Młodzieżowa Orkiestra Dęta CKSiT w Żegocinie - 2010 r.

MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA CKSIT W ŻEGOCINIE

     Najlepiej się dzieje, gdy wymiana orkiestrowych pokoleń następuje w trakcie czynnego życia orkiestry. Doświadczeni, starsi muzycy przyjmują do swego grona młodzież, uczą, wychowują, służą wiedzą, kunsztem i przykładem. Nie zawsze jest to możliwe... W Żegocinie w latach 70-tych, 80-tych za przyczyną zasłużonego społecznego działacza, prezesa Gminnej Spółdzielni śp. Franciszka Waligóry oraz ówczesnego Naczelnika Gminy Leopolda Grabowskiego przez wiele lat działała orkiestra z kapelmistrzami na czele: Bolesławem Chodorowskim - doświadczonym muzykiem z Bochni, a później Stanisławem Maurerem - miejscowym nauczycielem wychowania muzycznego. Z czasem zespół stał się orkiestrą strażacką i występował w mundurach strażackich. Gdy doszło do rozpadu gminy i oddzielenia się 7 wiosek,które utworzyły Gminę Trzciana (1 styczeń 1995 r.) z zespołu odeszła część muzyków. Orkiestra prowadzona przez Stanisława Maurera dotrwała do 1997 roku, uświetniając wtedy m.in. jubileusz 700-lecia Żegociny.
     W 1998 roku z inicjatywy Jerzego Błoniaża Wójta Gminy Żegocina i Mieczysława Kędry dyrektora nowoutworzonego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie postanowiono tradycję żegocińskich "dęciaków" wskrzesić. Nie reaktywować, ale stworzyć zespół od nowa, od podstaw, od nauki dzieci i młodzieży. W bardzo trudnych warunkach lokalowych tzw."kółka " pierwszy nauczyciel - kapelmistrz Marian Wrona, emerytowany dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Limanowej rozpoczął naukę gry na instrumentach dętych i pierwsze "kroki" zespołowego muzykowania zostały zrobione. Przez dwa lata pracy udało się stworzyć 19 osobowy zespół, (w tyml4 uczniów), który próbował uświetniać swoją grą uroczystości kościelne i gminne.
    Pod koniec 2001 roku pojawia się na niecały rok nowy, młody, zaledwie 22 - letni kapelmistrz - adept, trębacz orkiestry Kopalni Soli z Bochni Arkadiusz Cabak .Niestety" zabiera" go wojsko a później policja. Nic więc nie pozostało innego grającemu od czasu do czasu z orkiestrą Mieczysławowi Kędrze - dyrektorowi CKSiT w Żegocinie jak wziąć orkiestrę we własne ręce, nie tylko grać na trąbce....
   Tak pozostało do chwili obecnej. Ale nie kapelmistrzowie najważniejsi..... Muzycy i ci starsi i ci młodsi i te najmniejsze "szkraby", które dwa razy w tygodniu dźwigają do Żegociny mniej lub więcej ciężkie instrumenty i futerały. A jak ciężko wydmuchać pierwsze tony... a ile nauki i ćwiczenia... ile prób... Później też nie jest lekko, grając w marszu pod górę lub na estradzie plenerowej w słońcu... To się musi chcieć i lubić robić, tu się po prostu musi być miłośnikiem muzyki... Takich właśnie mamy ludzi w orkiestrze. Orkiestra liczy w 2011 roku 28 osób grających i 9 uczących się.
     Gra muzykę różnorodną: marszową, kościelną, pieśni, hymny, muzykę klasyczną oraz muzykę rozrywkową. Po raz pierwszy pokusiła się zarejestrować swoją muzykę na płycie CD. Nagranie zostało zrealizowane na scenie Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie w czasie prób. Jest tzw. "Iive" realizowane jednośladowo na własnym sprzęcie CKSiT w Żegocinie. Muzycy mają świadomość wielu jeszcze niedoskonałości, ale to będzie pamiątka, dokument i nowe doświadczenie młodych orkiestrantów. Płyta nosi tytuł "Z gór bije dzwon", zawiera osiem utworów i została wydana w 2011 roku. W nagraniach udział wzięli: klarneciści; Leszek Bury, Piotr Piech, Damian Majerski,Paweł Tokarz, Bartłomiej Adamczyk, komeciści(trębacze):Kazimierz Piech, Tomasz Waligóra, Sławomir Gąsiorek, Dominik Majerski, Jacek Tokarz, Mieczysław Kędra, saksofony : Łukasz Kępa, Dominik Gąsiorek, Mieszko Bury, tenory/barytony: Robert Odroniec, Marcin Kukla, Grzegorz Jędrzejek, puzony : Jerzy Grabiarz, Michał Juszczyk, althomy : Piotr Stańdo, Marcin Waligóra, basy : Marcin Mróz, Jakub Kmiecik, Mateusz Jędrzejek, perkusja : Stanisław Guzik. Dyrekcja: Mieczysław Kędra.
    Orkiestra wystepowała w wielu okolicznych miejscowościach i kilku konkursowych przeglądach. W 2004 roku po raz pierwszy uzyskała wyróżnienie w WIśnickiej Paradzie Orkiestr Dętych. W 2007, 2011, 2013 roku przyznano zespołowi na tej samej imprezie trzecie miejsca.

Orkiestra Dęta z Żegociny - lata 80-te. Orkiestra Dęta z Żegociny - 2002 r.
Na Paradzie Orkiestr Dętych w Nowym Wiśniczu - 22.05.2011 r.  Uroczystość z okazji Święta Niepodległości - Żegocina - 11.11.2011 r.
Na Pikniku "Beskidzkie Rytmy i Smaki" - 19.07.2014 r. Na Pikniku "Beskidzkie Rytmy i Smaki" - 19.07.2014 r.

19.07.2014 r.

19.07.2014 r.

MATERIAŁY FILMOWE

 

 

Występ na "716. Urodzinach Żegociny" 16.08.2009.

Występ w Nowym Wiśniczu - 22.05.2011 r.

Na "XVI. Wiśnickiej Paradzie Orkiestr" - 10.06.2013 r.

[wstecz]