I GMINNY EKOLOGICZNY RAJD PRZEDSZKOLAKA

Rozdziele 12 maja 2003 r.

I GMINNY EKOLOGICZNY RAJD PRZEDSZKOLAKA

Przedszkolaki na trasie.

    Na bardzo ciekawy pomysł wpadła mgr Barbara Frączek-Orzeł  - nauczycielka Oddziału Przedszkolnego przy PSP w Rozdzielu, która przy współpracy z dyrektorką szkoły mgr Alicją Adamczyk, Barbarą Urban z bocheńskiego Koła Polskiego Klubu Ekologicznego, dyrektorkami Przedszkoli w Łąkcie Górnej (mgr Barbara Oliwa) i Żegocinie (mgr Urszula Wiśniowska), nauczycielką oddziału przedszkolnego w Bytomsku mgr Beatą Zapart oraz Radą Rodziców PSP w Rozdzielu zorganizowała I Gminny Ekologiczny Rajd Przedszkolaka. Wzięło w nim udział 60 sześciolatków z wszystkich oddziałów przedszkolnych gminy Żegocina.

    Wraz z wychowawczyniami, sprawującymi opiekę nad dziećmi, autobusem szkolnym dzieci przyjechały do Rozdziela Dolnego, skąd pieszo - niebieskim szlakiem turystycznym, prowadzeni przez przewodnika beskidzkiego Jarosława Orła, dotarli do Gospodarstwa Ekologicznego "Rosochatka" Ireny i Józefa Pławeckich w Rozdzielu. Tutaj czekały na nich liczne niespodzianki. Zjedli pyszny razowy chleb z miodem, a następnie - podzieleni na dwie grupy - poznawali tajniki gospodarstwa. W roli przewodników wystąpili właściciele.

I GMINNY EKOLOGICZNY RAJD PRZEDSZKOLAKA

Przedszkolaki na łace w rozmowie z pania Ireną Pławecką.

     Pani Irena pokazała dzieciom jakie skarby i niespodzianki kryje łąka, a jej mąż Józef oprowadzał dzieci po pasiece, pokazywał dawne sprzęty gospodarskie, a następnie zaprowadził do wiatraka. Największą radość sprawiła tam dzieciom możliwość mielenia w żarnach.

I GMINNY EKOLOGICZNY RAJD PRZEDSZKOLAKA

Przedszkolaki zagądają do ula. O pszczołach i ulach opowiada Józef Pławecki.

    

I GMINNY EKOLOGICZNY RAJD PRZEDSZKOLAKA

Przedszkolaki oglądają dawny gospodarski sprzęt.

I GMINNY EKOLOGICZNY RAJD PRZEDSZKOLAKA

Przedszkolaki wchodzą do młyna.

     Na godzinę czternastą dzieci dotarły do Publicznej Szkoły Podstawowej w Rozdzielu. W szkolnej stołówce zjadły obiad, a następnie zostały zaproszone do salki gimnastycznej, gdzie rozegrany został konkurs recytatorski. Wzięło w nim udział ponad dwadzieścia dzieci, które recytowały wiersze o tematyce ekologicznej. Na spotkanie z dziećmi przybył też Wójt Gminy, który był jednym z fundatorów licznych nagród.

I GMINNY EKOLOGICZNY RAJD PRZEDSZKOLAKA

Przedszkolaki deklamują wiersze.

     Jury, pod przewodnictwem Barbary Urban I miejsce przyznało Wiktorii Pytel z Przedszkola w Łąkcie Górnej, która recytowała wiersz pt. "Żabki". Trzy drugie miejsca zajęli: Nina Siemek (Oddział Przedszkolny Rozdziele - "Jak paw przez jezdnię przechodził"), Paulina Kamionka (Oddział Przedszkolny Bytomsko - "Chrońmy przyrodę"), Magda Hejmo (Przedszkole Żegocina - "Obietnica"). Nagrody - upominki otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. Natomiast wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali znaczki odblaskowe, zwiększające bezpieczeństwo dzieci na drogach, ufundowane przez Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie.

I GMINNY EKOLOGICZNY RAJD PRZEDSZKOLAKA

Przedszkolaki otrzymują nagrody.

      To była bardzo udana, mająca duże walory kształcące i wychowawcze impreza. Mimo, że częściowo nie dopisała pogoda (w czasie marszu i zwiedzania gospodarstwa była mgła), dzieci były bardzo zadowolone. Podobnie ich wychowawczynie. Wyraziła to mgr Barbara Oliwa, która na zakończenie imprezy powiedziała: - Pragnę serdecznie podziękować pani Barbarze Frączek-Orzeł za wspaniały pomysł, a rodzicom z Rozdziela za wielką gościnność . Jestem pełna podziwu. Myślę, że dzieci będą mieć mnóstwo wrażeń i chcielibyśmy w następnych latach powtórzyć takie imprezy.

Organizatorzy dziękują następującym sponsorom:
 • Zbigniew Frączek - Przedsiębiorstwo Budowlane "BUDPOL" w Rozdzielu
 • Edyta i Maciej Kaliciakowie - F.P.H. U. "RETRO" w Żegocinie
 • Emilia Maniak - Apteka Prywatna w Żegocinie
 • Jan Marcinek - Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie
 • Jezry Błoniarz - Wójt Gminy w Żegocinie
 • Andrzej Kępa - Piekarnia "ANDROP" w Żegocinie
 • Zdzisław Janiczek - F.P.H.U. "ZEGOTA" w Żegocinie
 • Rada Rodziców przy PSP w Rozdzielu
 • Reginald Łukasik - GS "Samopomoc Chłopska" w Żegocinie
 • Jan Kornaś - Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie
 • Antoni Durbas - Produkcja i Sprzedaż Mebli w Żegocinie
 • Katarzyna i Jarosław Dziedzicowie - P.H.U "GRAFIT" w Żegocinie
 • Teresa i Bronisław Ptaszkowie - Ferma Drobiu w Żegocinie
[wstecz]