Niedziela Palmowa 2017.

NIEDZIELA PALMOWA - 09.04.2017

    Niedziela Męki Pańskiej, zwana też Niedzielą Palmową, a lokalnie także Kwietną lub Wierzbną to święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii, a datowane są na lata osiemdziesiąte IV wieku. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskiego Wschodu. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy - symbol odradzającego się życia.
   W tym roku Niedziela Palmowa przypadła stosunkowo późno, bo na dzień 9 kwietnia (może wypaść pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia). Wspaniała wiosenna, słoneczna pogoda sprawiła, że można było bez przeszkód rozpocząć świętowanie przed kościołami. Tak przynajmniej było w Żegocinie.
   Uroczystości Niedzieli Palmowej odbyły się we wszystkich kościołach zlokalizowanych w Gminie Żegocina i najbardziej uroczysty charakter miały podczas sum, po których odbyły się tradycyjne konkursy palm.
    Zapraszamy do zapoznania się z relacjami.

Niedziela Palmowa w Łąkcie.

Niedziela Palmowa w Żegocinie.

NIEDZIELA PALMOWA W PARAFII ŁĄKTA NIEDZIELA PALMOWA W PARAFII ŻEGOCINA
NIEDZIALA PALMOWA W ROZDZIELU
NIEDZIELA PALMOWA W ROZDZIELU

[wstecz]