Spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARKĄ - BEATĄ OSTROWICKĄ - 14.03.2017

  Działający w Zespole Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie i prowadzony od 2010 roku przez szkolną bibliotekarkę - panią Marcelinę Rębilas Dyskusyjny Klub Książki, zrzesza głównie gimnazjalistów. niedawno nagrali audycję, nadaną przez Radio Kraków. Kilka dni później - 14 marca 2017 roku wspólnie z uczniami klasy szóstej żegocińskiej podstawówki i rówieśnikami z Zespołu Szkół w spotkaniu autorskim z krakowską pisarką - panią Beatą Ostrowicką.
   Książki dla dzieci i młodzieży pisze ona od 1995 roku. Za swą twórczość była wielokrotnie nagradzana. Jedna z jej książek "Ale ja tak chcę" zdobyła tytuł Książki Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY (międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej) i została uznana za najlepszą książkę dla młodego czytelnika. Lista sukcesów pisarki jest znacznie dłuższa, o czym można przeczytać na jej stronie domowej.
   Uczennica Natalia Gawłowicz, która zabrała głos jako pierwsza, przedstawiła gościa, odczytując podstawowe informacje o pisarce i jej powieściach. Potem prowadzenie spotkania przejęła już pani Beata Ostrowicka. Pisarka opowiadała o wielu sprawach, także o tym jak zaczęła się jej literacka przygoda. Młodzież miała okazję dowiedzieć się wiele o pracy pisarki, o tym skąd bierze pomysły, jak wygląda pisanie książek, a także o warsztacie edytorskim. Ciekawym dla uczniów było omówienie kolejnych etapów powstawania książki w drukarni.
   Spotkanie było dynamiczne, a pisarce udało się dosyć szybko nawiązać kontakt ze słuchaczami. Największą część spotkania stanowił dialog, w którym uczniowie opowiadali swojej twórczości literackiej, wyrażali swoje opinie o przeczytanych książkach pisarki, ale głównie zadawali bardzo różnorodne pytania, czasem nawet dotyczące życia prywatnego, na które pisarka cierpliwie odpowiadała. Najbardziej aktywni w zadawaniu pytań byli członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki.
   Autorka przygotowała także dla wszystkich niespodziankę - zagadki z XVII wieku, które zaczerpnęła z różnych źródeł, podczas przygotowywań do pisania "Tajemnicy szkatułki". Wszystkie, choć czasem z niewielkimi podpowiedziami, zostały przez młodzież rozwiązane.
   Na prośbę pani Rębilas pisarka zachęciła młodych słuchaczy do czytanie książek, cytując kilka mobilizujących do tego zdań, ale także do tworzenia własnej literatury: opowiadań, wierszy itp. 
   Na zakończenie spotkania pisarka podpisała kilka swoich książek, które znajda się teraz w bibliotekach szkolnych i w Gminnej Bibliotece Publicznej w Żegocinie, której kierowniczka - pani Małgorzata Bury, także uczestniczyła w spotkaniu. Po tym interesującym spotkaniu książki te z pewnością zostaną wypożyczone i przeczytane.
    To spotkanie autorskie było możliwe, dzięki dofinansowaniu go przez Instytut Książki.

Spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką Spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką
Spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką Spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką
Spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką Spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką
Spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką Spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką

Spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką - ZS w Żegocinie - 14.03.2017 r.

[wstecz]