Akcja szczepienia lisów.

Szczeionki dla lisów.

AKCJA JESIENNEGO SZCZEPIENIE LISÓW - 21- 30.09.2017

KOMUNIKAT  POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W BOCHNI

     Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że na terenie województwa małopolskiego w dniaeh od 21 do 30 września 2017 r. zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.
    Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustna, która zostanie zrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów oraz wyłożona ręcznie.
    Przynęta jest mieszanina mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W: jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.
    W okresie wykonywania szczepień i 14 dni po szczepieniu zaleca się:
1) nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu;
2) kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji;
3) nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozlamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanic płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oku lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.
   W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej.
    W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień, proszę wszystkich mieszkańców województwa o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń.


Tel. Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Bochni: (14) 612-34-13

                                  MAŁOPOLSKI WOJEWÓDZKI LEKARZ WETERYNARII
Agnieszka Szewczyk-Kuta                          

WSKAZÓWKI DLA MIESZKAŃCÓW TERENÓW NA KTÓRYCH ZOSTANĄ WYŁOŻONE
IMMUNOPRZYNĘTY DO ZWALCZANIA WŚCIEKLIZNY U LISÓW

   W celu zwalczania wścieklizny u lisów zostanie zrzucona z samolotu oraz wyłożona ręcznie szczepionka w formie przynęt. Przynęty zawierające szczepionkę przeciw wściekliźnie mają kształt walca.
    W środku umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Szczepionka zawarta w przynęcie po przegryzieniu przez lisa wytwarza odporność przeciw wściekliźnie. Przynęty, które bvłv dotykane przez ludzi sa omijane przez lisa. Prosimy nie dotykać i nie podnosić przynęt.
   Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących. Przypadkowy kontakt człowieka z kapsułą zawierającą wirus szczepionkowy wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza.
   Podczas przeprowadzania szczepień nie wolno wypuszczać bez opieki psów i kotów. Przynęty ze szczepionką dopuszczone są tylko do szczepienia lisów.
   W przypadku kontaktów zwierząt domowych z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

   Prosimy o pomoc w skutecznym przeprowadzeniu akcji zwalczania wścieklizny poprzez zastosowanie się do powyższych wskazówek.

[wstecz]