwalne (zdjęcia, filmy, dokumenty związane z osobą ks. Antoniego), a można je wypożyczyć do skopiowania Pani Annie Rogala lub Tadeuszowi Olszewskiemu. Pamiętajmy o tych co odeszli, inaczej naprawdę będą martwi.

Porzed starym kościołem w Ptaszkowej. W drodze na cmentarz w Ptaszkowej.
Przy grobie ks. A. Poręby. Przy grobie ks. A. Poręby.
Przy grobie ks. A. Poręby. Na cmentarzu w Ptaszkowej.
W nowym kościele w Ptaszkowej. W nowym kościele w Ptaszkowej.
W muzeum kościelnym. W muzeum kościelnym.

W Ptaszkowej - 22.01.2017 r.

[wstecz]