PIĘKNIEJSZE CENTRUM ŻEGOCINY

     Wicemarszałek Wojwództwa Małopolskiego Janusz Sepioł ujawnił 18 grudnia 2001 roku na łamach prasy wyniki konkursu o granty w ramach programu wojewózkiego "Odnowa Centrów Małych Miast i Wsi - CENTRA". Celem programu jest dofinansowanie tych miast i wsi, które chcą poprawić estetykę i zagospodarować otoczenie centrum miejscowości i tym samym przyczynić się do podniesienia atrakcyjności turystycznej miejscowości oraz jakości życia mieszkańców. Aby otrzymać środki z województwa, gmina musi zabezpieczyć 50% funduszy na te inwestycje. Zgłoszono 45 wniosków. Komisja konkursowa najwyżej oceniła projekty: Niepołomic, Żegociny, Limanowej, Wieliczki, Skały, Suchej Beskidzkiej, Koszyc, Zielonek, Biecza, Nowego Wiśnicza, Raciechowic i Książa Wielkiego i właśnie te miasta i gminy otrzymają dofinansowanie. W przypadku Żegociny program opiewa na 313 tysięcy złotych.
    Nadszedł czas, by przybliżyć nieco plany Żegociny w sprawie "odnowy" centrum wsi. Zmieni się ono dosyć zasadniczo. W kompleksie sklepów poniżej poczty ma powstać pasaż "U Żegoty". To miejsce będzie wyglądać tak:

Pasaż "U Żegoty".

      Autorem koncepcji estetyzacji centrum wsi jest mgr inż. arch. Adam Kobiela. Przewidział również sporą zmianę w wyglądzie placu parkingowego przed "Karczmą u Żegoty", w jego północnej części. Ma tu powstać nowy obiekt - stylowa wiata straganowa.

Wiata straganowa.

      Zmieni się również centralny plac wsi, zwany potocznie placem GS-u. Jak z poniższego szkicu wygląda, zostaną przebudowane dachy znajdujących się tam obiektów: domu handlowego, piekarni i biurowca GS.

Plac w centrum.

     Miejsce to uzyska bulwarowy charakter. W centrum placu ma zostać zbudowana altana, a nad Potokiem Saneczkim postawione zostana ławeczki. Całość zostanie uzupełniona stylowymi lampami.

Altana wieloużytkowa.

      W miejscu, gdzie kiedyś był ośrodek kempingowy (poniżej apteki) ma być urządzony park gminny. Jego koncepcję opracowali: Barbara Mirek - Michalska i Jan Kożuch.

Wejście do parku.

     Park na zapleczu obiektów hotelowych da możliwość relaksu czy spędzenia wieczoru przy ognisku organizowanym w ramach usługi pobytowej. Z parku będą korzystać mieszkańcy i turyści przy okazji spacerów, zakupów, wizyt w pobliskim ośrodku zdrowia lub ze względu na atrakcje jaki oferuje dzieciom. Prócz alejek spacerowych, znajdą się w nim różne urządzenia rekreacyjne, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Zjeżdżalnie, piaskownice, mini kolejka linowa, drabinki, pomosty, wieże - to tylko niektóre z elementów tego parku. 

Jedno z urządzeń tego parku.


      Początek realizacji programu przewidziany jest na pierwszą połowę 2002 roku.   Dalsze informacje >>>

[wstecz]