Złaz Turystyczny na Łopuszu - 23.07.2017.

V ZŁAZ TURYSTYCZNY NA ŁOPUSZU WSCHODNIM - 23.07.2017

   Około 500 osób wzięło wzięło udział w Zlocie Turystycznym na Łopuszu Wschodnim, zorganizowanym 23 lipca 2017 roku w ramach  ósmej edycji akcji "Odkryj Beskid Wyspowy". Podobnie jak w latach poprzednich turyści wędrowali na "beskidzką wyspę", z tym, że w ośmioletniej historii wędrówek, po raz pierwszy na Pasmo Łopusza.  Tegoroczny zlot też po raz pierwszy samodzielnie zorganizowała, przy współpracy z Forum Beskidu Wyspowego, Gmina Żegocina oraz Województwem Małopolskim (Wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego w ramach konkursu "Małopolska Gościnna") i FRR Rabka. Patronat medialny sprawowali: Dziennik Polski, telewizja internetowa TV28, portal Gorce24.pl, portal zegocina.pl
  Przybywających w skwarze lipcowego słońca od strony Laskowej i Żegociny (zielonym szlakiem, w zorganizowanej grupie z przewodnikiem Jarosławem Orłem szło tu około 30 osób) witał spiker - Stanisław Przybylski. Miejscem zbiórki turystów była łąka, należąca do Marka Zelka z Kamionki, któremu wszyscy serdecznie dziękują za udostępnienie terenu. To właśnie tu znajduje się wieżyczka triangulacyjna oraz umieszczony obok drewniany znak Szlaku Beskidu Wyspowego. Wcześniej zainstalowały się tu stoiska: promocyjne Forum, na którym można było otrzymać przypinki, mapy, zakupić koszulki, podbić legitymacje odznak turystycznych oraz stoisko garmażeryjne zorganizowane przez strażaków z OSP w Żegocinie (Jan Mróz - naczelnik oraz Radosław Waligóra, Paweł Bilski i Dariusz Wrona). W kolejnej altance umieszczono polowy ołtarz, przy którym mszę święta dla zgromadzonych odprawili: katecheta z Parafii Żegocina - ks. Mateusz Nowak, który wygłosił także kazanie oraz pochodzący z Rozdziela ks. Józef Bobowski, posługujący obecnie w Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pleśnej.
   Zanim jednak odprawiono mszę świętą Złaz na Łopuszu Wschodnim oficjalnie otworzył Jerzy Błoniarz - Wójt Gminy Żegocina, który serdecznie powitał wszystkich przybyłych. Turyści dyrygowani przez Stanisława Przybylskiego odśpiewali także dwie piosenki poświęcone wędrowaniu po Beskidzie Wyspowym, specjalnie napisane na tę imprezę.
    Oprawę muzyczna Mszy św. zapewnili: zespół wokalno - muzyczny /Karolina, Kinga, Jowita, Natalia, Paweł/ oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy CKSiT w Żegocinie pod kierownictwem Mieczysława Kędry a także Zespół "Melodia" Klubu Seniora "Żegota" w Żegocinie. Zarówno orkiestra jak i "Melodia" po zakończeniu nabożęństwa dały jeszcze krótki koncert.
   Następnie ogłoszono wyniki konkursów towarzyszących każdemu z wejść na szczyt Beskidu Wyspowego. W Rozdzielu nagrody ufundowane przez organizatorów zdobyli: Najmłodsza - Amelka Dziedzic /2 miesiące/ z Bytomska, najstarsza - Katarzyna Wiśniewska /88 lat/ z Rozdziela, uczestnik z najdalszego zakątka Polski - Kacper Popławski z Łeby /780 km/, świata - Anna i Alona Berchanskaja z Władywostoku /10600 km/. Najlepsi w konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym - 1 miejsce Kazimierz Bierówka z Mszany Górnej, 2 m. Tomasz Waśniowski z Krakowa, III m. Julia Banach z Lipowego. Tytuły Najmilsza i Najmilszy - Magda i Kamil Szewczyk z Rozdziela (nowożeńcy, dzień wcześniej zawarli związek małżeński).
   Organizacja spotkania, transport i inne sprawy organizacyjne to dzieło Mieczysława Kędry - Dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Żegocinie, Małgorzaty Waligóry z CKSiT Żegocina i strażaków z OSP Żegocina. Do zobaczenia w tym pięknym miejscu (wspaniałe panoramy w kierunku południowym, południowo-wschodnim i południowo-zachodnim) za rok. Tegoroczne wakacyjne wędrowanie po Beskidzie Wyspowym trwa nadal. 

Złaz Turystyczny na Łopuszu - 23.07.2017.

Złaz Turystyczny na Łopuszu - 23.07.2017.

Złaz Turystyczny na Łopuszu - 23.07.2017.

Złaz Turystyczny na Łopuszu - 23.07.2017.
Złaz Turystyczny na Łopuszu - 23.07.2017. Złaz Turystyczny na Łopuszu - 23.07.2017.

ZAPROSZENIE >>>

FOTOGALERIA >>>

RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]