RCB

OSTRZEŻENIE
METEOROLOGICZNE

Warszawa, dnia 04.12.2013 r.

Informacja dotycząca prognozowanych niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych

    Według IMGW w ciągu najbliższych dwóch dni spodziewać się należy silnego wiatru oraz marznących opadów, które mogą skutkować znaczącymi utrudnieniami komunikacyjnymi oraz uszkodzeniami napowietrznych linii energetycznych, budynków i infrastruktury. Najtrudniejsza sytuacja prognozowana jest na północy kraju.
Na Wybrzeżu porywy wiatru mogą osiągnąć - jutro po południu do 120 km/h, a w nocy z czwartku na piątek 135 km/h.


OCENA ZAGROŻENIA

. IMGW od godzin porannych w czwartek (05.12) prognozuje wystąpienie silnego wiatru. Komunikaty o zjawisku przewidują:
. 3 (maksymalny) stopień zagrożenia w województwach pomorskim i zachodniopomorskim;
. 2 stopień zagrożenia w województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko - mazurskim, podlaskim oraz łódzkim;
. 1 stopień na pozostałym obszarze kraju.
- Wystąpienie silnego wiatru skutkować może uszkodzeniami sieci energetycznych, budynków i infrastruktury oraz znaczącymi utrudnieniami w przejezdności szlaków komunikacyjnych.
- Silnym porywom wiatru towarzyszyć będą opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu, które ze względu na prognozowane w nocy ze środy na czwartek ujemne temperatury przyczynią się do zamarzania dróg i chodników.
- Prognozowany wiatr z kierunki zachodniego powodować może wzrosty stanów wody na Wybrzeżu oraz w rzekach Przymorza.
- Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rekomenduje monitorowanie sytuacji z uwagi na możliwość uszkodzenia obiektów budowlanych i infrastruktury oraz podnoszenia się poziomu wód. Należy wydać ostrzeżenia i zalecenia dla ludności.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA POGODY

- W dzień (05.12.) miejscami przelotne opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, głównie w północnej połowie kraju. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C. Porywy wiatru od 50 km/h na południowym wschodzie do 90 km/h na północnym zachodzie i 120 km/h na zachodnim wybrzeżu.
- W nocy (05/06.12.) okresami przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od -3°C do 0°C, jedynie na wybrzeżu od 1°C do 3°C. Porywy wiatru od 80 km/h na południowym wschodzie kraju do 110 km/h na północnym zachodzie i 135 km/h na wybrzeżu.
- W dzień (06.12.) okresami przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2°C do 1°C, jedynie na  wybrzeżu cieplej, do 3°C. Porywy wiatru od 90 km/h na południu Polski do 105 km/h na północy.

[wstecz]