20 lat po powodzi - odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Żegocinie - 23.07.2017 r.

PAMIĘĆ O POWODZI 09.07.1997 ROKU - UROCZYSTOŚĆ W DNIU 23.07.2017

   Wieczór wspomnień o powodzi z dnia 9 lipca 1997 roku, zorganizowany 23. lipca 2017 roku w celu wyrażenia wdzięczności dla wszystkich, którzy pomogli Gminie Żegocina w popowodziowej odbudowie ze zniszczeń, składał się z kilku zasadniczych części: mszy świętej w intencji darczyńców, odsłonięcia obelisku z tablicą pamiątkową, oglądania filmu dokumentalnego o powodzi w Żegocinie, wspomnień naocznych świadków oraz wystawy fotograficznej. Wieczór wspomnień został zorganizowany przez Samorząd Gminy Żegocina oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy.
   Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w żegocińskim kościele parafialnym, odprawionej w koncelebrze przez księży: Bogusława Pasierba - proboszcza i Marcina Łazarza - wikariusza w intencji wszystkich osób niosących pomoc społeczności Gminy Żegocina w okresie pamiętnej powodzi.
   Następnie ponad trzydzieści osób przeszło przed budynek Urzędu Gminy w Żegocinie. Tutaj miała miejsce skromna uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej zamocowanej na kamiennym obelisku. Kamień jest darem Stanisława Pławeckiego z Żegociny (przysiółek Podlas), tablicę wykonał i podarował Stanisław Kaja (Zakład Kamieniarski w Kamionnej), prace montażowe wykonali pracownicy Urzędu Gminy w Żegocinie na czele z Józefem Gizą). Na granitowej tablicy czytamy: "Na pamiątkę solidarnej i bezinteresownej pracy Społeczności Gminy Żegocina oraz ludzi i instytucji niosących pomoc w obliczu klęski powodzi w lipcu 1997 roku, w XX rocznicę tamtych wydarzeń - Samorząd Gminy Żegocina - Lipiec 2017". Aktu odsłonięcia dokonali: Józef Mroczek (Wicestarosta Bocheński), st. bryg. Krzysztof Kokoszka (Komendant Powiatowy PSP w Bochni), Władysław Zatorski (Honorowy Komendant Gminny ZOSP RP w Żegocinie), Jerzy Błoniarz (Wójt Gminy Żegocina). Pobłogosławienia pomnika dokonał ks. Bogusław Pasierb.
   Następnie wszyscy udali się do Kina za Rogiem "Żegotka", w którym oglądnęli projekcję krótkiego filmu dokumentalnego "Popłynęła wielka woda - Powódź w Gminie Żegocina", do którego zdjęcia nakręcił Andrzej Kalemba.
  Po projekcji filmu uczestnicy uroczystości przeszli do sali widowiskowej CKSiT, w której nastąpiło powitanie gości i mieszkańców gminy. Na samym początku - po słowach wstępu wypowiedzianych przez konferansjerkę całej uroczystości - Małgorzatę Mikołajek, zgromadzeni wysłuchali piosenki "Wielka woda" skomponowanej przez Zbigniewa Preisnera do słów Andrzeja Sikorowskiego, wykonanej przez Mariolę Czuper przy akompaniamencie Tomasza Cudejki. Swój wiersz o powodzi wyrecytowała natomiast żegocińska poetka Maria Juszczyk. Prowadząca spotkanie Małgorzata Mikołajek odczytała obszerną listę darczyńców, którzy w tamtych latach pomogli Gminie Żegocina w odbudowie z powodziowych zniszczeń.
   Dalsza część spotkania to wspomnienia o dniu powodzi i popowodziowej odbudowie. Podzielili się nimi: Wójt Jerzy Błoniarz, Władysław Zatorski, Leopold Grabowski, Bolesław Łękawa, Kazimierz Kozak. Na zakończenie tej uroczystości, zorganizowanej dla podtrzymania pamięci o katastroficznej powodzi oraz w dowód pamięci o solidarnym współdziałaniu mieszkańców gminy i dowód wdzięczności dla wszystkim, którzy pomagali przy odbudowie, można było oglądnąć wystawę fotografii, wykonanych podczas powodzi, popowodziowej odbudowy oraz wizyt Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Premiera Włodzimierza Cimoszewicza i Wojewody Tarnowskiego Wiesława Wody w lipcu i sierpniu 1997 roku.
   Znów powróciły obrazy ogromnych zniszczeń w infrastrukturze, ale i solidarności społecznej ludzi dobrej woli, którzy w tamtych miesiącach osobiście przepracowali bezinteresownie wiele godzin nad przywróceniem przejezdności przez Żegocinę, usunięciem nanosów, likwidacją szkód uczynionych przez wody Potoku Saneckiego, organizowaniem pomocy materiałowej i pieniężnej dla osób poszkodowanych. Wystawa, zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy, sfinansowana przez Urząd Gminy w Żegocinie, prezentowana będzie do końca lipca br. w sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie, a następnie w Galerii Wiejskiej w Żegocinie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do jej oglądnięcia w godzinach pracy CKSiT.

20l-lecie Powodzi Tysiąclecia - msza święta. 20l-lecie Powodzi Tysiąclecia - msza święta.
20l-lecie Powodzi Tysiąclecia - 0odsłoniecie tablicy pamiątkowej. 20l-lecie Powodzi Tysiąclecia - 0odsłoniecie tablicy pamiątkowej.
20l-lecie Powodzi Tysiąclecia - 0odsłoniecie tablicy pamiątkowej. 20l-lecie Powodzi Tysiąclecia - 0odsłoniecie tablicy pamiątkowej.
20l-lecie Powodzi Tysiąclecia - Projekcja filmu dokumentalnego. 20l-lecie Powodzi Tysiąclecia - Projekcja filmu dokumentalnego.
20l-lecie Powodzi Tysiąclecia - spotkanie w CKSiT. 20l-lecie Powodzi Tysiąclecia - spotkanie w CKSiT.
20l-lecie Powodzi Tysiąclecia - spotkanie w CKSiT. 20l-lecie Powodzi Tysiąclecia - spotkanie w CKSiT.
Wspomina Jerzy Błoniarz. Swój wiersz o powodzi czyta Maria Juszczyk.
Wspomina Władysław Zatorski. Wspomina Leopold Grabowski.
Słuchacze. Słuchacze.
Wspomina Bolesłąw Łękawa. Wspomina Kazimierz Kozak.
Małgorzata Mikołajek. Wystawa.

Uroczystość w 20. rocznicę Powodzi Tysiąclecia w Gminie Żegocina - 23.07.2017 r.

OBELISK Z TABLICĄ PAMIĄTKOWĄ

Prace przy montażu obelisku.

Obelisk z tablicą pamiątkową.

Prace przy montażu obelisku.

Obelisk z tablicą pamiątkową.

POWÓDŹ 1997 - FILM DOKUMENTALNY >>>

RELACJA WIDEO Z UROCZYSTOŚCI >>>

[wstecz]